X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6442
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Opiekujemy się zwierzętami - scenariusz zajęć zintegrowanych dla dzieci 6-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA DZIECI
6 – LETNICH

DATA: 26.11.2009

TEMAT ZAJĘĆ: Opiekujemy się zwierzętami.

OSOBA PROWADZĄCA: Zofia Serwińska

USYTUOWANIE TEMATU W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:
Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.

CELE OGÓLNE:
- poszerzenie wiedzy na temat zwierząt domowych (kot, pies),
- uczenie odpowiedzialności za zwierzęta domowe,
- ustalanie zasad sprawowania opieki nad zwierzętami, ich pielęgnacji oraz higieny
wspólnego przebywania z nimi,
- uświadomienie zagrożeń wynikających z kontaktów z obcymi zwierzętami,
- ćwiczenie słuchu fonemowego,
- wprowadzenie drukowanej litery "k", "K",
- prezentacje pisanej litery "k", "K",
- określanie cech spółgłoski "k",
- ćwiczenia grafomotoryczne,
- ćwiczenie umiejętności czytania w zakresie poznanych liter,
- kształcenie umiejętności klasyfikowania przedmiotów,
- doskonalenie umiejętności logicznego myślenia podczas zabawy „Zgadnij, o czym myślę”.

CELE DYDAKTYCZNE:
- rozpoznaje i nazywa literę "k", "K",
- rozpoznaje głoskę "k" jako spółgłoskę,
- wyszukuje poznane litery w wyrazach,
- odczytuje sylaby i wyrazy oraz czyta ze zrozumieniem krótkie teksty,
- podejmuje próby czytania globalnego,
- klasyfikuje przedmioty według określonej cechy,
- zna różne rasy kotów,
- opowiada na podstawie historyjek obrazkowych,
- zna zasady sprawowania opieki nad zwierzętami,
- zna zagrożenia wynikające z kontaktów z obcymi zwierzętami.

CELE WYCHOWAWCZE:
- respektuje zasadę zgłaszania się,
- zna zasady współpracy w grupie,
- bierze aktywny udział w zabawach.

OBSZARY EDUKACJI: językowa, ruchowa, plastyczna, społeczna.

METODY PRACY: pogadanka, historyjka obrazkowa, opis, pokaz, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne.

FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna.

ŚRODKI I MATERIAŁY: albumy przedstawiające różne koty (różne rasy kotów, w tym również koty dzikie), historyjki obrazkowe: „Kotek w deszczu”, „Pies i latawiec” rozsypanka obrazkowa, duże arkusze papieru oraz pisak, bębenek i pałeczka, karty pracy, książka, wycinanka – kartoniki z sylabami, lusterka, niebieskie i czerwone kartoniki, Kontury liter „k”, „K”, kolorowy papier, klej.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitalna zabawa ruchowa.
Nauczycielka wprowadza dzieci w nastrój zabawy:
Wyobraźcie sobie! że jesteście kotami. Wiecie, że są one bardzo ruchliwymi zwierzętami. Chodzą bardzo cicho, skradając się. Mogą także daleko skakać. Umieją wspinać się na drzewa. Lubią bawić się wszystkim, co się porusza. Kiedy kot się przestraszy lub gdy zobaczy mysz! którą chce złapać! wtedy nagle zatrzymuje się bez ruchu. Teraz wy będziecie kotami. Gdy zawołam: Stop!, wówczas wszystkie "koty" zatrzymają się tam, gdzie stoją, i nie będą się poruszać. Tak należy wytrzymać do czasu, gdy powiem: Dalej! Teraz chcę zobaczyć, jak "koty" błyskawicznie się zatrzymują. Stańcie się teraz "kotami". Jak ma wyglądać wasz "kot"?... W porządku, teraz możecie się poruszać. Nie wolno jednak dotykać innych "kotów".
Ćwiczenie zatrzymywania powtarzamy kilkakrotnie. Zabawę można modyfikować, wprowadzając nazwy innych zwierząt domowych.

