X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5526
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne wycieczki - scenariusz zajęcia w grupie dzieci 3 - 4 - letnich

CEL GŁÓWNY:
Kształtowanie u dzieci umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo- zadaniowych.

Cele ogólne:
• stworzenie pozytywnej atmosfery w grupie
• prawidłowe reagowanie na polecenia nauczycielki
• rozwijanie umiejętności koncentracji
• rozwijanie umiejętności rozwiązywania zagadek
• kształcenie umiejętności współdziałania w zespole
• doskonalenie umiejętności układania puzzli
Cele szczegółowe:
• dziecko potrafi rozwiązać zagadkę
• chętnie współdziała z innymi dziećmi
• potrafi odczytać i rozpoznać własne imię
• chętnie uczestniczy w zajęciach ruchowych
• zna niektóre zwierzęta zamieszkujące las, łąkę i staw
Pomoce:
• plansze przedstawiające las, łąkę i staw
• obrazki do zagadek
• kwiaty w czterech kolorach z imionami dla każdego dziecka
• puzzle kwiatowe
• ilustracje do zabaw - motyl, biedronka, chmurka, trawka
• obrazki do historyjki obrazkowej

Przebieg zajęć:

1. Powitanie;
Wszystkich pięknie Was witamy
Na zabawę zapraszamy
Do przodu krok
Do tyłu krok
Teraz obrót, potem ukłon
Już rączkami klap, klap, klap
Już nóżkami trap, trap, trap
Do przodu krok
Do tyłu krok
Znowu obrót, i znowu ukłon.

2. Jest piękny, wiosenny dzień. Wybierzemy się dzisiaj na długą wyprawę. Musimy mieć dużo siły - głęboko oddychamy (wdech nosem, wydech ustami), musimy mieć dobre humory - rozluźniamy policzki, będziemy świetnie się bawili.
Na początku wybierzemy się na wycieczkę do lasu. W lesie jest dużo drzew - przywitamy się z nimi.

3. Zabawa - dobieramy się parami - jedno z Was jest drzewem, drugie dzieckiem. Gdy gra muzyka drzewo stoi w lesie - rusza gałęziami, dzieci spacerują - na przerwę w muzyce dzieci biegną do swojego drzewa i głaszczą je, lekko poklepują, obejmują - zmiana ról.

4. Za chwilę zaproszę Was na spacer leśnymi ścieżkami.
W lesie mieszkają różne zwierzęta, może uda nam się jakieś spotkać? Jeśli będziemy bardzo uważni pozwolą nam się z sobą pobawić. Wyruszamy!!!
Marsz przy muzyce.
Patrzcie - tutaj coś się poruszyło - to chyba zajączek - uwaga czaruję:
"Hokus - pokus, czary - mary, skaczecie jak zajączek szary"
Udało nam się pobawić z zajączkiem. Możemy iść dalej.
Zobaczcie tam coś lata - to chyba sowa - uwaga czaruję:
"Czary - mary, sza, sza, sza, latacie jak sowa nasza"
Możemy iść dalej.
Zobaczcie to chyba jeż - przestraszył się i skulił. Zaśpiewajmy mu piosenkę.
Piosenka "Idzie, idzie jeż..."
Usiądźmy na leśnej polanie. To był długi spacer, spotkaliśmy kilka zwierząt i zmęczyliśmy się - nadszedł czas na odpoczynek. Zamykamy oczy i słuchamy muzyki.

5. W czasie naszej wędrówki po lesie spotkaliśmy zajączka, sowę i jeża, ale w lesie mieszkają jeszcze inne zwierzęta. Posłuchajcie zagadek i odgadnijcie jakie?
1. On jest dziki, on jest zły, on ma bardzo ostre kły. Kto go w lesie spotyka, ten na drzewo zmyka. (Dzik)
2. Chodzi sobie koło drogi, cichuteńko stawia nogi, do kurnika się zakrada, gdy kurkę złapie szybko zjada. (Lis)
3. Kto najlepiej zimą śpi, kiedy mu się miodek śni? (Miś)
4. Jakie zwierzę z bajek ma takie zwyczaje, że chce połknąć babcię, więc wnuczkę udaje? (Wilk)

6. Odwiedziliśmy las, poznaliśmy i pobawiliśmy się ze zwierzętami tam mieszkającymi, teraz możemy wyruszyć na kolejną wyprawę. Wyruszamy - odsłonięcie łąki.
Zobaczcie, dotarliśmy na piękną, kolorową łąkę, na której rośnie dużo kwiatków.
Wyobraźcie sobie, że jesteście kwiatkami - kwiaty rosną z małych ziarenek. Ja będę wiosną, która budzi kwiaty do życia, gdy dotknę któreś ziarenko może ono rosnąć i się rozwijać, a potem spaceruje wśród innych kwiatów. Kiedy obudzę wszystkie kwiaty wysypię z kosza nasze kolorowe kwiaty, a wtedy każdy poszuka kwiatka ze swoim imieniem.

7. Siadamy na dywanie - przykleję Wam wasze kwiaty.
Jesteście pięknymi, kolorowymi kwiatkami, mieszkającymi na łące. Chciałabym, aby wszystkie kwiaty przywitały się ze sobą.
Nasze nogi to korzenie kwiatów.
Nasze brzuszki to łodygi.
Nasze ręce to listki.
Nasze buzie to pączki.
Na hasło korzenie - witają się nasze nogi itd.

8. Wszystkie kwiatki przywitały się ze sobą, to teraz takie same kwiaty siadają obok siebie.
Mam dla Was zadanie, jest ono w tych kopertach - otworzę jedną i pokażę - to są puzzle waszych kwiatów. Waszym zadaniem będzie ułożenie z tych puzzli obrazka i przyklejenie go na kartkę. (Praca w grupach).

9. Usiądźmy.
Byliśmy już w lesie i na łące. Za chwilkę wybierzemy się na kolejną wyprawę. Jednak wcześniej posłuchajcie piosenki.
"Była sobie żabka mała..."
Mam tutaj obrazki - pomóżcie mi je ułożyć - układanie historyjki obrazkowej do treści piosenki.

10. Zapraszam Was teraz do zabawy. Wszyscy jesteśmy żabkami, jedna żabka będzie zaczarowana - zawiążę jej oczy chustką. Wszystkie żabki spacerują, na hasło "zaczarowana żabka" zatrzymują się, a żabka z zawiązanymi oczami dotyka jedno dziecko i próbuje odgadnąć, kto to jest - powtórzenie kilka razy.

11. Nad staw często przychodzą bociany w poszukiwaniu żabek.
Zabawa "Idziemy - stop". Na hasło "idziemy" wszystkie dzieci są bocianami i chodzą unosząc kolana. Na hasło "stop" - zatrzymują się i stają na jednej nodze - wyciągają ramiona w przód i klaszcząc w ręce mówią kle, kle.

12. Siadamy na dywanie.
Odwiedziliśmy dzisiaj las, łąkę i staw. Świetnie się przy tym bawiliśmy. Teraz zapraszam Was do ostatniego tańca - zaprosimy też panie - nauczymy je naszego tańca połamańca. "Taniec połamaniec"

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.