X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7337
Przesłano:

Nim rozbłyśnie gwiazdka - zajęcia otwarte dla rodziców

Scenariusz zajęć otwartych w klasie I
Krąg tematyczny: Nim rozbłyśnie gwiazdka

Cele ogólne:
• Wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną w czasie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, kształtowanie uczuć ciepła rodzinnego
• Integracja grupy szkolnej
• Aktywizowanie oraz integrowanie rodziców i dzieci podczas wspólnych prac plastycznych

Cele operacyjne zajęć:
• zna zwyczaje świąt Bożego Narodzenia,
• układa wyraz z rozsypanki literowej,
• składa życzenia podczas dzielenia się opłatkiem,
• śpiewa znane kolędy,
• potrafi przygotować wystrój stołu wigilijnego,
• docenia i szanuje tradycje,
• rozwiązuje zadania tekstowe,
• dodaje i odejmuje w zakresie 10,
• wykonuje ozdoby choinkowe,
• potrafi zagrać wyznaczoną rolę w przedstawieniu.
Metody pracy:
• Podająca: komentarz słowny aktywizujący działalność dzieci i rodziców
• Praktyczna: działalność plastyczna, inscenizacja, śpiewanie kolęd
• Problemowa: realizacja zadań i poleceń nastawionych na osiągnięcie zamierzonego celu

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne: Choinka narysowana na szarym papierze, bombki wycięte z kolorowego kartonu, mazaki, kartoniki z pytaniami do „Zgaduj – zgaduli”, kartka papieru formatu A4, podpisana imieniem dziecka, ołówek dla każdej pary, gwiazdki z literami, będące formą rozsypanki literowej magnetofon, płyta z podkładem instrumentalnym kolęd. tekst wiersza, scenariusz inscenizacji, rekwizyty, stroje, , papierowa choinka, kolorowy papier, wycinanki, stroik, świece, biały obrus, siano, opłatki, scenografia do inscenizacji

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1.Powitanie zgromadzonych gości przez nauczyciela i przedstawienie celu zajęcia.
2. Powitanie w parach.
Dzieci witają się z rodzicami poprzez podanie ręki, dotknięcie się brzuchami, plecami, łokciami, kolanami, piętami, uszami, policzkami, nosami itp.

3.Wprowadzenie do treści zajęcia – zagadki.
Rodzice wraz z dziećmi zapisują na kartce z bloku rozwiązania zagadek.
1. W święta uroczyste, grudniowe.
Gdy do Wigilii już wszystko gotowe.
Wisi kolorowa, okrągła i szklana,
od choinkowych lampek rozgrzana.
( bombka )
2.Gałązki zielone igiełkami usiane
ma to drzewko świąteczne,
przez dzieci kochane.
( choinka )
3.W święta grudniowe,
gdy cały dzień trzeba pościć,
bardzo smakuje ta ryba,
co mało ma ości.
( karp )
4.Pod choinką po wigilijnej kolacji,
z workiem na plecach wkracza do akcji.
Dzieciom rozdaje piękne prezenty,
zawsze jest miły i uśmiechnięty.
( Święty Mikołaj )
5.W centralnym miejscu stołu leży,
Między siankiem i stosem talerzy.
Wśród karpia, stroika i mazurka,
nim się dzielą tata, mama oraz córka.
( opłatek )
6,Długi sznurem choinkę oplatają
i ją pięknie oświetlają.
( lampki na choinkę )
7.Na samym wierzchołku ma ją choineczka.
To błyszcząca ...
( gwiazdeczka )
8.Co roku wyrusza w długą drogę.
Czerwoną ma czapę i długą białą brodę.
Wyraz twarzy uśmiechnięty.
Czy już wiecie, kto to taki to...
( Mikołaj Święty )
9.Co roku w grudniową noc,
wszystko ma czarodziejską moc.
Wtedy też Mikołaj Święty,
rozdaje dzieciom ...
( prezenty )
10.Już słychać kolędy. Drzewka pachną wokół....Pora na kolację, najważniejszą w roku.
(wigilia

4. Rodzice z dziećmi siedzą w kręgu. Nauczycielka recytuje wiersz pt. „Wieczór wigilijny” – T. Kubiak
Biały obrus lśni na stole,
pod obrusem siano.
płoną świeczki na choince
co tu przyszła na noc.

