Scenariusz zajęć przeprowadzonych w kl. I
w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Książnicach
Obserwująca: Pani Dyrektor
Prowadząca: Dominika Pryga
Data: 5.05.2023
Temat: Tropiciele wiosny
Cele:
Uczeń potrafi:
- wypowiadać się na temat wysłuchanego listu,
- wypowiadać się na temat zmian zachodzących w przyrodzie w okresie wiosny,
- wymienić nazwy owadów, wędrownych ptaków, zwierząt zapadających w sen zimowy, wiosennych kwiatów,
- czytać zdania ze zrozumieniem i ocenić prawdziwość tych zdań (Prawda/ Fałsz),
- podzielić wyraz na sylaby, głoski i litery oraz podać właściwą liczbę sylab, głosek i liter,
- dodawać i odejmować w zakresie 20,
- rozwiązywać zadania tekstowe w zakresie 20 na platformie edukacyjnej mat zoo.pl, (zadanie zostanie zrealizowane jeśli czas pozwoli),
- śpiewać piosenkę o wiośnie i wykonać improwizację ruchową do niej,
- tańczyć taniec z rekwizytami,
Formy pracy:
- indywidualna;
- zbiorowa (praca z całą grupą);
Metody:
- metoda kierowania własną działalnością dziecka;
- metoda zadań stawianych dziecku;
- osobisty przykład nauczyciela;
- rozmowy;
- list;
- objaśnienia i instrukcje;
Pomoce:
płyta z muzyką, koperty z listem i zadaniami dla dzieci, koperty z wizytówkami dzieci, lizaki z napisem TAK i NIE, kartki dla każdego dziecka ze zdaniami, wyrazami, działaniami matematycznymi, hula – hop ozdobione kwiatami,
Realizacja Podstawy Programowej:
I.Edukacja polonistyczna
1. Osiągnięcia w zakresie słuchania. Uczeń:
1) słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela, innych osób z otoczenia, w różnych sytuacjach życiowych, wymagających komunikacji i wzajemnego zrozumienia; okazuje szacunek wypowiadającej się osobie;
3) słucha z uwagą lektur i innych tekstów czytanych przez nauczyciela, uczniów i inne osoby;
5) słucha i czeka na swoją kolej, panuje nad chęcią nagłego wypowiadania się, szczególnie w momencie wskazywania tej potrzeby przez drugą osobę.
2. Osiągnięcia w zakresie mówienia. Uczeń:
1) wypowiada się płynnie, wyraziście, stosując adekwatne do sytuacji techniki języka mówionego: pauzy, zmianę intonacji, tempa i siły głosu;
3) wypowiada się w formie uporządkowanej i rozwiniętej na tematy związane z przeżyciami, zadaniem, sytuacjami szkolnymi, lekturą czy wydarzeniem kulturalnym;
3. Osiągnięcia w zakresie czytania. Uczeń:
1) czyta płynnie, poprawnie i wyraziście na głos teksty zbudowane z wyrazów opracowanych w toku zajęć, dotyczące rzeczywistych doświadczeń dzieci i ich oczekiwań poznawczych;
5. Osiągnięcia w zakresie kształcenia językowego. Uczeń:
1) wyróżnia w wypowiedziach zdania, w zdaniach wyrazy, w wyrazach samogłoski i spółgłoski;
II. Edukacja matematyczna
2.Osiągnięcia w zakresie rozumienia liczb i ich własności. Uczeń:
2) odczytuje i zapisuje, za pomocą cyfr, liczby od zera do tysiąca oraz wybrane liczby do miliona (np. 1 500, 10 000, 800 000);
3. Osiągnięcia w zakresie posługiwania się liczbami. Uczeń:
2) dodaje do podanej liczby w pamięci i od podanej liczby odejmuje w pamięci: liczbę jednocyfrową, liczbę 10, liczbę 100 oraz wielokrotności 10 i 100 (w prostszych przykładach);
4) dodaje i odejmuje liczby dwucyfrowe, zapisując w razie potrzeby cząstkowe wyniki działań lub, wykonując działania w pamięci, od razu podaje wynik; oblicza sumy i różnice większych liczb w prostych przykładach typu: 250 + 50, 180 – 30; mnoży liczby dwucyfrowe przez 2, zapisując, jeśli ma taką potrzebę, cząstkowe wyniki działań; przy obliczeniach stosuje własne strategie.
