X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8239
Przesłano:

Ale w koło jest wesoło!!! Konspekt zajęć świetlicowych

Konspekt zajęć świetlicowych.

Opracowała: Anna Pawłowska
Grupa wiekowa: II klasa szkoły podstawowej
Czas: 60 minut

Temat: Ale w koło jest wesoło!!!

Cel główny: integracja dzieci korzystających ze świetlicy; pobudzenie dzieci nieśmiałych i małoaktywnych do wspólnej zabawy.

Cele pośrednie:
• ćwiczenie refleksu, spostrzegawczości,
• wdrażanie do pracy zespołowej,
• doskonalenie słuchu i sprawności ruchowej,
• pobudzanie do myślenia

Cele szczegółowe; uczeń:
• odczuwa potrzebę integracji z drużyną,
• potrafi bawić się z innymi dziećmi,
• wspiera wszystkich członków swojego zespołu,
• umacnia postawę koleżeńską,

Metody: pogadanka, objaśnienie, praktycznego działania.
Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki: krzesełka, odtwarzacz CD i nagrania muzyczne, stare gazety, materace, klocki, słodycze, zagadki, zadania matematyczne, kartki, ołówki, rakietka, piłeczka.

Przebieg zajęć:

1. Zaproszenie dzieci na wykładzinę. Przedstawienie tematu zajęć. Przejście do zabawy.

ZABAWA 1 „Spółdzielnia mieszkaniowa”
Dzieci siedzą na krzesełkach w kręgu. Każdej osobie przyporządkowuje się kolejno jeden numer, w środku stoi osoba, która nie posiada krzesła. Osoba ta szybko wymienia dwie liczby. Dzieci, które usłyszą swój numer, wstają i starają się zamienić miejscami. Zadaniem osoby stojącej w środku jest „podsiąść” jedną z wymienionych „liczb”. Wymienione numery nie mogą wrócić na swoje miejsce w danej rozgrywce. Na hasło osoby stojącej w środku „spółdzielnia mieszkaniowa” wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.

ZABAWA 2 „Oczko”
Dzieci dobierają się parami. Jedno siedzi na krześle, a drugie stoi za nim. Jedno dziecko jest bez pary, z pustym krzesłem i stojąc za nim mruga okiem do wybranej osoby siedzącej na krześle. Ta szybko wstaje i biegnie do dziecka, które do niej mrugało. Zadaniem osoby stojącej z tyłu jest nie wypuszczenie swojego partnera. Musi jednak podczas zabawy, ręce trzymać za sobą.

ZABAWA 3 „Wojownicy i księżniczki”
Nauczyciel włącza muzykę na przemian lekką i spokojną (jak na balu) oraz ciężką i głośną (jak na polu walki). Dzieci mają ruszać się w rytm muzyki (raz zachowują się jak księżniczki/ książęta, innym razem jak wojownicy/ wojowniczki).

ZABAWA 4 „Najlepsze buty do tańca”
Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymują gazety, z których wykonują buty do tańca. W rytm puszczonej muzyki dzieci tańczą. Odpadają kolejno te dzieci, którym buty odmówiły posłuszeństwa.
ZABAWA 5 „Wyspa skarbów”
Prowadzący pomaga dzieciom utworzyć dwa zespoły. Każdy zespół nadaje sobie odpowiednią nazwę związaną z tropieniem skarbu ukrytego na wyspie.
W pomieszczeniu, w którym będzie przebiegać zabawa układamy w kształcie wyspy np. materace, krzesełka, gazety. W jej środku ukrywamy 2 skarby (np..cukierki lub dowolny przedmiot). Zadaniem obu drużyn jest odnaleźć skarb. Drużyna, która szybciej dotrze do wyspy otrzyma większy skarb. Na drodze do skarbu czekają na poszczególne zespoły następujące zadania:
• zadanie I:
Grupa wybiera lidera, który będzie kierował pracą zespołu.
• zadanie II, dla lidera:
Ustaw swoją drużynę według porządku alfabetycznego biorąc pod uwagę imiona uczestników zabawy. (na czas)
• zadanie III, dla lidera:
Ustaw swoją drużynę według wzrostu – od najwyższego do najniższego. (na czas)
• zadanie IV, dla grupy:
Pokonaj tor przeszkód:
1) 15 przysiadów;
2) zabawa w „ciepło – zimno” – cała drużyna pomaga liderowi znaleźć kopertę z kolejnymi poleceniami do wykonania (w kopercie będą znajdowały się zagadki, zadanie matematyczne, zadanie sportowe);
- zagadki:
> Największa bywa nad morzem przeważnie,
Wczasowicze chodzą tu chętnie, odważnie.
Można leżąc się opalać lub zbierać muszelki,
A bieganie po niej jest wysiłkiem wielkim. (plaża)
> Tajemnice mroczne ma, patrząc z góry, nie ma dna.
Wiele statków przepływało,
Groźnych fal się obawiało. (ocean)
> Ptak, co dumnie ogon nosi
I o zachwyt widzów prosi. (paw)
> Ten ptak pokój zwiastuje
I blisko ludzi dobrze się czuje. (gołąb)
> zadanie matematyczne:
Łukasz kolekcjonuje samochodziki. Przed swoimi urodzinami w kolekcji miał 32 sportowe auta i 14 ciężarówek. Na urodziny dostał 5 sportowych samochodzików i jedną ciężarówkę. Ile teraz ma aut sportowych i ile ciężarówek? Ile ma wszystkich samochodzików?

Milenka poszła na spacer do lasu i znalazła grzyby. Do domu przyniosła 16 borowików, 12 koźlaków i 21 kurek. Ile wszystkich grzybów znalazła Milenka? Ile grzybów się zostało, jeśli jej mama z 19 ugotowała zupę?

- zadanie sportowe:
Potrzebna jest rakietka i piłeczka do tenisa stołowego. Lider wybiera osobę (lub osoby) ze swojej drużyny do zadań:
• jak najdłużej ustać na jednej nodze trzymając piłeczkę na rakietce, tak aby ta nie spadła;
• przysiady również z piłeczką na rakietce;
• podbijanie piłeczki na rakietce.
3) Wykonanie kamizelek z gazet dla członków zespołu i przepłynięcie do wyspy. Znalezienie skarbu. Podział łupu.

2. Na zakończenie nauczyciel pyta dzieci, która zabawa im się najbardziej podobała i dlaczego oraz dziękuje za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.