X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8156
Przesłano:

Bezpieczeństwo na drogach - konspekt zajęć świetlicowych

1.Temat: Bezpieczeństwo na drogach.
2.Cele lekcji:
a.kształtowanie odpowiedniej postawy dotyczącej bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym ,
b.poznanie zasad przechodzenia przez jezdnię ,
c.poznanie kolorów sygnalizacji świetlnej i ich znaczenie ,
d.poznanie zasad zachowania się na drodze jako jej użytkownik ,
e.poznanie podstawowych znaków drogowych,
3.Metody:
•słowna: rozmowa, swobodne wypowiedzi dzieci,
•praktyczna: rozwiązywanie zagadek, wykonanie pracy plastycznej, oglądanie modeli znaków drogowych świateł sygnalizacyjnych.
4.Środki dydaktyczne:
a.plansze z zagadkami o znakach drogowych ,
b.trzy kolorowe krążki ,
c.brystol , klej , nożyczki , kredki , szablony znaków drogowych ,
d.plansze obrazujące zasady przechodzenia przez jezdnię.

5.Tok zajęć:

1)Wprowadzenie do tematu: rozmowa nauczyciela z dziećmi o ich drodze do szkoły i ze szkoły:
•Jak wygląda Twoja droga do szkoły i ze szkoły?
•Czy do szkoły chodzisz samodzielnie czy z opiekunem?
•Jak daleko masz do szkoły?
•Jakie pojazdy spotykasz na drodze?
•W jakim miejscu można przejść na drugą stronę jezdni?
2)Rozwiązywanie zagadek:
•Stoi przy drodze ku przestrodze: Uwaga- przejście dla pieszych, kierowco nie wolno się śpieszyć! (znak drogowy).
•Stoi przy ulicy i światłami krzyczy: Czerwone! Stój Koniecznie! Zielone! Przechodź grzecznie! (sygnalizator świetlny).
•Kierowca, dzwonek, koła z oponami, jedzie na nim człowiek gdy rusza nogami. (rower).
•Jest przy każdej jezdni po to, aby chodzić po nim piechotą (chodnik).
•Dobrym okiem, bystrym uchem kieruje ulicznym ruchem (policjant).
•Ma cztery koła i głośno woła: Z drogi, trzymać się z dala. Wiozę chorego do szpitala! (karetka).
3)Rozmowa kierowana- ustalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze - omówienie gestów policjanta kierującego ruchem.
4)Sygnalizacja świetlna – omówienie.
5)Uczestnicy ruchu drogowego - omówienie (piesi, kierowcy, pasażerowie, powożący).
6)Gdzie możemy spotkać znaki drogowe ? Omówienie podstawowych znaków drogowych.
•Kolorowanie znaku zgodnie z instrukcją:
•ta, am – pokoloruj na czerwono,
•at, ma – pokoloruj na żółto.
7)Zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH BEZ SYGNALIZACJI
1.ZATRZYMUJĘ SIĘ PRZED PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH.
2.PATRZĘ W LEWO
3.PATRZĘ W PRAWO
4.DROGA WOLNA – IDĘ
5.JESTEM NA ŚRODKU JEZDNI
6.PATRZĘ W PRAWO
7.DROGA WOLNA – IDĘ

PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH Z SYGNALIZACJĄ
1.ZATRZYMUJĘ SIĘ PRZED PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH
2.PATRZĘ NA SYGNALIZATOR – SPRAWDZAM JAKIEGO KOLORU ŚWIATŁO JEST WIDOCZNE:
3.CZERWONE ŚWIATŁO – POZOSTAJE W MIEJSCU GZIE STOJĘ I OBSERWUJE CO SIĘ DZIEJE NA JEZDNI ORAZ SYGNALIZATOR ŚWIETLNY
4.ŚWIATŁO ZIELONE
5.PATRZĘ W LEWO
6.PATRZĘ W PRAWO
7.DROGA WOLNA – IDĘ
8.JESTEM NA ŚRODKU JEZDNI
9.PATRZĘ W PRAWO
10.DROGA WOLNA - IDĘ
8)Układanie zdań z rozsypani wyrazowej.
pomaga w Policjant potrzebie.
9)Omówienie co ma wspólnego z ruchem drogowym narysowane zwierzę?(zebra) Rysowanie znaku , który oznacza przejście dla pieszych.
10) Prawa i obowiązki pieszego:
Pieszy jest obowiązany:
- korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza, pieszy może korzystać z jezdni, idąc jak najbliżej jej krawędzi. Ma obowiązek ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom,
- idący na jezdni poza terenem zabudowanym obowiązani są iść lewą stroną drogi, jeden za drugim.
- pieszy może korzystać z drogi dla rowerów, ale tylko wtedy, jeśli nie ma chodnika lub pobocza. Pieszy jest obowiązany ustąpić miejsca rowerom. Tylko osoba niepełnosprawna nie ma takiego obowiązku..
11)Zajęcia manualne – narysuj znaki, które mijasz idąc do szkoły.
12)Zabawa ruchowa: zielona tarcza – uczestnicy przyspieszają kroku, czerwona – zatrzymują się w miejscu, żółta – wykonuje krok w tył i maszerują w stronę przeciwną. Kto się pomyli odpada.
13)Powtórzenie i utrwalenie zasad bezpieczeństwa.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.