X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5624
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Cały świat pachnie wiosną - zabawy muzyczno - ruchowo - plastyczne

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNYCH

Data:.20.04.2009 r.
Grupa: Krasnoludki
Prowadząca: Ewa Leśniowska

Temat: „Cały świat pachnie wiosną – zabawy muzyczno - ruchowo - plastyczne.”

Cele ogólne:
1.Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
2.Rozwijanie motoryki małej.
3.Ćwiczenie zaradności i samodzielności dziecka.

Cele operacyjne – dziecko potrafi (samodzielnie lub z pomocą):

Ad.1)
klaskać,
machać rękami,
tupać nogami,
pocierać pałeczką, palcami, palcem wskazującym o tekturę falistą,
malować palcami i farbą po folii,
wykonać ślizg na brzuchu na ławeczce,
stemplować stemplem z klocka i farbami po sylwecie kwiatka,
malować pędzlem i farbami po sylwecie kwiatka,

Ad.2)
obracać dłońmi,
poruszać palcami (pada deszczyk),
zacisnąć dłoń w pięść,
pokazać palec wskazujący,
nabrać palcami farbę klejową,
zgnieść papier w kulę,
chwycić pałeczkę, pędzel, stempel z klocka,
otworzyć kopertę i wyjąć z niej jej zawartość,

Ad.3)
zdjąć buty, skarpety, rajstopy,
założyć buty, skarpety, rajstopy,
umyć ręce,
odkręcić i zakręcić kran,
osuszyć ręce ręcznikiem,

Metody: elementy metod:
czynnych: metoda kierowania własną działalnością dziecka,
percepcyjnych: metoda obserwacji i pokazu,
słownych: objaśnienia i instrukcje, metody żywego słowa,
F. Affolter,
kinazjologii edukacyjnej,
W. Sherborne.

Formy organizacyjne:
praca z całą grupą,
praca w parach,
praca indywidualna.

Środki dydaktyczne: naturalne tulipany, żonkile, gałązki z listkami, magnetofon, taśma z wybranym utworem instrumentalnym, drewniane pałeczki, duże sylwety kwiatów wycięte z tektury falistej, sztuczne kwiaty forsycji, zielona farba klejowa, duży arkusz folii pod panele, sylwety liści wycięte z filii pod panele, koperty z sylwetami kwiatów, ławeczka gimnastyczna, zielone kartki papieru, klocki owinięte sznurkiem, czerwona i żółta farba plakatowa, duże pędzle, kocyki, balony, taśma z utworem A. Vivaldiego pt.: „wiosna”, taśma z muzykę relaksacyjną pt.: „Bluszcz”.

PRZEBIEG:

1.Zabawa integracyjna: „Hopsa, hopsa, dana, dana, dobry humor man od rana!” (dzieci klaszczą w ręce).
2.Ilustracja ruchowa przy wierszu recytowanym przez nauczyciela:
Świeci słoneczko złote (obracanie dłońmi)
Wieje wiosenny wiatr (machanie rękami)
I każdy ma ochotę
Wędrować sobie w świat (tupanie nogami)
Świeci słoneczko jasne (obracanie dłońmi)
Pada wiosenny deszcz (poruszanie palcami z opuszczaniem rąk do dołu)
Urosną śliczne kwiatki
My urośniemy też (wyprost w górę z uniesieniem rąk).
3. Nawiązanie nauczycielki do nowej pory roku - wiosny i jej charakterystycznych cech: topniejący śnieg, słońce, deszcz, śpiew ptaków, wiosenne kwiaty.
4. Oglądanie i wąchanie naturalnych tulipanów i żonkili oraz gałązek z młodymi listkami.
5. Zabawa rytmiczna przy utworze instrumentalnym: pocieranie drewnianą pałeczką, palcami, palcem wskazującym, pięściami o sylwety kwiatów wycięte z tektury falistej.
6.Ćwiczenia oddechowe: zdmuchiwanie z ręki sztucznych kwiatków forsycji.
7.Malowanie palcami i zieloną farbą klejową po dużym arkuszu folii przy utworze A.Vivaldiago pt. „Wiosna”. Mycie rąk.
8. Zabawy ruchowe:
(zdjęcie butów, skarpet, rajstop) spacer gołymi stopami po ścieżce z sylwet liści i kwiatów wyciętych z folii i tektury falistej, pocieranie stopami o sylwety, próby podskakiwania na sylwetach.
zgniecenie zielonej kartki papieru w kulę, ślizg na brzuchu po ławeczce gimnastycznej z jednoczesnym podnoszeniem papierowych kul jedną ręką, przełożeniem do drugiej ręki i położeniem ich po drugiej stronie ławeczki (założenie butów, skarpet, rajstop).
9. Wyjęcie z kopert sylwet kwiatów, stemplowanie sylwet klockiem owiniętym sznurkiem z wykorzystaniem czerwonej farby plakatowej, malowanie sylwet pędzlem i żółtą farbą plakatową, naklejenie sylwet na pomalowaną folię.
10. Relaksacja z elementami metody W. Sherborne - relacja opiekuńcza, czyli „z” - „Kołyska” - kołysanie się w parach w pozycji siedzącej (jedno dziecko za drugim) przy muzyce relaksacyjnej pt. „Bluszcz”.
11. Zakończenie zajęć, podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, nagrodzenie każdego dziecka balonem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.