X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5817
Przesłano:

Scenariusz zajęć świetlicowych: Krajobraz jesienny

Ośrodek tematyczny: Szaruga jesienna
Temat: Krajobraz jesienny
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne z wykorzystaniem muzykoterapii

Cele zajęć:
ogólne- rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci poprzez różnorodne formy twórczości wdrażanie do obserwowania zmian w przyrodzie

operacyjne typu uczeń potrafi:
- ułożyć rozsypankę wyrazową
- określić porę roku i wymienić jej charakterystyczne cechy
- wytłumaczyć znaczenie pojęcia – szaruga jesienna
- wytłumaczyć dominację zimnych kolorów w przyrodzie w okresie szarugi
- określić wielkość przedmiotów znajdujących się blisko i daleko
- określić ich zarys
- nazwać podane przybory do rysowania i określi ich zastosowanie
- dobrać odpowiednie kolory do krajobrazu jesiennej szarugi
- zaplanować sposób wykonania pracy
- omówić treść i sposób wykonania swojej pracy
- nadać jej tytuł
- dokonać oceny zajęć za pomocą techniki „Kosz – walizka”

Metody – asymilacji wiedzy: pogadanka
problemowa
obserwacji
waloryzacyjna
Formy – zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne – sztalugi, węgiel, pastele, tektura falista, klej, nożyczki, odtwarzacz CD,płyta CD z muzyka relaksującą, rozsypanka wyrazowa

Przebieg zajęć

1.Zapoznanie dzieci z tematem zajęć – ułożenie rozsypanki wyrazowej (Szaruga jesienna).

2.Pogadanka na temat zmian zachodzących późną jesienią za pomocą
pytań problemowych ( dzieci stoją przed oknem lub na tarasie szkolnym).
N: Jaką mamy teraz porę roku?
Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa jesień?
Co oznacza pojęcie szaruga jesienna?
Jak wygląda wtedy nasze środowisko?
Jakie dominują kolory?
Czy są one zimne czy ciepłe?
Dlaczego dominują teraz kolory zimne?
Czym jest to spowodowane?

3.Wytłumaczenie zjawiska perspektywy przestrzennej za pomocą przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu.

4.Wyjaśnienie znaczenia węgla – pokazanie sposobów rysowania węglem.

5.Wykonanie prac na szarym papierze z wykorzystaniem węgla,tektury falistej, pasteli. Dzieci wykonują prace przy muzyce.

6.Omówienie prac, nadanie im tytułów.
Przypięcie prac na gazetce.

7.Podsumowanie zajęć za pomocą techniki „Kosz – walizka”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.