X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9072
Przesłano:

Ja jako człowiek dorosły - podejmujący decyzje. Scenariusz godziny z wychowawcą

Scenariusz godziny z wychowawcą dla klasy I Liceum Profilowanego

Temat lekcji: Ja jako człowiek dorosły – podejmujący decyzje.
Cele lekcji:
- kształtowanie postawy asertywnej u uczniów;
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za podejmowane decyzje; konsekwencje podejmowanych wyborów;
- poznanie nowej metody pracy – drzewka decyzyjnego.
Metody pracy:
- burza mózgów,
- drzewko decyzyjne
- pogadanka
Formy pracy:
- indywidualna
- praca w grupie
Pomoce dydaktyczne, materiały:
- plansza – drzewko decyzyjne
- szary papier, flamastry, magnesy
- instrukcja pracy dla poszczególnych grup

Przebieg lekcji:

1. Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, przyjęcie usprawiedliwień.
2. Pogadanka nauczyciela: Na poprzedniej lekcji mówiliśmy o celach życiowych. Powiedzieliśmy, że aby je osiągnąć, musimy cały czas intensywnie pracować, wytrwale realizować wytyczone wcześniej cele. Okazuje się też, że często z niektórych rzeczy (choć na pozór bardzo przyjemnych) musimy po prostu zrezygnować, a więc musimy świadomie wybierać, czyli podejmować decyzje. I taki też będzie dzisiejszy temat – nauczyciel podaje temat lekcji: JA JAKO CZŁOWIEK DOROSŁY – PODEJMUJĄCY DECYZJE.
3. Praca metodą „burza mózgów”. Nauczyciel pisze na tablicy DECYZJA i prosi uczniów, aby powiedzieli, jaka powinna być ich zdaniem dobra decyzja (uczniowie zapisują przykłady na tablicy) – ok. 5 min.
4. Nauczyciel: Powiedzieliście, że decyzja powinna być przemyślana, podjęta świadomie, dobrowolnie, itp.
Dzisiaj będziecie starali się takie właśnie decyzje podejmować – ale najpierw chciałabym wam zaprezentować pewną metodę pracy – drzewko decyzyjne. Jak już sama nazwa wskazuje, ta metoda ma związek z podejmowaniem decyzji.
Nauczyciel prezentuje planszę przedstawiającą drzewko decyzyjne i objaśnia zasady pracy tą metodą – ok. 3 min.
5. Nauczyciel dzieli klasę na 8 grup – takie same zadania mają po dwie grupy. Liderzy grup losują zadania.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie pracowali starannie, aby decyzje były przemyślane, itp. – ok. 10 min.
6. Prezentacje uczniów – ok. 15 min.
7. Podsumowanie nauczyciela – 3 min.
8. Sprawy bieżące klasy.

Scenariusz opracowała Beata Ignatowicz

Instrukcja pracy dla grupy „ZIELONI I”
Wyobraźcie sobie, że jesteście politykami. Swoje zadania traktujecie niezwykle poważnie – jest to wasza misja.
Otrzymujecie propozycję ogromnej „łapówki” w zamian za przegłosowanie projektu pewnego biznesmena, którego konsekwencją będzie powolne zatruwanie wody w pobliskim stawie.
Wasze dziecko jest chore, jeśli za 2 tygodnie nie odbędzie się kosztowna operacja, dziecku pozostaną blizny do końca życia.
W tej chwili nie macie potrzebnej kwoty.
Co zrobicie?
Zanim podejmiecie decyzję, weźcie pod uwagę wszystkie możliwe rozwiązania, przeanalizujcie też skutki waszych ewentualnych decyzji.

POWODZENIA

Instrukcja pracy dla grupy „ZIELONI II”
Wyobraźcie sobie, że jesteście politykami. Swoje zadania traktujecie niezwykle poważnie – jest to wasza misja.
Otrzymujecie propozycję ogromnej „łapówki” w zamian za przegłosowanie projektu pewnego biznesmena, którego konsekwencją będzie powolne zatruwanie wody w pobliskim stawie.
Wasze dziecko jest chore, jeśli za 2 tygodnie nie odbędzie się kosztowna operacja, dziecku pozostaną blizny do końca życia.
W tej chwili nie macie potrzebnej kwoty.
Co zrobicie?
Zanim podejmiecie decyzję, weźcie pod uwagę wszystkie możliwe rozwiązania, przeanalizujcie też skutki waszych ewentualnych decyzji.