2. Zabawa doskonaląca słuch fonemowy - analiza i synteza sylabowa i głoskowa:
Na podłodze jest rozrzucona rozsypanka obrazkowa zawierającą ilustracje różnych zwierząt i przedmiotów, których nazwy wykorzystujemy do analizy sylabowej i głoskowej. Jedno dziecko dokonuje analizy nazwy, a drugie dokonuje syntezy i wyszukuje obrazek. Po rozpoznaniu wypowiadanego przez kolegę wyrazu umieszcza odpowiedni obrazek w jednym z dwóch kół - wśród ilustracji zwierząt lub wśród ilustracji innych przedmiotów. Nauczycielka podaje kolejno kilka wyrazów, wypowiadając je sylabami; można wykonać to ćwiczenie! stosując utrudnienia: po każdej sylabie nauczycielka klaszcze trzy razy lub wykonuje inne czynności, np. tupie, wykonuje przysiady, obroty, a dzieci rozpoznają, co to za wyraz! np.: ko - ro - na! tar – ka, tan - cer – ka, ka - nap – ka, mo - to – cyk, pa - ra - sol- ka, za – mek, ra - kie - ta. Kolejnym etapem jest wymawianie przez nauczyciela wyrazów głoskami i rozpoznawanie tego wyrazu przez dzieci.

3. Zabawy i ćwiczenia z dźwiękami mowy:
- Słuchanie opowiadania nauczycielki:
W pewnym lesie mieszka dużo zwierząt. (Tu należy wymienić nazwy zwierząt, które mogą mieszkać w tym lesie). Na skraju lasu znajduje się olbrzymi zamek, w którym mieszka stara mądra sowa Urbana. W zamku jest wiele ciekawych rzeczy do odkrycia i wszystkie dzieci leśnych zwierząt chcą wejść do zamku. Na zamek można dostać się jedynie przez wietrzny most, ale najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie sowy: Czy możesz powiedzieć pierwszy dźwięk twego imienia? Dla wielu zwierząt to bardzo trudne zadanie i dlatego wy musicie im pomóc.
- Wyróżnianie pierwszego dźwięku w wyrazach:
Każde dziecko pomaga jakiemuś zwierzęciu, mówiąc pierwszy dźwięk (głoskę) jego nazwy. Wybierając zwierzę, dopasowujemy zadanie do możliwości dziecka. Najtrudniejsze dla dzieci są głoski wybuchowe (tygrys, borsuk). Aby ułatwić dzieciom rozpoznanie głoski wybuchowej, można wypowiedzieć słowo, wydłużając (lub kilkakrotnie powtarzając) pierwszy dźwięk, np. k-k-k-k-ot.
- Zabawy dykcyjne - wypowiadanie tekstów z wyrazami z głoską "k" w nagłosie (Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego).

4. „Korona królowej Karoliny”- ćwiczenia grafomotoryczne:
- To korona królowej Karoliny. Spróbuj narysować ją po śladzie, nie odrywając ołówka od kartki.
- Narysuj po śladzie wzory na wstążkach. Postaraj się nie odrywać ręki.

