X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7578
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pomagamy wiośnie

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli
w Przedszkolu nr 334 im. „Jasia i Małgosi”
w Warszawie w grupie dzieci 5 letnich.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

Prowadząca – Anna Bratek
Grupa wiekowa – 5 latki
Liczba dzieci – całą grupa
Temat – „Pomagamy Wiośnie”

Standard:
W procesie edukacyjnym jasno określone cele ukierunkowane na rozwój dziecka. Metody pracy z dziećmi są właściwie dobrane, zróżnicowane i skuteczne. Przedszkole tworzy środowisko wspierające rozwój intelektualny dziecka.

Wskaźnik:
Nauczyciele wprowadzają różnorodne rozwiązania organizacyjne i metodyczne w pracy z dziećmi.

CEL GŁÓWNY:
Kształtowanie u dzieci umiejętności wykonywania zadań, poprzez wykorzystanie różnorodnych zabaw.

Cele szczegółowe:
- prawidłowe reagowanie na polecenia nauczycielki
- doskonalenie umiejętności układania puzzli
- rozwijanie umiejętności koncentracji i pamięci
- kształcenie umiejętności współdziałania w zespole
- rozwijanie zmysłu słuchu
- doskonalenie umiejętności liczenia, poprzez wykonywanie zadań
- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej
- rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni

Pomoce:
- Wiersz „Idzie wiosna”
- Koperty z imionami dzieci i puzzlami do ułożenia
- Obrazki – przebiśnieg, bazie, biedronka, motyl, bocian
- Zagadki słuchowe – obrazki w obręczach do zagadek
- Koperty z biedronkami i kropkami
- Koperty z figurami do układania bociana
- Sznurki i figury do ułożenia korali
- Postać Wiosny
- Muzyka do zabaw ruchowych

Przebieg zajęć:

1. Powitanie
Dobre humory wszyscy dziś mamy, więc przed zabawą się powitamy:
- niech pomachają do mnie dzieci, które lubią wiosnę
- niech zaklaszczą dzieci, które lubią słońce
- niech zatupią dzieci, które lubią kwiaty
- niech podskoczą do góry dzieci, które lubią się bawić

2. Przedstawienie swoich imion – dzielenie na sylaby.
3. Wiersz „Idzie wiosna”.
Pada ciepły deszczyk,
miłe grzeje słonko.
Ale jeszcze nocą
Zimno jest jabłonkom.
Już nad rowem rośnie
Trawa niby szczotka.
A pod płotem pierwsza
zakwitła stokrotka.
Idzie wiosna, idzie,
widać ją z daleka.
Bo w mieście i na wsi
każdy na nią czeka.

Rozmowa z dziećmi nt wiersza.
Dokończ zdanie:
- Lubię wiosnę, bo...
- wiosna jest...
- wiosną pojawiają się...

4. Wszyscy już nie możemy doczekać się na przyjście wiosny, ja również – dlatego zapraszam Was na wycieczkę.
Spokojny spacer przy muzyce – oddychamy! Wdech nosem – wydech ustami.

5. Znalezienie kolorowej koperty z listem od wiosny.
Odczytanie treści listu:
„Witam Was kochane Średniaki! Jestem Wiosna, chciałabym już do Was przyjść, ale moje oznaki nie są jeszcze uwolnione. Dlatego proszę Was o pomoc. Uwolnijcie moje oznaki – jakie? Zaraz się dowiecie! Będę Wam wdzięczna za pomoc. Dzięki tej pomocy na pewno się do Was nie spóźnię!”
Aby pomóc wiośnie musimy wykonać różne zadania, które wiosna dla nas przygotowała.
a) Taniec przy muzyce – rozrzucenie kopert z imionami dzieci, które odnajdują kopertę ze swoim imieniem i siadają z nią.
„Gdy swoje imię odnajdziecie
Usiądźcie z kopertą tą
Potem otwórzcie tę kopertę
Gdy wszystko ułożycie – uwolnicie pierwszą oznakę moją”.
Układanie puzzli – obrazek przebiśniegu.
Zabawa – idziemy, stop, wąchamy kwiaty - na koniec po zatrzymaniu się odliczamy do 4 i siadamy w grupkach przy kołach z obrazkami.
b) Posłuchajcie drugiego zadania, jeśli je wykonacie uwolnicie kolejną oznakę wiosny.
Zagadki słuchowe.
W obręczach są obrazki, po wysłuchaniu odgłosu naradzicie się czyj to był głos i wybierzecie obrazek, a potem go pokażecie.
Uwolnienie oznaki – bazie.
Zabawa ruchowa przy piosence – „Gimnastyka”
c) Przed nami kolejne zadanie – przypomnienie wiersza „Do biedronki przyszedł żuk”
Ile kropek miała nasza biedronka w wierszu? – nie wiemy, no właśnie, bo nasza biedronka je pogubiła. Każdy z Was ma biedronkę i kropki w kopercie – posłuchajcie kolejnego zadania.
„Dziś biedronka mała
Rano wstać nie chciała
Bo kropki zgubiła, a potem
W liczeniu się ciągle myliła”
Zad. 1). „Jestem biedroneczka mała
Do przedszkola przyjść dziś chciałam
Wczoraj miałam kropki trzy
Dziś wiatr jeszcze jedną przyniósł mi”
Ile kropek teraz ma nasza biedronka?
Zad. 2). „Dziś biedronka nie w humorze
Co tego przyczyną być może?
Wiatr jej zabrał kropki dwie
Nie wie, ile teraz jest?”.
Uwolnienie biedronki.
Zabawa ze śpiewem „Misie dwa”
d) Motylki tęczowe zbudzić chciały się, ale jak to bywa w bajce nie udało się. Jakiś chochlik wszystko mi pomieszał. Posłuchajcie teraz i pomóżcie ustalić co jest prawdą, a co nie!
- Czerwony Kapturek miał czerwoną czapeczkę.
- Królewna Śnieżka mieszkała z 5 krasnoludkami.
- Jaś i Małgosia byli rodzeństwem.
- Brzydkie Kaczątko zamieniło się w Kaczkę Dziwaczkę.
- Kot w butach odwiedził Babę Jagę w chatce z pierników.
Uwolnienie motylków – taniec motyli przy muzyce.
e) Kolejne zadanie – w kopertach są figury – będziecie je układać słuchając wierszyka, gdy wszystko dobrze ułożycie dowiecie się, kogo teraz uwolnimy. Układanie obrazka z figur zgodnie z treścią wiersza.
„Koło małe - głowa, Brzuch to koło duże
Biały prostokąt, to szyja i już oczko mrużę.
Czerwony trójkąt jeden, a potem jeszcze drugi
Oto mój dziób – taki długi...
Dwa prostokąty czerwone, to dwie nogi moje
Na koniec czarny trójkąt na skrzydło – i już cały stoję!”.
Zabawa – „Kółko małe, kółko duże...”
Przybycie wiosny – Brawo udało się Wam uwolnić wszystkie moje oznaki, świetnie Wam poszło, dlatego mam jeszcze jedną prośbę do Was. Gdy tu do Was szłam porwały mi się korale – pomóżcie mi je naprawić.
Układanie korali pani wiosny – wg wzoru – rytmy.

Dziękuję Wam za te piękne korale – mam dla Was za to nagrodę – paluszki, ale musicie je zjeść bez pomocy rąk!

6. Pożegnanie – zabawa z muzyką wg B. Strauss.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.