X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6705
Przesłano:

Ubieramy się ciepło - konspekt zajęć przeprowadzony metodą ośrodków pracy w III klasie edukacyjno - terapeutycznej gimnazjum

Prowadzący:
Data:
Ośrodek tygodniowy: Zimowe zmiany w przyrodzie
Ośrodek dzienny: Ubieramy się ciepło

Skład zespołu: uczniowie z upośledzeniem umiarkowanym i znacznym
Forma organizacyjna: nauczanie całościowe - jednostka czterogodzinna

Cele dydaktyczne:
- pobudzanie procesów myślowych
- utrwalenie pojęć czasowych i kalendarzowych
- kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem
- utrwalanie pojęcia: para
Cele rewalidacyjne:
- ćwiczenie spostrzegawczości i orientacji w schemacie ciała
- podnoszenie poziomu sprawności manualnej
Cele wychowawcze:
- wdrażanie do współpracy w grupie
- wyrabianie nawyku estetyki ubioru

Metody pracy: poglądowa (pokaz, ilustracje, ćwiczenia w kartach pracy), słowna (rozmowa, formułowanie odpowiedzi na pytania), ćwiczenia praktyczne
Formy pracy: praca w grupie, zajęcia indywidualne
Zasady nauczania: poglądowości, łączenia teorii z praktyką, indywidualizacji, trwałości wiedzy

Środki dydaktyczne: kalendarz, etykiety z nazwami dni, miesięcy, cyframi od 1 do 31, nazwami pór roku, zegar elektroniczny i wskazówkowy, ilustracje przedstawiające ludzi ubranych do każdej pory roku, odzież na każdą porę roku, duże tekturowe pudełko, ksero tekstu pt. Zima ( W. Sokołowska, H. Koperkiewicz, „Będę czytać”, czytanka dla klasy 2, str.40), etykiety z nazwami ubrań na zimę, karty pracy – ilustracje z zimowa odzieżą (kontury) , kredki, papier kolorowy, klej, przybory do pisania, karty pracy – kontury skarpet do łączenia w pary, nożyczki, zeszyt, blok techniczny, skrawki tkanin, guziki, duże guziki z dwiema dziurkami, nici, igła

Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie uczniów - słowne (dzień dobry), zabawy paluszkowe (złożone palce prawej i lewej ręki witają i rozciągają), uczniowie podają sobie ręce (zwrócenie uwagi na ciepło dłoni)
2. Ustalenie daty - ustalenie dnia, miesiąca, roku, odszukanie i zaznaczenie daty w kalendarzu, umieszczenie odpowiedniej etykiety na tablicy
3. Ćwiczenia zegarowe - odpoznawanie i nazywanie aktualnej godziny na zegarze elektronicznym lub wskazówkowym, zapisanie lub/i zaznaczenie wskazówek na tarczy zegarowej w kartach pracy
4. Określenie stanu pogody (krótka rozmowa na temat pogody za oknem)
5. Wskazanie tematu i celu zajęć - spośród wielu ilustracji uczniowie wybierają te, które przedstawiają ludzi odpowiednio ubranych do pory roku

II. Praca poznawcza
1.Obserwacja dowolna i kierowana, a także omówienie ubioru uczniów oraz odzieży zgromadzonej w klasie, nazywanie części odzieży, określenie materiału, z którego została wykonana (np. wełna, futerko, skóra, itp.), określenie cech materiału (np. miękki, ciepły, miły w dotyku, puszysty, grube, itp.)
2. Odłożenie do pudełka tekturowego części odzieży, które nie nadaje się do noszenia w czasie zimy, ćwiczenia w składaniu odzieży.
3. Dobieranie do pary rękawiczek, butów, wskazanie prawej i lewej ręki/nogi.
4. Czytanie (głośne, indywidualne)prostego tekstu pt. Zima , odszukanie i podkreślenie nazw odzieży w tekście
5. Głośne czytanie wyrazów z etykiet na tablicy, dobieranie etykiet do odzieży –kurtka, sweter, spodnie, skarpety, kozaki, rękawiczki, czapka, szalik
6. Podpisywanie ilustracji z odzieżą (karty pracy), wyklejanie papierem kolorowym (wycinanie lub wydzieranie) albo kolorowanie ilustracji (technika plastyczna do wyboru przez ucznia)
7. Przepisywanie do zeszytu tekstu z tablicy.
Jest zima. Na dworze jest zimno. Ubieramy ubrania na zimę: ciepłe kurtki, czapki, szaliki, rękawiczki, ciepłe swetry, spodnie i skarpety oraz buty – trapery lub kozaki.
8. Rozpoznawanie takich samych skarpet – łączenie w pary, kolorowanie

III. Ekspresja
1.Projektowanie zimowej odzieży – kolaż
2.Przyszywanie dużych guzików z dwiema dziurkami
IV. Zajęcia końcowe
1.Porządkowanie stanowisk pracy
2. Ocena prac oraz zachowania uczniów
3. Pożegnanie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.