X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7249
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Biała zimo, baw się z nami - scenariusz zajęć dla grupy 5 - latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA GRUPY PIĘCIOLATKÓW PRZEPROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 21 W KIELCACH

BLOK TEMATYCZNY: Uroki i niebezpieczeństwa zimy
TEMAT DNIA: Biała zimo baw się z nami

CELE:
-Określanie pogody i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy
-Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw grożących podczas zabaw, zwłaszcza w pobliżu tras komunikacyjnych, na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz z powodu spadających sopli lodowych
-Zachęcanie do korzystania z miejsc umożliwiających bezpieczne uprawianie sportów zimowych i w obecności osób dorosłych
-kształcenie umiejętności liczenia oraz kojarzenie liczby z jej obrazem graficznym
-utrwalenie znajomości figur geometrycznych
-rozwijanie słuchu muzycznego, pomysłowości i inwencji twórczej.

METODY/wg. Kupisiewicza/
- słowna
-oglądowa
-czynna
-metoda aktywnego słuchania muzyki wg B. Strauss

FORMY:
-zbiorowa
-indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Plansze przedstawiające zabawy na śniegu i lodzie, ilustracja przedstawiająca krajobraz zimowy, obrazki narciarza, saneczkarza, łyżwiarza, obrazki ukazujące niebezpieczne zabawy, wyrazy do globalnego czytania: NARTY, SANKI, BAŁWAN, gwiazdki śniegowe wycięte z papieru, emblematy liczb, płatki kosmetyczne, nagranie CD piosenki pt. ,,Zimowa poleczka”, ,,Już tyle śniegu”, ,,Zabawa z woreczkami”, woreczki z janczarami, wiersz H Bechlerowej pt. ,,Bałwanki”, kawałki gazet, niebieskie kartki, biała farba, kolorowy papier, klej, pędzle.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Zabawa integrująca przy muzyce pt. ,,Zabawa woreczkami” wg B. Strauss

2.Któtkie wprowadzenie do tematu zajęć:
- wprowadzenie umowy dotyczącej nagradzania dzieci aktywnych/ za poprawną odpowiedź dziecko otrzymuje gwiazdkę/
- zagadka:
,,Jest pora mroźna, biała, zasypana śniegiem cała”
- odsłonięcie ilustracji przedstawiającej piękno krajobrazu zimowego,
pogadanka na temat ,,Uroki zimy”/czy lubicie zimę?, dlaczego?, jak należy się ubierać, w co można się bawić/

3. Ćwiczenia oddechowe /rozdanie dzieciom płatków kosmetycznych imitujących płatki śniegu/, zabawa rytmiczna przy piosence pt.,, Już tyle śniegu”,
- zdmuchiwanie ,,płatków” prawej ręki do lewej i odwrotnie, podrzucanie płatków do góry i opadanie wraz z nimi

4. Słuchanie wiersza H. Bechlerowej pt. ,,Bałwanki”

Bałwanki drogą szły, bałwanków było trzy.
Płakały narzekały, łzy z oczek ocierały,
- Ach, czas nam w drogę, czas, wiosenka goni nas.
Choć się uśmiecha ładnie, kożuszki nam ukradnie...
Aż przyszedł nocą dziś puszysty biały miś
I zabrał trzy bałwanki na wielkie, srebrne sanki.
I w taki kraj je wiózł, gdzie śnieg, gdzie wiatr, gdzie mróz,
Gdzie sroga zima biała ma z lodu srebrny pałac.

5.Globalne odczytywanie wyrazu: BAŁWAN

6.Zabawa rytmiczna przy piosence pt. ,,Zimowa poleczka”

7.Słuchanie opowiadania nauczyciela:
,,Pewnego razu Ola wybrała się na spacer. Był piękny zimowy dzień, wokoło było biało, śnieżny puch iskrzył się od promieni zimowego słońca. Ola postanowiła wziąć z domu sanki i pozjeżdżać z pobliskiej górki. Ale zapomniała zapytać o zgodę rodziców. Wdrapała się na górkę i dalej, z górki na pazurki zjechała wprost pod nadjeżdżający samochód swojego taty!.Tata ogromnie się zdenerwował i krzyknął: ,,Co ty wyprawiasz dziecko, chcesz żeby potrącił cię samochód?’ Po chwili poznał swoją córkę Olę, która nie tylko było wystraszona ale też głośno płakała.
Spuściła głowę i powiedziała:,, Tatusiu ja, ja nie chciałam, już więcej tak nie zrobię!” Tatuś przytulił Olę i postanowił iść z nią na sanki, ale w miejsce które jest bezpieczne dla zjeżdżających dzieci.

8.Rozmowa z dziećmi na temat bezpieczeństwa zabaw na śniegu
-nie zjeżdżać w pobliżu jezdni a jedynie miejscach do tego przeznaczonych,
-nie jeździć na łyżwach po zamarzniętych stawach,
-nie rzucać do siebie śnieżkami a jedynie do celu,
- nie bawić się w miejscach grożących oderwaniem się lodu i sopli lodowych,
- dzieci w wieku przedszkolnym mogą bawić się tylko w obecności osób dorosłych

9.Globalne odczytywanie wyrazów: SANKI, NARTY

10. Przeliczanie gwiazdek ,,zdobytych” przez dzieci w czasie zajęć, wyszukiwanie wśród emblematów liczb, właściwej odpowiadającej liczbie gwiazdek

11. Zabawa ruchowa ,,Rzucamy śnieżkami” z wykorzystaniem kolorowych czasopism, do celu stałego.

12. Praca plastyczna – malowanie białą farbą na niebieskim tle nt. ,,Hej, zimo biała!”, wzbogacenie pracy gotowymi elementami , wyciętymi z kolorowego papieru.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.