X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5625
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Moja głowa, rączki i nóżki - zabawy muzyczno-ruchowe, wzrokowe

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNYCH

Data:..21.11.2008r.
Grupa: Puchatki
Prowadząca: Ewa Leśniowska

Temat: „Moja głowa, rączki i nóżki – zabawy muzyczno-ruchowe, wzrokowe i słowne.”

Cele ogólne:
1.Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych dzieci za pomocą dźwięku, ruchu, obrazu
i mowy.

Cele operacyjne – dziecko potrafi:

nazwać i wskazać na sylwecie dziewczynki dane części ciała: głowa, ręce, nogi,
pokazać poszczególne części ciała na sobie,
witać się w parach poszczególnymi częściami ciała: głowa, ręce, nogi,
naśladować ruchy nauczyciela wykonywane: palcami, rękami, nogami,
na hasło „RĘCE” i odpowiedni obraz – przyłożyć ręce do leżących na podłodze sylwet rąk,
na hasło „STOPY” i odpowiedni obraz – stanąć na leżących na podłodze sylwetach stóp,
nazwać i wskazać dane części ciała powstałe po obrysowaniu dziecka na papierze pakowym,
nazwać i wskazać na koledze wymieniane przez nauczyciela części ciała,
dopasować czapkę i rękawiczki do odpowiedniej części ciała,
dotykać jedną częścią ciała do drugiej,
ułożyć z części pajacyka na wzorze lub bez wzoru.

Metody: elementy metod:
czynnych: metoda kierowania działalnością dziecka,
percepcyjnych: metoda przykładu,
słownych: objaśnienia i instrukcje,
Rudolfa Labana,
Kinezjologii Edukacyjnej.

Formy organizacyjne:
praca z całą grupą,
praca indywidualna,
praca w parach.

Środki dydaktyczne: sylweta dziewczynki, magnetofon, płyta z muzyką instrumentalną, taśma z piosenką pt. „Paluszek”, sylwety rąk i stóp naklejone na karton, papier pakowy, mazaki, tekturowe pudło, czapki, rękawiczki, wycięte elementy pajacyka, kontur pajacyka na kartonie, klej.

PRZEBIEG:

Nazywanie i wskazywanie na sylwecie dziewczynki danych części ciała: głowa, ręce, nogi, pokazywanie poszczególnych części ciała na sobie.

Zabawa na powitanie: na muzykę bieg po sali, na pauzę witanie się w parach poszczególnymi częściami ciała: głowa, ręce, nogi.

Zabawa muzyczno-ruchowa przy piosence pt. „Paluszek”: naśladowanie ruchów nauczyciela wykonywanych: palcami, rękami, nogami, taniec w kole.

Zabawa orientacyjno-porządkowa: na muzykę spacer po sali, na hasło „RĘCE” i odpowiedni obraz – przykładanie rąk do leżących na podłodze sylwet rąk,
na hasło „STOPY” i odpowiedni obraz – stawanie na leżących na podłodze sylwetach stóp.

Obrysowywanie na papierze pakowym leżącego na nim dziecka, wskazywanie i nazywanie danych części ciała, dorysowanie przez chętne dzieci oczu, nosa i ust.

Wskazywanie na koledze wymienianych przez nauczyciela części ciała.

Dopasowywanie elementów garderoby: czapka, rękawiczki do odpowiedniej części ciała, założenie ich.

Zabawy ruchowe:
bieg do pudła z czapkami i rękawiczkami, założenie czapki, powrót biegiem na miejsce; analogicznie z rękawiczkami,
przechodzenie po ścieżce utworzonej z sylwet stóp, powrót biegiem,
sięganie głową, ręką, nogą do wybranych części ciała:
- zaproponowanych przez dzieci,
- zaproponowanych przez nauczyciela: np.: czoło wita się z kolanem, ręce witają się ze stopami, łokieć wita się z udem.

Układanie z części postaci pajacyka (na wzorze i bez wzoru), naklejenie części na karton.

Zakończenie zajęć, podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.