X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5853
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy warzywa - scenariusz zajęć zintegroowanych dla dzieci 6 - letnich

1. TEMAT BLOKU: Dary jesieni.
2. TEMAT DNIA: Poznajemy warzywa.
3. USYTUOWANIE TEMATU W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ:
Wykorzystanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie.
4. MIEJSCE TEMATU W PROGRAMIE PRACY Z GRUP 6 – LETNICH
Poznanie siebie i rozumienie rzeczywistości.
5. CELE OGÓLNE:
• rozwijanie różnorodnych form twórczości dziecięcej;
• wzbogacenie słownika dzieci o wyrazy: ogród warzywny, por, seler;
• Poznanie litery c,C.
6. CELE OPERACYJNE: Dziecko:
• wypowie się na temat utworu literackiego;
• wyodrębni wskazane głoski w wyrazach;
• wymówi głoski, stosując tonację głosu;
• wypowie sylaby połączone z klaskaniem;
• utworzy model wyrazu;
• rozpozna literę c wśród innych liter;
• rozpozna kształt i kolor warzywa;
• opowie o rozwoju warzyw;
• uformuje kształt warzywa z masy solnej;
• rozwiąże działania matematyczne w zakresie 20.
7. OBSZARY EDUKACJI:
Językowa, artystyczna, przyrodnicza, ruchowa, matematyczna, społeczna.
8. MATERIAŁ NAUCZANIA:
Opowiadanie pt. ,, Pracowita sobota”.
9. STRATEGIE NAUCZANIA I UCZENIA SIĘ:
• informacyjna;
• problemowa;
• emocjonalna;
• operacyjna.
10. ŚRODKI I MATERIAŁY:
Alfabet ruchomy, ilustracje, kartoniki z działaniami matematycznymi, masa solna, farby plakatowe, warzywa, tekst opowiadania, obrazki warzyw, kartoniki z cyframi.
11. LITERATURA:
Opowiadanie pt. ,,Pracowita sobota”.

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA
1. Rozpozna warzywa.
2. Nazwie warzywo.
3. Nazwie warzywo po kształcie i kolorze.
4. Wypowie się na temat treści utworu literackiego.
5. Wyeksponuje wyrazy podstawowe z tekstu.
6. Utworzy model wyrazów.
7. Policzy liczbę głosek.
8. Wyodrębni wskazane głoski w wyrazach.
9. Wymówi głoski w wyrazach, stosując tonację głosu.
10. Policzy spółgłoski i samogłoski w wyrazach.
11. Wypowie kolejne sylaby wyrazów połączone z klaskaniem.
12. Wymieni dowolny wyraz z głoską c w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
13. Rozpozna literę c wśród innych liter.
14. Uformuje kształt warzywa i odpowiednio go pomaluje.
15. Rozwiąże działania matematyczne w zakresie 0– 20.
16. Opowie, jak rosną warzywa.
Przyjrzyj się warzywom znajdujących się w ogrodzie warzywnym.

ZADANIA DO WYKONANIA PRZEZ DZIECKO

Powiedz, jakie to warzywo.
Powiedz, jakie to warzywo.
Wysłuchaj opowiadania pt. ,,Pracowita sobota”.
Wymień wyrazy rozpoczynające się na głoskę c.
Za pomocą białych nakrywek ułóż następujące wyrazy: Cecylia, cebula.
Policz liczbę głosek w wyrazach: Cecylia, cebula.
Za pomocą czerwonych i niebieskich nakrywek ułóż wyrazy: Cecylia, cebula.
Wymów głoski w wyrazach – spółgłoskę głośniej, a samogłoskę ciszej.
Policz spółgłoski i samogłoski w wyrazach: Cecylia, cebula.
Wyróżnij sylaby w wyrazach Cecylia, cebula wraz z klaskaniem.
Wymień dowolny wyraz rozpoczynający się głoska c, z głoską c w środku i na końcu wyrazu.
Wyszukaj litery c wśród innych liter.
Uformuj kształt dowolnego warzywa i pomaluj go.
Policz za pomocą dodawania, ile wszystkich warzyw razem było w sałatce jarzynowej.
Opowiedz, jak rosną warzywa w ogrodzie warzywnym. Nauczyciel zabiera dzieci na wycieczkę do pobliskiego ogrodu warzywnego.
Nauczyciel zaprasza pojedynczo dzieci do stolika, aby wybrały warzywo i go nazwały.
Jedno z dzieci wychodzi z sali. Pozostałe dzieci umawiają się, o jakim warzywie będzie mowa. Po powrocie do sali dziecko odgaduje, co to za warzywo zadając pytania, tak aby można było udzielić jednoznacznej odpowiedzi – tak lub nie.

PRZEBIEG REALIZACJI ZADANIA

Nauczyciel zaprasza dzieci do wysłuchania opowiadania pt. ,,Pracowita sobota”. Rozmowa z dziećmi na temat treści opowiadania.

Nauczyciel zaprasza pojedynczo dzieci, aby wymieniły wyrazy rozpoczynające się na głoskę c.

Nauczyciel zaprasza pojedynczo dzieci do tablicy, aby przegłoskowali przypięty wyraz i ułożyli go za pomocą nakrywek.

Nauczyciel zaprasza pojedynczo dzieci do tablicy, aby policzyły głoski w wyrazach.

Nauczyciel przypomina dzieciom, ze czerwone kartoniki to samogłoski,
a niebieskie to spółgłoski. Wskazuje dzieci do ułożenia wyrazów na tablicy.

Nauczyciel demonstruje dzieciom sposób wymawiania, następnie dzieci powtarzają za nim.

Nauczyciel zaprasza pojedynczo dzieci do tablicy, aby policzyły spółgłoski i samogłoski w wyrazach.

Nauczyciel zaprasza pojedynczo dzieci do tablicy, aby wypowiedziały sylaby w wyrazach, klaszcząc.

Nauczyciel zaprasza pojedynczo dzieci, aby podały swoje propozycje.

Nauczyciel przedstawia drukowaną małą i wielką literę c. Pisanie litery c w mące.
Wyszukiwanie litery wśród innych.

Nauczyciel rozdaje zrobioną masę solną i zaprasza dzieci do stolików.

Nauczyciel układa na tablicy warzywa, które występowały w sałatce. Pomiędzy nimi stawia znak +. Zadaniem dzieci jest wykonanie działania. Rozwiązywanie podobnych zadań.

Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan. Rozmowa na temat wzrostu warzyw
w ogrodzie warzywnym. Zabawa ,,Rosną warzywa”.


MATERIAŁ DYDAKTYCZNY

Warzywa znajdujące się w ogrodzie warzywnym.
Warzywa.
Tekst opowiadania pt. ,,Pracowita sobota”.
Tekst opowiadania pt. ,,Pracowita sobota”.
Białe nakrywki, obrazek przedstawiający literę c z rysunkiem cebuli. Kartoniki z wyrazami cebula, Cecylia.
Kartoniki z cyframi.
Czerwone i niebieskie kartoniki. Kartoniki z wyrazami: Cecylia, cebula.
Kartoniki z różnymi literami.
Masa solna, farby plakatowe.
Obrazki z warzywami, kartoniki z działaniami matematycznymi: =, +.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.