X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6441
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Smacznie i zdrowo - scenariusz zajęć zintegrowanych dla dzieci 6-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA DZIECI
6 – LETNICH


DATA: 23.11.2009

TEMAT ZAJĘĆ: Smacznie i zdrowo.

OSOBA PROWADZĄCA: Zofia Serwińska

USYTUOWANIE TEMATU W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu
i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

CELE OGÓLNE:
- dostrzeganie i nazywanie oznak złego samopoczucia,
- kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi od
1 do 4,
- utrwalanie pojęć: "w", "wewnątrz", "na zewnątrz" oraz "w prawo", "w lewo",
- poznawanie zasad właściwego odżywiania się,
- formułowanie ustnych wypowiedzi na podany temat,
- kształcenie umiejętności wnioskowania o stałej lic2bie elementów w zbiorze niezależnie od
sposobu ułożenia,
- poznawanie literatury dziecięcej,
- ćwiczenie słuchu fonemowego.

CELE DYDAKTYCZNE:
- podaje przyczyny złego samopoczucia,
- wyjaśnia znaczenie słowa "morał",
- zna produkty żywnościowe, o których mówi się, że służą zdrowiu,
- porządkuje wyrazy według podanej cechy, dzieli je na sylaby i głoski,
- przelicza elementy,
- zna pojęcia "wewnątrz", "na zewnątrz", orientuje się w przestrzeni (z prawej, z lewej...),
- koloruje liście według podanego schematu,
- estetycznie wykona pracę plastyczną.

CELE WYCHOWAWCZE:
- respektuje zasadę zgłaszania się,
- zna zasady współpracy w grupie,
- bierze aktywny udział w zabawach.

OBSZARY EDUKACJI: językowa, ruchowa, plastyczna, matematyczna, społeczna.

METODY PRACY: pogadanka, wiersz, opis, pokaz, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne.

FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna.
ŚRODKI I MATERIAŁY: wiersz Stanisława Jachowicza „Chory kotek”, ilustracje do wiersza, kółka, woreczki, kolorowe ilustracje przedstawiające produkty żywnościowe: mleko, jaja, ser, masło, twarożek, mięso, ryby, pieczywo, ziemniaki, kaszę, groch, fasolę, warzywa, owoce, soki; owoce i warzywa; karty pracy, kartki, kredki.




PRZEBIEG ZAJĘĆ:


1. Powitanie:
Wszystkie osoby stają w kręgu. Prowadząca wypowiada różne powitania. Dzieci, które uważają, że zostały powitane, podnoszą ręce i machają do pozostałych.
- Witamy tych, którzy mają na sobie sukienkę.
- Witamy tych, którzy lubią zakupy.
- Witamy tych, którzy lubią niespodzianki.
- Witamy tych, którzy mają spinki we włosach.
- Witamy tych, którzy lubią dobrą zabawę.
- Witamy tych, którzy przybyli na nasze dzisiejsze spotkanie.

2. „Jesienne listki” - zabawa ruchowa:
Na czas zabawy dzieci zamieniają się w „jesienne listki”, które swobodnie wirują - biegają po sali. Na hasło nauczycielki: Wiatr odpoczywa – „listki” opadają na podłogę, przybierając różne pozycje, np. skręcony listek. Na hasło: Wiatr się wzmaga - dzieci w szybszym tempie biegają po sali. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

3. „Warzywa i owoce, które lubimy” - poznawanie, nazywanie oraz grupowanie warzyw
i owoców:
- Oglądanie warzyw i owoców przyniesionych przez dzieci. Omawianie różnic: koloru, kształtu, wielkości, chropowatości, ciężaru, twardości, itd.
- Segregowanie według wybranej cechy, np. według rodzaju - warzywa, owoce.
- Utrwalanie nazw warzyw i owoców.
- Czytanie globalne wyrazów - nazw warzyw i owoców. Podział na głoski, przyporządkowanie wyrazu do odpowiedniego zbioru (owoców lub warzyw).
- Swobodne wypowiedzi dzieci - Który owoc jest, twoim zdaniem, najsmaczniejszy? Uzasadnij wybór.

4. „Dzieci do domu, dzieci na spacer!” - zabawa ruchowa:
Nauczycielka buduje "domki", czyli rozkłada kółka, woreczki w dość dużych odstępach
i przy każdym ustawia jedno dziecko. Na polecenie nauczyciela: Idziemy na spacer! - wszyscy rozchodzą się w różnych kierunkach. Biegają, podskakują, omijając "domki", aby ich nie zburzyć. Na hasło: Dzieci do domu! - uczestnicy zabawy nie wracają na swoje miejsca, lecz stają w najbliższym "domku". Zabawę można urozmaicić i utrudnić, likwidując jeden lub dwa "domki". Wtedy dzieci muszą się pośpieszyć, żeby nie zostać bez "domku".

