X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7333
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Klasyfikacja przedmiotów wg koloru i kształtu - scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4,5 letnich

Cele operacyjne:
1.Dziecko potrafi:
- uczestniczyć we wspólnej, zgodnej zabawie
-klasyfikować przedmioty wg cechy jakościowej : koloru i kształtu
- rozróżniać kolory i nazywać je
2.Dziecko wie:
-że kolor i kształt może być cecha przedmiotu wg której można je łączyć w grupy
- co oznacza termin "segregowanie"
3.Dziecko rozumie :
- potrzebę wyrobienia nawyku segregowania przedmiotów wg pewnej zasady , w celu utrzymania porządku i przejrzystości (np. zabawki w sali)

Formy pracy:praca indywidualna i w grupach

Metody:rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:plansza z gamą barw, 2 komplety klocków DINES,EA, materiał przyrodniczy(warzywa, owoce, kasztany), treść wiersza A.Woy-Wojciechowskiej pt:"Każdy miesiąc kolor ma", karty do samodzielnej pracy przygotowane przez n-la, 3 szarfy w 3 kolorach- czerwona, żółta, niebieska).

Przebieg zajęcia:

1 Przygotowanie pomocy do zajęcia.
2.Słuchanie wiersza "Każdy miesiąc kolor ma", jako wprowadzenie do tematu kolorów.
3.Rozmowa na temat różnorodności barw w otoczeniu
- pokaz planszy z podstawowymi kolorami pastelowymi
- nazywanie tych kolorów
4.Zajęcie właściwe: Na stolikach , przy których siedzą dzieci prowadząca rozkłada klocki DINES,EA z dwóch kompletów i szarfy.
- Zabawimy się teraz w segregowanie , to znaczy że te wymieszane klocki uporządkujemy w taki sposób , aby w czerwonej pętli były klocki czerwone, w żółtej- żółte, w niebieskiej - niebieskie
-Segregowaliśmy klocki ze względu na kolor - w każdej pętli jest inny kolor klocków, ale można je podzielić jeszcze inaczej; z zestawu wybieramy samochody, kwiaty i słoniki, rozkładamy je na trzy osobne kupki; w tym podziale liczy się tylko kształt (zwrócenie uwagi na to, że nie wszystkie klocki o jednakowym kształcie maja taki sam kolor).
- Następnie dzieci dokonują podziału wg dwóch cech: koloru i kształtu ;grupują np. zielone samochodziki, niebieskie słonie itd.
-Odniesienie klasyfikacji klocków do przedmiotów z otoczenia: "Proszę wyszukać w sali przedmioty takiego samego koloru a następnie kształtu"
-Powtórzenie zajęcia klasyfikacji ze względu na kolor i kształt z wykorzystaniem materiału przyrodniczego (kasztany, żołędzie, warzywa, szyszki...)
5. przerywnik ruchowy - zabawa orientacyjno porządkowa "Słońce świeci - deszcz pada"
6. Samodzielna praca dzieci - karta pracy przygotowana przez n-la .Nalezy obrysować kredką zabawki tego samego koloru a następnie figury tego samego kształtu)
7. Podsumowanie zajęcia:
- Co wspólnego mogą mieć przedmioty?
- Zachęcanie dzieci do układania różnych rzeczy wg kształtu lub koloru np. lalki, samochody na półkach itp.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.