5. Ćwiczenia w mówieniu - wypowiedzi na temat najczęściej spotykanych zwierząt domowych: psa i kota.
- Dzieci opowiadają o swoich zwierzętach i obowiązkach, jakie mają wobec swoich pupili. Nauczycielka prezentuje albumy przedstawiające koty udomowione i dzikie.
- Nauczycielka podaje informacje o kotach:
Koty - rodzina ssaków drapieżnych, dziewięć z trzydziestu pięciu gatunków to koty duże, pozostałe wielkością i wyglądem zbliżone są do kota domowego. Koty znane są na całym świecie. Młode rodzą się ślepe, przeważnie po 2-3 sztuki - u osobników dziko żyjących, natomiast u kota domowego młode rodzą się nawet do 8 sztuk. Po miesiącu opuszczają legowisko, po trzech miesiącach zaczynają same polować, po roku są już dorosłe. Koty (niektóre gatunki) zostały udomowione przez mieszkańców Mezopotamii. Łapy kotów uzbrojone są w ostre pazury, które są pomocne przy wspinaniu się. Koty polują nocą, kierując się słuchem lub wzrokiem, dlatego uszy i oczy kotów są dobrze rozwinięte. Na swoje ofiary koty czatują z ogromną cierpliwością, a napadają na nie jednym, nagłym skokiem.
- Nauczycielka wspólnie z dziećmi (w trakcie rozmowy) sporządza listę zasad sprawowania opieki nad zwierzętami oraz osobną listę zasad zachowania higieny w kontaktach ze zwierzętami.
- Ustalanie kolejności wydarzeń w historyjkach obrazkowych: „Kotek w deszczu”, „Pies
i latawiec” – swobodne wypowiedzi dzieci.

6. Synteza i analiza sylabowa i głoskowa na podstawie materiału przygotowanego przez nauczycielkę:
- obserwacja układu narządów mowy przy wymawianiu głoski "k",
- ustalenie cech głoski "k": spółgłoska, podczas artykulacji język znajduje się w tylnym położeniu, tylna część języka unosi się ku górze i styka się z podniebieniem miękkim,
- wyszukiwanie przez dzieci przedmiotów, które znajdują się w otoczeniu i w swojej nazwie zawierają głoskę "k",
- budowanie z niebieskich i czerwonych kartoników modelu wyrazu "kot" z uwzględnieniem
podziału na samogłoski i spółgłoski,
- prezentacja wprowadzonej litery i umieszczanie jej w wyrazach na miejscu odpowiadającej
jej głoski,
- opracowanie kształtu liter "k", "K" – wydzieranka z kolorowego papieru.

7. Omówienie cech charakterystycznych wielkiej i małej litery "k", "K" oraz prezentowanie jej prawidłowego zapisu:
Powiedz jakie litery wykonano z kolorowego drucika.
- Wskazanie poznanych liter w zestawach wyrazów:
Odszukaj w wyrazach litery: k. K i zaznacz je kredką.

8. Ćwiczenia w czytaniu:
- Odczytywanie zdań obrazkowo-wyrazowych.
- Konstruowanie zdań z wykorzystaniem obrazków:
Zastąp ilustracje wyrazami i przeczytaj zdanie. Wymyśl i opowiedz historyjkę o kocie
i kanarku. Narysuj na kartce ilustracje do swojego opowiadania.
- Konstruowanie wyrazów z wykorzystaniem sylab - dobieranie rymów:
Przeczytaj sylaby w pierwszym okienku. Jaki to wyraz? Uzupełnij podpisy pod obrazkami odpowiednimi sylabami z wyklejanki.

9. Ćwiczenia językowe - rymowane zgadywanki na temat zwierząt:
Nauczycielka czyta początek zdania, a dzieci uzupełniają słowa, które rymują się z nazwą zwierzęcia:
Psotny kot wskoczył na...
Dziadka koń był wielki jak...
Mała mucha lata koła...
Czarna wrona była bez...
Piesek Agatki podeptał...

10. „Stop i start” - zabawa ruchowa:
Nauczyciel wystukuje dźwięki w szybkim tempie na bębenku, a dzieci biegają po sali. Kiedy tempo staje się wolniejsze, oznacza to zmianę sposobu poruszania się - przejście z biegu
w marsz. Jedno uderzenie nakazuje dzieciom zastygnąć w bezruchu. Należy ustalić
z dziećmi, że w trakcie zabawy nie wolno dotykać mebli, ścian ani kolegów. Dotknięcie jakiegoś dziecka pałeczką przez nauczyciela pozwala na dalszy ruch dziecka.

11. Ewaluacja - ocena zajęć przez uczniów: Rozdanie kartek: Proszę aby każdy z was narysował buźkę, która będzie odpowiadała nastrojowi zajęć. Podziękowanie za udział
w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.