X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6245
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pogoda za oknem - scenariusz zajęć zintegrowanych dla dzieci 6-letnich

DATA: 13.10.2009

TEMAT ZAJĘĆ: Pogoda za oknem.

OSOBA PROWADZĄCA: Zofia Serwińska

USYTUOWANIE TEMATU W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.

CELE OGÓLNE:
- kształcenie umiejętności klasyfikowania,
- obserwacja zjawisk przyrodniczych,
- dostrzeganie zagrożeń i sytuacji niebezpiecznych w środowisku przyrodniczym,
- wdrażanie do higieny i dbania o zdrowie,
- ćwiczenia ortofoniczne,
- ćwiczenie słuchu fonemowego.

CELE DYDAKYCZNE:
- zna zasady zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych w środowisku przyrodniczym (podczas burzy, wichury, itp.),
- wypowie się na temat wysłuchanego tekstu,
- wyjaśni powiedzenie,
- klasyfikuje karty według koloru, kształtu i liczby,
- potrafi budować proste i logiczne zdania,
- dba o swoje zdrowie i higienę,
- wypowiada się na podstawie ilustracji.
- dobiera odpowiednią odzież do pogody,
- szacuje ciężar przedmiotów.

CELE WYCHOWAWCZE:
- respektuje zasadę zgłaszania się,
- zna zasady współpracy w grupie,
- bierze aktywny udział w zabawach.

OBSZARY EDUKACJI: językowa, ruchowa, matematyczna, społeczna.

METODY PRACY: pogadanka, opowiadanie, opis, pokaz, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne.

FORMY PRACY: zbiorowa, w parach (binarna), indywidualna.
ŚRODKI I MATERIAŁY: karty pracy, książka, tekst „Z pamiętnika Agaty”, ilustracje przedstawiające deszczową pogodę oraz różne elementy ubioru (czapka, parasol, kalosze, klapki, płaszcz, koszulka, okulary słoneczne), karty z kolorowymi kubkami (wycinanka), nożyczki, kasztany, liście, waga szalkowa, ilustracje przedstawiające zasady higieny.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie. Prowadząca zaprasza dzieci do zabawy powitalnej „Witam wszystkich, którzy...”
¬ - potrafią liczyć do 10,
¬ - znają cyfrę 5,
¬ - wiedzą jak wygląda trójkąt,
¬ - rozpoznają kierunki: w lewo, w prawo,
¬ - potrafią połączyć się w pary.

2. Zabawa „Czyj to głos?” – rozpoznawanie kolegów i koleżanek po głosie.
Dzieci siedzą w kole. Jedno z nich wchodzi do środka koła i zakrywa sobie oczy.
Dziecko wskazane przez nauczycielkę podchodzi do dziecka w środku koła, staje za nim
i woła do niego po imieniu. Dziecko z zasłoniętymi oczami musi odgadnąć imię dziecka stojącego za nim i wołającego go po imieniu. Jeżeli zgadnie siada na swoje miejsce w kole,
a do środka wchodzi kolejne dziecko. Jeżeli nie, odgaduje imię następnego dziecka.

3. Czytanie przez nauczycielkę tekstu „Z pamiętnika Agaty”:
- Omówienie treści tekstu i ilustracji:
Co się wydarzyło, kiedy Emil i Agata wracali do domu?
Postukaj palcami o blat stołu, tak jakby krople deszczu spadały na parapet.
Co można zrobić żeby nie zmoknąć?
Jak powinniśmy ubierać się podczas deszczowej pogody? (omówienie ilustracji przedstawiających różne elementy ubioru – wybór odpowiedniej odzieży)
- Rozmowa na temat niebezpieczeństw, jakie może powodować burza i zasad zachowania się podczas burzy oraz innych niebezpiecznych sytuacji i zjawisk występujących w przyrodzie.
- Wyjaśnienie powiedzenia „Kto o swoje zdrowie dba, zawsze dobry humor ma!” – rozmowa na temat zdrowego stylu życia i konieczności przestrzegania zasad higieny:
Czy wszystkie dzieci przedstawione na ilustracji dbają o swoje zdrowie?
Co należy robić, żeby być zdrowym i mieć dobry humor?
- Omówienie ilustracji przedstawiających zasady higieny.