Na talerzach kluski z makiem,
karp jak księżyc srebrny
zasiadają wokół stołu
dziadek z babcią krewni.

Już się z sobą podzielili
opłatkiem rodzice,
już złożyli wszyscy wszystkim
moc serdecznych życzeń.

Rozmowa z dziećmi na temat wiersza.
- Jak przygotowujemy stół?
- Jakie potrawy stawiamy na stół wigilijny?
- Co robimy przed rozpoczęciem wieczerzy?

5. Nauczycielka prosi chętną mamę do opowiedzenia, jakie potrawy znajdują się u niej na świątecznym stole.

6. Nauczycielka zaprasza dzieci i rodziców do „Zgaduj – zgaduli” na temat:, „Co wiemy o Świętach Bożego Narodzenia?”
Dziecko losuje karteczkę z pytaniem, rodzic czyta pytanie i razem z dzieckiem odpowiada na nie:

7. „Literowy śnieżek” – układanie wyrazów z rozsypanki literowej.
Nauczyciel, poprzez krótką historyjkę, wyjaśnia wykonanie zadania, np. Usiądźcie wygodnie w parach, przytulcie się do swoich rodziców i posłuchajcie, co przydarzyło się małej Julce. Pewnego dnia, zaraz po powrocie ze szkoły dziewczynka postanowiła odrobić lekcje, żeby później z koleżanką Małgosią móc zjeżdżać na sankach z górki. Zadanie domowe nie było jednak wcale takie łatwe. Należało bowiem ułożyć z rozsypanki literowej jak najwięcej wyrazów o świętach Bożego Narodzenia. Zmęczona pracą Julka usnęła nad zeszytem. Śniło się jej, że z nieba sypał bardzo dziwny śnieg. Na każdej śnieżnej gwiazdce napisana była jedna literka. Spadający na ziemię śnieg układał się w wyrazy...Kończąc opowiadanie nauczyciel rozrzuca po klasie rozsypankę literową. Sprawimy, aby dziewczynki sen się spełnił?
Ułożone z rozsypanki wyrazy należy przykleić na kartę podpisaną imieniem dziecka.

8. Zabawa ruchowa – zaprzęgi.

Pary tworzą zaprzęgi, które poruszają się w tempie muzyki. Kiedy muzyka cichnie, następuje zamiana prowadzącego w parze.

9.Zabawa ruchowa – lepienie śnieżnych kul.
Uczestnicy zabawy poruszają się po sali w rytm muzyki, naśladując wirujące na wietrze płatki śniegu. Kiedy muzyka cichnie wszyscy uważnie liczą, ile razy nauczyciel uderza w tamburyn. Liczba uderzeń decyduje o ilości osób tworzących jedną kulę śnieżną. Brawami zostaje nagrodzona ta grupa, której uda się utworzyć kształt najbardziej zbliżony do kuli.(Konieczne jest wyjaśnienie różnicy między pojęciami: koło, kula).

10. Układanie zadań z treścią.
Inspiracją do zadania matematycznego jest choinka. Dziecko układa jego treść (np. Podczas świątecznych zakupów mama wybrała 4 bombki, tata 3, a babcia 1 bombkę. Ile razem kupili ozdób choinkowych?) i samodzielnie je rozwiązuje. Rodzic zapisuje działania dziecka na karcie z jego imieniem. Po odczytaniu kilku zadań, wybieramy najciekawsze pod względem treści i nagradzamy je brawami.

11.Rodzice otrzymują wyciętą z kolorowego kartonu bombkę. Zadaniem rodziców jest ozdobienie bombki według swojego pomysłu przy użyciu papieru kolorowego i bibuły a następnie zawieszenie jej na namalowanej na szarym papierze choince

12. Przedstawienie jasełkowe dla rodziców.

13. Przygotowanie stołu wigilijnego

14. Dzielenie się opłatkiem, wspólna wigilia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.