5. Czytanie przez nauczyciela wiersza Stanisława Jachowicza „Chory kotek”:

Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku.
I przyszedł kot doktor:
"Jak się masz, koteczku?”
"Źle bardzo" i łapkę wyciągnął do niego.
Wziął za puls pan doktor poważnie chorego
I dziwy mu prawi:
"Zanadto się jadło,
Co gorsza, nie myszki, lecz szynki i sadło;
Źle bardzo... gorączka! Źle bardzo, koteczku!
Oj, długo ty, długo poleżysz w łóżeczku
I nic jeść nie będziesz, kleiczek i basta.
Broń Boże kiełbaski, słoninki lub ciasta!"
"A myszki nie można? - zapyta koteczek
Lub z ptaszka małego choć parę udeczek?"
"Broń Boże! Pijawki i dieta ścisła!
Od tego pomyślność w leczeniu zawisła".
I leżał koteczek; kiełbaski i kiszki
Nietknięte; z daleka pachniały mu myszki.
Patrzcie, jak złe łakomstwo! Kotek przebrał miarę,
Musiał więc nieboraczek srogą ponieść karę.
Tak się i z wami, dziateczki, stać może;
Od łakomstwa strzeż was Boże!

6. Rozmowa na temat skutków objadania się - na podstawie wiersza, obserwacji
i doświadczeń dzieci:
- Dlaczego kotek zachorował?
- Jaką radę dał kotkowi pan doktor?
- Jaki wniosek (morał) można wysnuć z historii o chorym kotku?
- Czy ludzie mogą jeść wszystkie produkty żywnościowe bez umiaru?

7. Zapoznanie z produktami żywnościowymi, o których mówi się, że służą zdrowiu:
Nauczycielka przekazuje informacje; w tym czasie chętne dziecko wybiera i umieszcza na tablicy kolorowe obrazki przedstawiające produkty, które wymienia nauczycielka.

Aby zdrowo żyć ludzie powinni się zdrowo odżywiać. Najistotniejsze składniki pożywienia to białka, węglowodany, tłuszcze, sole mineralne i witaminy. Mnóstwo białka znajduje się
w produktach mlecznych: mleku, serach, maśle, oraz jajkach, mięsie, rybach. Białka są potrzebne do budowy ciała. Węglowodany dostarczają energii potrzebnej do aktywnego ruchu, uprawiania sportów, biegania, zabawy, uczenia się i pracy. Dużo węglowodanów znajduje się w pieczywie, ziemniakach, kaszy, grochu, fasoli. Witaminy zapobiegają powstawaniu chorób. Znajdują się we wszystkich warzywach, owocach oraz przetworach warzywnych i owocowych: sałatkach, surówkach i sokach.
Natomiast należy unikać cukru i słodyczy. Powodują one powstawanie różnych chorób, np. próchnicy zębów.

8. „Zdrowe i niezdrowe jedzenie” – praca plastyczna:
Dzieci dzielą kartkę z bloku na połowę i rysują po jednej stronie produkty żywnościowe, które służą zdrowiu, a po drugiej stronie te, które szkodzą zdrowiu.

9. Utrwalanie pojęć: "wewnątrz", "na zewnątrz", przeliczanie w zakresie 4:
Policz krasnoludki w czerwonych czapeczkach.
- Dokończ rysowanie domku z muchomora i umieść w nim krasnale w czerwonych czapeczkach.
- Ile jest krasnali w domku, a ile na zewnątrz?

10. Utrwalanie znajomości kierunków: prawa, lewa strona. Kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 4:
Wiewiórki robią zapasy na zimę. Pomóż im odszukać drogi do dziupli.
- Wiewiórkę z szyszką połącz z pierwszym drzewem z prawej strony kartki.
- Wiewiórkę z żołędziem połącz z pierwszym drzewem z lewej strony kartki.
- Wiewiórkę z orzechem połącz z drugim drzewem z lewej strony kartki.
- Które drzewo zostało dla ostatniej wiewiórki?

11. Ćwiczenia doskonalące umiejętności wnioskowania o stałej liczbie elementów w zbiorze niezależnie od różnego rozkładu liczby na składniki (układu elementów zbioru):
Policz liście w zielonym pudełku. Ile jest liści zielonych , a ile żółtych?
- Pokoloruj liście w pozostałych pudełkach, tak jak wskazują liczby.

12. Utrwalanie znajomości liczb od 1 do 4:
- Narysuj na kostkach domina tyle kropek, ile wskazują liczby.
- Policz palce na każdej ilustracji. Wklej w każde okienko odpowiednią liczbę z wyklejanki.

13. Ewaluacja - ocena zajęć przez uczniów:
Zabawa „Termometr uczuć” - dzieci określają juk czuły się podczas zajęć, oznaczając własne odczucia na skali od 0 do 10.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.