X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7290
Przesłano:

Siła spokoju - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dydaktycznych w świetlicy opracowanych i przeprowadzonych przez Izabelę Łyszkowską, dn. 12. XII.2008r
Temat: „ SIŁA SPOKOJU”
Grupa: 18 osób
Klasa: I
Forma: zbiorowa,
Metoda: żywe słowo, czynna, słuchowa , praktycznego działania
Pomoce:
1. Encyklopedia PWN, W. Szymanowski „ Przygoda złego Józia” w:< Poezja dla dzieci. Antologia form i tematów> oprac. R. Waksmund, s.60
2. Pomoce plastyczne: papier, wycinki twarzy dzieci z gazet, klej, flamastry
Cele dydaktyczno – wychowawcze:

1. Uświadomienie znaczenia pojęć: agresja, przemoc i ich konsekwencji w relacjach międzyludzkich.
2. Rodzaje agresji: fizyczna, psychiczna, werbalna- rozróżnianie pojęć.
3. Nauka kulturalnego mówienia „ Nie” i kulturalnego przyjmowania odmowy.
4. Zachęcanie do szanowania praw i godności osobistej innych osób oraz własnej.
5. Rozpoznawanie i nazywanie pozytywnych i negatywnych emocji.
6. Wykształcenie umiejętności zastępowania negatywnych reakcji pozytywnymi.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie, podanie tematu zajęć i charakteru działań w części teoretycznej i praktycznej.
2. Zajęcia czytelnicze- odczytanie wiersza „Przygoda złego Józia” W. Szymańskiego i jego omówienie.
3. Rozmowa kierowana:
a) wyjaśnienie pojęć z wykorzystaniem Encyklopedii: przemoc, agresja, godność
b) czy odmawianie może być dobre dla obu stron?
c) podanie przykładów z uwzględnieniem rodzajów agresji
4. Zabawa dydaktyczna: zabawa w kręgu
Powiedz mi, co lubisz we mnie?/ Powiedz mi, czego we mnie nie lubisz?
5. Zabawa ruchowa przy muzyce-„Taniec- przerywaniec”
7. Zajęcia plastyczne: Nasze emocje: złość, radość, uśmiech, płacz- wykonanie kolażu z wykorzystaniem wycinków z gazet, podpisanie rodzaju emocji- prace w małych grupach
8. Zakończenie zajęć: sprzątanie sali, podsumowanie prac i zachowania uczestników.
9. Ewaluacja zajęć: co uświadomiły Wam zajęcia?
10. Dekoracja sali wykonanymi przez dzieci plakatami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.