X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8328
Przesłano:

Na dworze Faraona i w demokratycznych Atenach. Scenariusz lekcji historii

Temat: NA DWORZE FARAONA I W DEMOKRATYCZNYCH ATENACH.

CELE LEKCJI
Po zakończonych zajęciach uczeń potrafi:
-wytłumaczyć pojęcia: władza demokratyczna, władza despotyczna, polis, zgromadzenie ludowe, obywatel
-omówić władzę despotyczną w Egipcie i władzę demokratyczną w Atenach(wyjaśnić, jakie znaczenie w Atenach pełniło zgromadzenie ludowe i kto mógł w nim uczestniczyć)
-wyjaśnić różnicę między władzą demokratyczną a despotyczną
-wyjaśnić, jakie elementy władzy demokratycznej czerpiemy ze starożytności

ŚRODKI DYDAKTYCZNE
-podręcznik dla klasy V
-atlasy historyczne

ZASTOSOWANE METODY
-praca z atlasem
-praca z podręcznikiem
-elementy dramy
-debata „za i przeciw”

TOK LEKCJI

Temat: Na dworze faraona i w demokratycznych Atenach.

1. Powitanie i sprawdzenie obecności.
2. Rekapitulacja wtórna.
Uczniowie przypominają wszystkie informacje zdobyte dotąd na temat Aten i Egiptu: położenie(wskazują w atlasie), wygląd miast, wierzenia, zajęcia ludności.

3. Nawiązanie do lekcji.
Na dzisiejszej lekcji chciałabym abyście zapoznali się z dwoma systemami władzy: despotyzmem i demokracją, abyście zrozumieli różnicę między nimi oraz sami potrafili ocenić, która forma rządów jest lepsza.

4. Nowe treści.
*Uczniowie wskazują na mapie Ateny a nauczyciel wprowadza pojęcie POLIS.
*Nauczyciel charakteryzuje ustrój demokratyczny w Atenach.
*Uczniowie wskazują na mapie Egipt.
*Nauczyciel charakteryzuje ustrój despotyczny w Egipcie.
*Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy:

GRUPA I
Przygotowuje obrady zgromadzenia ludowego w Atenach.

GRUPA II
Przygotowuje argumenty przemawiające za słusznością rządów demokratycznych.

GRUPA III
Przygotowuje argumenty przemawiające na korzyść despotyzmu.

*Prezentacja obrad I grupy i konfrontacja II i III grupy.

5. Podsumowanie. Rekapitulacja pierwotna.
*Debata „za i przeciw” na temat, która forma rządów wobec was jest lepsza i dlaczego?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.