X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9228
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Środkami lokomocji w podróży - zabawy matematyczne

Scenariusz zajęć
(dzieci 5-letnie)

Temat:"Środkami lokomocji w podróży"- zabawy matematyczne

Cele szczegółowe:
-kształtowanie umiejętności segregowania rzeczy wg określonego kryterium (rzeczy na potrzebne i niepotrzebne podczas podróży)
-kształcenie umiejętności dobierania się w pary wg określonego kryterium (mały samochód z dużym)
-doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie (1-5)
-doskonalenie umiejętności określania kierunków:
(w prawo, w lewo)
-kształtowanie umiejętności szeregowania elementów wg wielkości (od najmniejszego do największego)
-kształtowanie umiejętności klasyfikowania pojazdów na lądowe i wodne
-kształcenie umiejętności układania pojazdów z figur geometrycznych : (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt )

Cele operacyjne
dziecko:
-segreguje rzeczy wg określonego kryterium
(rzeczy potrzebne i niepotrzebne podczas podróży)
-potrafi dobrać się w pary wg określonego kryterium (mały samochód z dużym)
-potrafi przeliczać w zakresie (1-5)
-zna kierunki(w prawo,w lewo)
-szereguje elementy wg wielkości (od najmniejszego do największego)
-klasyfikuje pojazdy na lądowe i wodne
-potrafi ułożyć pojazd z figur geometrycznych: (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt)

Metody:
-relaksacyjna
-improwizacja ruchowa
-el. met. E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
-ekspresja plastyczna

Pomoce:
-Płyta CD
-Dwa plecaki: mały i duży
-emblematy z pojazdami (samochód)
-pacynka
-obrazki z pojazdami: samochód i pociąg
-kartoniki z kropeczkami
-kolorowe druciki
-kolorowe kubeczki i koperty
-kolorowe wagoniki
-kartoniki z pojazdami lądowymi i wodnymi
-talerzyki (zielone i kremowe)
-obrazek przedstawiający jezioro
-kolorowe figury geometryczne
-biały karton, klej

Przebieg:

1."Tańczą różne części ciała”- zabawa relaksacyjna
Na polecenie nauczycielki dzieci tańczą określoną częścią ciała (np. tańczą nasz ręce, nogi, głowa, kolana ,biodra)
2."Co zabrałbyś ze sobą w daleką podróż?”- zabawa dydaktyczna
(dzieci otrzymują jedną rzecz, którą chciałyby (lub też nie ) zabrać ze sobą w daleką podróż, zadaniem dzieci jest położenie odpowiedniej rzeczy do odpowiedniego plecaka :mały plecak rzeczy, których nie chciałyby zabrać; duży- rzeczy, które by zabrały)
3."Taniec w parach”- improwizacja ruchowa
(nauczycielka przykleja dzieciom znaczki z pojazdami, dzieci swobodnie poruszają się po sali przy muzyce, na pauzę w muzyce dobierają się wg polecenia nauczycielki, np.( mały samochód z dużym)
4."Pojazdy”-zabawa matematyczno-ruchowa z el. met E. Gruszczyk – Kolczyńskiej
(nauczycielka rozdaje każdemu dziecku obrazek z pojazdem (samochód) oraz kartoniki z określoną liczbą kropek, zadaniem dzieci jest: policzyć z ilu kół składa się samochód i wskazać odpowiedni kartonik z wynikiem , przeliczanie kół w samochodzie kolegi (koleżanki) siedzącego obok, dodanie cyfr i podanie wyniku- dziecko zdolne, ułożenie kierownicy z drucików kreatywnych, naśladowanie sposobów poruszania się pojazdów: samochód i pociąg przy muzyce, rozróżnianie strony lewej i prawej, rozmowa z dziećmi o bezpieczeństwie podczas zabaw nad jeziorem ,szeregowanie elementów wg wielkości (od najmniejszego do największego ,po uszeregowaniu elementów zadaniem dzieci jest ustawić się w pociąg na pauzę w muzyce pierwsze dziecko przechodzi na koniec.
5.,,Pojazdy lądowe i wodne”- zabawa matematyczna wg propozycji E. Gruszczyk- Kolczyńskiej (klasyfikowanie pojazdów na lądowe i wodne ,dzieci otrzymują kolorowe talerzyki i pojazdy, na górze kładą zielony talerzyk z pojazdami wodnymi ,na dole kremowy z pojazdami lądowymi)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.