POWODZENIA

Instrukcja pracy dla grupy „ŻÓŁCI I”
Wyobraźcie sobie, że waszym marzeniem od dzieciństwa jest skończenie weterynarii i praca w tym zawodzie. Dodatkowo kochacie wieś, spokój. Nienawidzicie krawatów, garniturów i miejskiego pośpiechu.
Niestety, rodzice nie akceptują waszej decyzji, gdyż tradycją w rodzinie są studia prawnicze. Dodatkowo ojciec grozi, że was wydziedziczy, a mama przypomina, że ma poważne problemy z sercem i nie może się denerwować.
Co zrobicie?
Zanim podejmiecie decyzję, weźcie pod uwagę wszystkie możliwe rozwiązania, przeanalizujcie też skutki waszych ewentualnych decyzji.

POWODZENIA

Instrukcja pracy dla grupy „ŻÓŁCI II”
Wyobraźcie sobie, że waszym marzeniem od dzieciństwa jest skończenie weterynarii i praca w tym zawodzie. Dodatkowo kochacie wieś, spokój. Nienawidzicie krawatów, garniturów i miejskiego pośpiechu.
Niestety, rodzice nie akceptują waszej decyzji, gdyż tradycją w rodzinie są studia prawnicze. Dodatkowo ojciec grozi, że was wydziedziczy, a mama przypomina, że ma poważne problemy z sercem i nie może się denerwować.
Co zrobicie?
Zanim podejmiecie decyzję, weźcie pod uwagę wszystkie możliwe rozwiązania, przeanalizujcie też skutki waszych ewentualnych decyzji.

POWODZENIA

Instrukcja pracy dla grupy „RÓŻOWI I”
Wyobraźcie sobie, że jesteście na super imprezie. Bawicie się bardzo dobrze, zwłaszcza że na imprezie jest też chłopak / dziewczyna, który / a bardzo wam się podoba, a koleżanka obiecała, że was zapozna.
Nieoczekiwanie ten chłopak / dziewczyna podchodzi do was i proponuje narkotyki oraz alkohol.
Co zrobicie?
Zanim podejmiecie decyzję, weźcie pod uwagę wszystkie możliwe rozwiązania, przeanalizujcie też skutki waszych ewentualnych decyzji.

POWODZENIA

Instrukcja pracy dla grupy „RÓŻOWI II”
Wyobraźcie sobie, że jesteście na super imprezie. Bawicie się bardzo dobrze, zwłaszcza że na imprezie jest też chłopak / dziewczyna, który / a bardzo wam się podoba, a koleżanka obiecała, że was zapozna.
Nieoczekiwanie ten chłopak / dziewczyna podchodzi do was i proponuje narkotyki oraz alkohol.
Co zrobicie?
Zanim podejmiecie decyzję, weźcie pod uwagę wszystkie możliwe rozwiązania, przeanalizujcie też skutki waszych ewentualnych decyzji.

POWODZENIA

Instrukcja pracy dla grupy „NIEBIESCY I”
Wyobraźcie sobie, że jesteście uczniem I klasy szkoły ponadgimnazjalnej. Gimnazjum ukończyliście z wyróżnieniem, na egzaminie otrzymaliście 100 % punktów. Teraz też chcieliście rozwijać swoje zdolności, rodzice na was liczą. Jednak spotkaliście kolegów, którzy w myśl zasady, że „szkoła ogłupia” oraz „szkoła nie knajpa, nie musisz być codziennie”, namawiają was na wagary, papierosy, itp. Jeśli chcecie należeć do ich paczki, nie możecie być „kujonami”.
Co zrobicie?
Zanim podejmiecie decyzję, weźcie pod uwagę wszystkie możliwe rozwiązania, przeanalizujcie też skutki waszych ewentualnych decyzji.
POWODZENIA


Instrukcja pracy dla grupy „NIEBIESCY II”
Wyobraźcie sobie, że jesteście uczniem I klasy szkoły ponadgimnazjalnej. Gimnazjum ukończyliście z wyróżnieniem, na egzaminie otrzymaliście 100 % punktów. Teraz też chcieliście rozwijać swoje zdolności, rodzice na was liczą. Jednak spotkaliście kolegów, którzy w myśl zasady, że „szkoła ogłupia” oraz „szkoła nie knajpa, nie musisz być codziennie”, namawiają was na wagary, papierosy, itp. Jeśli chcecie należeć do ich paczki, nie możecie być „kujonami”.
Co zrobicie?
Zanim podejmiecie decyzję, weźcie pod uwagę wszystkie możliwe rozwiązania, przeanalizujcie też skutki waszych ewentualnych decyzji.
POWODZENIA

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.