X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8083
Przesłano:

Stopniowanie waloru wyrażone poprzez światłocień. Konspekt lekcji z plastyki do klasy VI

Cel plastyczny: Stopniowanie waloru wyrażone poprzez światłocień .
Cele szczegółowe :
Uczeń :-planuje płaszczyznę obrazu,
-tworzy kompozycję z użyciem waloru,
-planuje i odpowiednio rozmieszcza walor,
-zwraca uwagę na źródło i kierunek światła -maluje tony jasne i ciemne, stosując odpowiednie proporcje wody i farby, -uwzględnia naturalny kolor przedmiotu przy tworzeniu waloru.
Temat: Obraz w jednym kolorze.
Technika: malowanie farbą (rozwadnianie) ,ćwiczenia w uzyskiwaniu odcieni w obrębie jednego koloru.
Metody: pogadanka
Forma pracy : indywidualna.

Przebieg zajęć

1.Przypomnienie zasad stosowania wykonywania waloru .
-Już w klasie V zapoznaliśmy się z pojęciem – walor .
-Kto pamięta , czego ono dotyczy?(Jest to uzyskiwanie odcieni w obrębie jednego koloru).
-Jak uzyskujemy tony jasne?(Dodajemy więcej wody, mniej farby).
-Jak tony ciemniejsze?(Mniej wody ,więcej farby).
-Tony najmocniejsze?(Odrobinę wody i dużo farby)

2.Pogadanka.Omówienie ćwiczenia plastycznego.
Wybierz teraz swój ulubiony kolor.Za chwilę namalujesz swój obraz tylko tym jednym kolorem, ale z zastosowaniem waloru .Spójrz na przygotowane kompozycje.(Na parapecie okna ustawiona jest pierwsza kompozycja np. biała doniczka z rośliną a przed nią granatowe pudełeczko .Druga kompozycja znajduje się na stoliku w pobliżu okna :brązowy flakon , żółty kubek i czarny sześcian lub inna.)Wybierz jedną z nich i naszkicuj ją na swojej kartce. Zaplanuj płaszczyznę obrazu ,pamiętaj o właściwym rozmieszczeniu elementów .
Nie trać czasu na szczegóły ,potraktuj tę pracę schematycznie. Zwróć uwagę na kierunek światła. Miejsca oświetlone możesz wydobyć poprzez ciemniejszy ton tła . Wypełnianie kształtów i cieni walorem zaczynaj od tonów jasnych , poprzez bardziej intensywne po
najciemniejsze . Po raz pierwszy zwróć uwagę na naturalny kolor przedmiotów. Dla których przedmiotów zastosujesz najjaśniejszy walor ?(biała doniczka ,żółty kubek).Ciemniejszy?
(liście rośliny , brązowy flakon ).A najciemniejszy ?(pudełko, sześcian).To chyba jedyna trudność w wykonaniu tego ćwiczenia .Mam dla was jeszcze jedną wskazówkę .
Aby lepiej dostrzec różnorodność tonów , możecie zmrużyć oczy . Przedmioty są wtedy
wyraźniejsze i lepiej widać kontrasty . A teraz do pracy.

3.Praca uczniów
.
4.Omówienie prac uczniów pod względem prawidłowego zbudowania waloru i atrakcyjności kompozycji .
Uczniowie omawiają swoje prace pokazując skąd pada światło i jak przedstawili to za pomocą waloru ,w jaki sposób namalowali różnice w naturalnych kolorach przedmiotów ,
oceniają czy udało im się dzięki światłocieniowi wydobyć bryłowatość przedmiotów,
wymieniają poglądy na temat własnych prac .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.