X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8989
Przesłano:

Twórcze wykorzystanie dłoni w zabawa plastycznych z zastosowaniem masy solnej - konspekt zajęć

Cele ogólne: Odczuwanie radości z manipulowania.
Cele szczegółowe:
1. Uczeń rozwija precyzję prostych ruchów dłoni i palców.
2. Uczeń przeżywa różne doświadczenia zmysłowe.
3. Uczeń koncentruje uwagę na wykonywanym zadaniu.
4. Uczeń wyzwala emocje i uczucia podczas zabaw z masą solną.

Metody: słowna, czynna, elementy metody F. Affolter.
Formy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: sól, mąka, pojemnik z wodą, foremki do ciasta, papierowe tacki, farby szkolne, pędzle, klocki w formie walca, fartuszki kuchenne.

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna.
Przywitanie się.
Nauczyciel wita uczestników zajęć przez turlanie piłki do dziecka, podaje rękę mówiąc „ /Imię dziecka/ pokaż się , jestem tu i witam cię”.
Następnie przybliża cel spotkania i tematykę wykonywanych prac.

II. Część właściwa.
1. Masaże różnymi fakturami.
Masowanie dłoni i palców podczas zabawy paluszkowej:
„ Krzysiu – kciuk (2 r.), pokaż się, jestem tu ( 2 r.) i witam cię.
Wojtek - wskazujący..., Łukasz - wielki...,
Jaś - serdeczny...,
Marek – mały (2 r.), pokaż się, jestem tu ( 2 r.) i witam cię.

2. Zaproszenie dzieci do stołu. Zapoznanie dzieci z materiałami sypkimi: sól, mąka, które zostaną wykorzystane w trakcie zajęć.
3. Przygotowanie miejsca do pracy (obrus ceratowy, miska, pojemnik ze solą, woda, pojemnik z mąką, mieszadełko). Nauczyciel zakłada dzieciom fartuszki kuchenne. Wspólnie z nauczycielem mieszanie w misce składników na masę solną.
4. Odrywanie kawałków masy i ugniatanie w dłoni. Dzieci w miarę możliwości wykonują bez pomocy nauczyciela.
5. Wałkowanie masy solnej na stole, formowanie „placka” przy pomocy
„ wałka” (klocka lub pojemniczka).
6. Wyciskanie „ciasteczek” w masie solnej przy pomocy plastikowych foremek. Wszystkie czynności są wspomagane przez nauczyciela
7. Umieszczanie wyciętych „ciasteczek” na tackach papierowych.
8. Malowanie „ciastek” farbami (dzieci, które potrafią wykonują to samodzielnie, pozostałe malują z pomocą nauczyciela).
9. Mycie rąk w misce z wodą, zdejmowanie fartuszków kuchennych.
10. Relaksacja: zabawa muzyczno-ruchowa „Kurka”.
Na podwórku kura chodzi
i kurczątka żółte wodzi.
Patrzy w niebo i na boki:
- niema wrony(2 r.)
- niema też i sroki.
Ko, ko, ko, ko! Jastrząb leci!
Tu, tu, tu, pod skrzydełka dzieci!
Relaksacja służy podtrzymywaniu radosnej atmosfery zabawy, a w tym czasie schną wykonane prace.

III. Część końcowa.
1. Przygotowanie wystawki - zawieszenie prac na szkolnej tablicy.
2. Podsumowanie zajęć, pochwalenie dzieci za aktywność i wykonane prace, nagrodzenie dzieci słodkimi ciasteczkami.
3. Pożegnanie uczestników zajęć.
Nauczyciel żegna się z dziećmi w sposób nie preferowany (słowem, gestem). Dzieci z pomocą nauczyciela turlają piłkę do sąsiada żegnając słowami:
Żegnaj /imię dziecka/ jak się masz,
wszyscy cię żegnamy,
jutro zapraszamy,
bądź wśród nas.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.