4. Relaks oddechowy „Jestem drzewem”:
Ręce opuszczone wzdłuż tułowia podnosisz powoli do góry, wciągając to co jest szkodliwe
w powietrzu (wdech). Opuszczasz ręce (gałęzie), pochylasz się, by dać ludziom tlen (całkowity wydech).

5. Poznajemy karty z kolorowymi kubkami – segregowanie kart według określonego warunku:
- Rozmowa na temat kart:
Jakie są wspólne cechy tych kart?
Czym się różnią?
Co mogą oznaczać karty, na których jest tylko kolor.
- Nauczycielka pokazuje kartę np. w kolorze pomarańczowym, a dzieci wybierają wszystkie karty z kubkami w tym kolorze.
- Klasyfikowanie kubków według koloru, kształtu i liczby.
- Zabawa „Jaką kartę mam na myśli?”. Nauczycielka wybiera sobie w myśli jakąś kartę, a dzieci próbują odgadnąć zadając pytania np.: Czy na tej karcie są kubki?, Czy te kubki są niebieskie?, itp. Jednocześnie odsuwają karty, które nie spełniają danego warunku.

6. Rozdanie kart pracy:
- Ćwiczenia grafomotoryczne:
Przyjrzyj się uważnie obrazkowi. Zakryj go kartką i powiedz, co widziałeś.
Rysuj palcem długie linie z góry na dół, zgodnie z kierunkiem strzałki. Potem rysuj palcem po śladzie trawę i kwiatki. Staraj się nie dorywać ręki. Teraz narysuj obrazek po śladzie kredką lub flamastrem.
Dokończ kolorowanie obrazka.

7. Ćwiczenia artykulacyjne.
- szumi wiatr: sz sz sz,
- pada deszcz: kap kap kap,
- deszcz stuka o parapet: puk puk puk,
- dzieci idą w kaloszach po kałużach: chlap chlap chlap,
- dzieci skaczą przez kałuże: hop hop hop.

8. Zabawa dydaktyczna doskonaląca umiejętność szacowania ciężaru „Co jest ciężkie, a co lekkie?”:
Dzieci kolejno biorą do ręki przedmioty i oceniają, który z nich jest cięższy, a który lżejszy. Nauczycielka sprawdza ciężar przedmiotu na wadze szalkowej.

9. Zabawy ruchowe:
- Drzewa i liście” (zabawa ruchowa z elementem ortofonicznym). Wybrane dzieci – drzewa, stoją w rozsypce, naśladując ruchem i głosem wiatr, pozostałe dzieci – liście wirują (kręcą się wkoło) i opadają na ziemię w rytm tamburyna.
- „Chodzenie”. Dzieci chodzą swobodnie po sali. Prowadząca zmienia, co jakiś czas polecenia, np.: chodzimy jak ludzie bardzo zmęczeni, smutni, radośni; chodzimy z otwartym parasolem pod wiatr, skacząc po kamieniach, po gorącym piasku; tworzymy „Ministerstwo Głupich Kroków” - każdy wymyśla śmieszny sposób chodzenia.
- „Masaż”. Dzieci dobierają się w pary. Prowadząca podaje instrukcje:
Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu (dmuchamy w jedno i drugie ucho dziecka)
Kropi deszczyk: puk, puk, puk (delikatnie stukamy palcami)
Deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup (uderzamy dłońmi zwiniętymi w miseczki)
A grad w szyby: łup, łup , łup (lekko uderzamy pięściami w plecy dziecka)
Świeci słonko: ruchem okrężnym gładzimy plecy dłonią
Wieje wietrzyk: dmuchamy we włosy
Pada deszczyk: stukamy palcami.
Czujesz dreszczyk?: leciutko szczypiemy w kark.

10. Ewaluacja - ocena zajęć przez uczniów. Proszę aby podniosły rączkę do góry te dzieci, którym dzisiejsze zajęcia się podobały oraz te, którym się nie podobały. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.