X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6999
Przesłano:

Wszyscy się szanujemy - konspekt zajęć wieczornych

Termin: 14 V 2009 r.
Prowadząca: Lidia Nowak

Cel ogólny: Wzmacnianie więzi między wychowankami w grupie.

Cele operacyjne:

Wychowanka:
1.Przestrzega zasad bezpieczeństwa i reguł obowiązujących na zajęciach.
2.W sposób aktywny i twórczy uczestniczy w zajęciach.
3.Rozwija świadomość swoich zalet i wad.
4.Umie komunikować się z koleżankami i współpracować z nimi.

Cele rewalidacyjne:

1.Rozwijanie umiejętności odczytywania z ust.
2.Usprawnienie motoryki ciała.

Metody: pokazu i praktycznego działania

Pomoce: karty ćwiczeń, maskotka, obrazek z kwiatkiem i kolorowe kredki, szary papier, mazaki.

Przebieg zajęć:

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA:

1.Przedstawienie tematu i celu zajęć.
2.Przedstawienie wymagań i oczekiwań dotyczących zajęć ( dyscyplina,
aktywność – zaangażowanie, skupienie uwagi, poszanowanie innych,
budowanie miłej i dobrej atmosfery).
3.Omówienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw.

II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA:

1.Przedstawienie zalet i wad człowieka, omówienie ich. Pokaz graficzny ( na szarym papierze przyklejone obrazki symbolizujące zalety i wady człowieka).
2.Każda z wychowanek otrzymuje kartę ćwiczeń” Moje zalety i wady”.

MOJE ZALETY MOJE WADY
1.
2.
3.
4.
5.

1.
2.
3.
4.
5.

Wychowanki próbują ocenić samych siebie. Omówienie kart – (tylko zalety).

3.Zabawa z maskotką. Dziewczęta wraz z wychowawcą siedzą w kole i mają maskotkę, którą na polecenie wychowawcy podają sobie z rąk do rąk, jako coś drogocennego (jajko), potem jako coś bardzo mokrego, gorącego, przyjemnego, kochanego,ostrego. Wychowanki wykonują polecenia próbując wczuć się w sytuację.
Omówienie uczuć jakie doznali podczas tego ćwiczenia.

4.Ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą.

a) „ Prowadzenie ślepca” - ćwiczący zamyka oczy i jest oprowadzany (jest to ćwiczenie wymagające zaufania do „przewodnika” oraz zdecydowania i pewności siebie osoby aktywnej).

b) „Kołysanie”- dwóch ćwiczących siedzi naprzeciwko , pomiędzy nimi trzeci, kolana lekko ugięte i rozsunięte, ręce wyciągnięte do przodu; ćwiczący w środku jest kołysany na boki przez partnerów; uwaga skupia się na podtrzymywaniu jego głowy i ramion.

c)”Kołysanie 2” – pozycja siedząca, tworzenie „ fotelika” dla ćwiczącego „pasywnego” i obejmowanie go, łagodnie kołysząc do przodu.

d)”Skała” – ćwiczący staje stabilnie w rozkroku podpartym lub siedzi mocno podparty o podłoże; współćwiczący próbuje je przesunąć „skałę”, pchając lub ciągnąć w różnych kierunkach.

e)”Paczka” – jedna wychowanka zwija się w kłębek, a współćwiczący usiłuje „rozwiązać paczkę”, ciągnąć za nogi i ręce; „paczka” może zostać uniesiona w górę ( „nie rozwiązana”),co dowodzi dużej koncentracji energii i skupienia na zadaniu.

f) „Równowaga” – stojąc do siebie twarzą i trzymając się za ręce, ćwiczący odchylają się i przechodzą do siadu, a następnie razem wstają.

g) Odpoczynek: ćwiczący mogą sobie pomóc sami w osiągnięciu relaksu przez:
*masaż karku i ramion
*delikatne uderzanie i podszczypywanie kończyn,
*delikatne obracanie partnera na plecy i brzuch.
Wszystkie ćwiczenia mają na celu wyrobić u wychowanek, wzajemną akceptację, poszanowanie i zaufanie.

5.Nawiązanie rozmowy do koleżeństwa i przyjaźni: kim jest koleżanka, a kim przyjaciel, pogadanka o wzajemnym szacunku do siebie, nie dokuczania młodszym i słabszym.

6.Namalowanie kwiatka dla koleżanki/przyjaciółki. Kwiatek ma symbolizować koleżeństwo lub przyjaźń w stosunku do osoby ,której został wręczony kwiat.
7.Karta ćwiczeń. Test socjometryczny. Rozpoznanie relacji w grupie, ustalenie kogo obdarza on szczególnym uczuciem ,sympatią, zaufaniem.

III.CZĘŚĆ KOŃCOWA:

1.Podsumowanie i zakończenie zajęć. Przedstawienie „Kodeksu złości”.
Kiedy złość dopadnie Cię,
weź głęboki oddech i zrelaksuj się,
uprzedź koleżanki, wychowawców, rodziców „idę stąd”,
znajdź samotny kąt,
pomyśl, zrozum, porozmawiaj,
podaj rękę na znak zgody,
to przełamie wszelkie lody.

2.Uporządkowanie świetlicy po zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.