Scenariusz lekcji pokazowej
Klasa: 1a
Prowadząca: Weronika Wolińska
Data: 17 kwietnia 2026 r.
Edukacja: edukacja matematyczna
Temat lekcji:
Rozwiązujemy zadania tekstowe w zakresie 15 – W ogródku kwiatowym.
Cel główny:
Kształtowanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych w poznanym zakresie liczbowym (do 15).
Cele szczegółowe:
Uczeń:
stosuje poznane 7 kroków rozwiązywania zadania tekstowego,
współpracuje z nauczycielem i/lub kolegą w klasie,
rozwija koncentrację i uważne słuchanie.
Przebieg lekcji
1. Część organizacyjna
- Przywitanie uczniów
- Przedstawienie celu lekcji
- Przypomnienie zasad pracy na lekcji
- Omówienie systemu „kartek” (zielona/czerwona – ocena pracy i zachowania)
2. Część wstępna – wprowadzenie do tematu
- Krótka rozmowa kierowana:
Co to są zadania z treścią?
Co musi zawierać zadanie z treścią?
- Przypomnienie 7 kroków rozwiązywania zadania tekstowego (tablica multimedialna)
- Odkrycie tematu lekcji przez uczniów – Wiosenny detektyw (gra w aplikacji LearningApps https://learningapps.org/display?v=p7pjhs07326)
- Rozmowa o wiosennych kwiatach w ogrodzie (krokusy, przebiśniegi, tulipany, żonkile)
- Krótka prezentacja multimedialna – wczesnowiosenne kwiaty
3. Część właściwa – wspólne rozwiązywanie zadania
Zadanie 1 (rozwiązywane wspólne):
Mama Kasi zasadziła w ogrodzie wiosenne kwiaty - 8 krokusów, 4 żonkile i 3 przebiśniegi. Ile kwiatów mama zasadziła w ogrodzie?
Analiza zadania wg 7 kroków:
przeczytanie zadania ze zrozumieniem
wskazanie danych i pytania
przedstawienie treści zadania na tablicy (każdy uczeń dodaje element
do przyczepienia na tablicy)
podanie rodzaju działania i jego zapis
obliczenie wyniku
podanie pełnej odpowiedzi
sprawdzenie poprawności.
4. Przerwa śródlekcyjna (aktywna)
rysowanie w powietrzu po śladzie do Wiosny Vivaldiego (https://www.youtube.com/watch?v=g9sAZ0pgOPU)
zabawa na uważność (klaskanie na sygnał nauczyciela)
ćwiczenie oddechowe (wdech – zatrzymanie – wydech)
5. Praca indywidualna
Zadanie 2 (rozwiązywane indywidualne – odejmowanie):
W ogrodzie mamy zakwitło 15 tulipanów. Pewnego dnia mama zerwała 6 tulipanów.
Ile tulipanów zostało w ogrodzie?
rysowanie zadania
rozwiązanie zadania według 7 kroków
kontrola poprawności w parach i wspólnie z całą klasą
6. Podsumowanie i ewaluacja
Rozmowa:
Co było łatwe/trudne
Co się podobało
Nad czym trzeba pracować?
Samoocena uczniów:
zielony kartonik – wszystko dobrze
czerwony kartonik – trudność
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 