X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9073
Przesłano:

Konspekt zajęć integracyjnych - "Ja i moja grupa"

Ja i moja grupa-zajęcia integracyjne

CELE:
DYDAKTYCZNY:
- wyrabianie umiejętności wypowiadania się na temat osobistych przeżyć
WYCHOWAWCZY:
- umiejętność analizowania przeżyć związanych z byciem w grupie i poza grupą
- budowanie adekwatnej samooceny
REWALIDACYJNY:
- wzmacnianie umiejętności pokonywania przeszkód, radzenie sobie w nowej sytuacji
- pobudzanie motywacji do pracy nad doskonaleniem własnej osobowości
FORMA: zbiorowa

PRZEBIEG:

1.Szczególne przywitanie całej grupy:
Witam wszystkich tych którzy, ... (lubią lody, mają niebieskie oczy, lubią wakacje itp.)
2.Zabawa „Wejście do kręgu”.
Uczestnicy stają blisko siebie w kręgu i chwytają się pod ręce. Jedna z osób jest poza kręgiem. Jej zadaniem jest dostać się do środka w dowolny sposób, np. siłą, próbą, groźbą, szantażem, przekupstwem, sprytem. Uczestnicy stojący w kręgu milczą i starają się zachowywać w miarę naturalnie. Jeśli ktoś uzna, że należy już wpuścić wchodzącą osobę – wpuszcza ją. Zadanie to przechodzą wszyscy uczestnicy po kolei.
Na koniec zabawy, wszyscy uczestnicy zabawy siadają w kole i wypowiadają się na temat przeżyć jakie towarzyszyły podczas wchodzenia do kręgu i wówczas, gdy do kręgu już się dostali.
Omówienie przez prowadzącego ćwiczenia oraz ogólnych zachowań i wypowiedzi uczestników.
3.Ćwiczenie:"Moje zalety i wady"
Grupa dzieli się na dwie części, każdy uczestnik dzieli kartkę na dwie części. W jednej wpisuje 5 swoich zalet, w drugiej 5 swoich wad. Podpisuje kartkę.
Uczestnicy przekazują sobie kartki zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na każdej dopisują zalety i wady kolegów, przy czym liczba wad nie może być większa niż liczba zalet. Na koniec kartki wracają do właścicieli.
W grupach uczniowie dzielą się swoimi odczuciami.
Omówienie:
- czy łatwiej było wymienić swoje wady, czy zalety?
- czy ćwiczenie pomogło spojrzeć na siebie w nowy sposób?
4.Ćwiczenie: "Filiżanki"
Prowadzący odczytuje grupie poniższy tekst:
"Wyobrażamy sobie nasze poczucie własnej wartości jako filiżankę. Kiedy jesteśmy z siebie zadowoleni, nasze filiżanki są pełne, kiedy nie - prawie puste. Nasze filiżanki mogą napełniać inni ludzie, mówiąc o nas dobrze. Z kolei my możemy napełniać ich filiżanki, mówiąc dobrze o nich. Jeśli nasze filiżanki są prawie puste, nie mamy ochoty dzielić się ich zawartością z innymi. I przeciwnie, jeśli są pełne, chętnie dzielimy się ich zawartością. Filiżanki innych ludzi opróżniają się kiedy mówimy im rzeczy złe i bolesne. Jeśli będziemy ciągle opróżniać filiżanki innych, nasze własne też nie będą napełniane. Kiedy mówimy komuś coś dobrego, ale sami w to nie wierzymy, nie napełniamy jego filiżanki. Człowiek ten słucha nas z filiżanką w wyciągniętej dłoni, ale nic do niej nie wpada.
Nauczyciel prowadzi dyskusję na temat tekstu, następnie każdy uczestnik otrzymuje filiżankę napełnioną do połowy cukrem.Uczestnicy rozchodzą się po sali i "napełniają" filiżanki innych osób, wypowiadając o nich pozytywne stwierdzenia i przesypując część zawartości swoich filiżanek.
Podsumowanie: rozmowa nt. czy trudno było napełniać filiżanki kolegów?, co czuliście, kiedy napełniano wasze filiżanki?
5.Podziękowanie za współpracę.Pożegnanie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.