4. Osiągnięcia w zakresie czytania tekstów matematycznych. Uczeń:
1) analizuje i rozwiązuje zadania tekstowe proste i wybrane złożone; dostrzega problem matematyczny oraz tworzy własną strategię jego rozwiązania, odpowiednią do warunków zadania; opisuje rozwiązanie za pomocą działań, równości z okienkiem, rysunku lub w inny wybrany przez siebie sposób;
III. Edukacja społeczna
1.Osiągnięcia w zakresie rozumienia środowiska społecznego. Uczeń:
1)identyfikuje się z grupą społeczną, do której należy: rodzina, klasa w szkole, drużyna sportowa, społeczność lokalna, naród; respektuje normy i reguły postępowania w tych grupach;
3) przyjmuje konsekwencje swojego uczestnictwa w grupie i własnego w niej postępowania w odniesieniu do przyjętych norm i zasad;
IV. Edukacja przyrodnicza
1. Osiągnięcia w zakresie rozumienia środowiska przyrodniczego. Uczeń:
1) rozpoznaje w swoim otoczeniu popularne gatunki roślin i zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, a także gatunki objęte ochroną;
VIII. Edukacja muzyczna
1. Osiągnięcia w zakresie słuchania muzyki. Uczeń:
2) słucha muzyki w połączeniu z aktywnością ruchową, gestami dźwiękotwórczymi: klaskanie, pstrykanie, tupanie, uderzanie o uda itp. oraz z towarzyszeniem prostych opracowań instrumentalnych;
2. Osiągnięcia w zakresie ekspresji muzycznej. Śpiew. Uczeń:
2) nuci poznane melodie, śpiewa piosenki podczas zabawy, nauki, uroczystości szkolnych, świąt w tym świąt narodowych;
4) śpiewa dbając o prawidłową postawę, artykulację i oddech, przy zachowaniu naturalnej skali głosu;
3. Improwizacja ruchowa, rytmika i taniec. Uczeń:
5) porusza się i tańczy według utworzonych przez siebie układów ruchowych, z rekwizytem, bez rekwizytu do muzyki i przy muzyce;
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie Pani Dyrektor.
2. Otwarcie paczki.
3. Słuchanie listu od Pani Wiosny. Zał. 1
4. Rozmowa na temat listu.
- Kto jest autorem tego listu?
- W jakim miesiącu Pani Wiosna napisała list?
- Kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna?
- Jakie są wiosenne dni, a jakie są wiosenne noce?
- Jakie kwiaty kwitną w ogrodach?
- Jakie zwierzęta opuszczają zimowe kryjówki?
- Podaj nazwy ptaków, które powróciły z ciepłych krajów?
- Jakie owady latają wiosną?
- Co dzieci robią wiosną?
- Co przygotowała dla was Pani Wiosna?
- Dlaczego Pani Wiosna przygotowała dla Was zadania?
- Kogo Pani Wiosna poprosiła o ocenę waszych wiadomości i umiejętności?
5. Czytanie zdań i zdecydowanie, czy zdania są prawdziwe, czy fałszywe. Zał. 2
6. Śpiewanie piosenki „Maszeruje Wiosna”. Improwizacja ruchowa do piosenki.
7. Dzielenie wyrazów na sylaby, głoski i litery. Podawanie właściwej liczby sylab, głosek i liter. Zał. 3
8. Rozwiązywanie działań matematycznych: dodawanie i odejmowanie w zakresie 20. Zał. 4
9. Taniec z rekwizytami.
10. Rozwiązywanie zadań tekstowych w zakresie 20 na platformie matzoo.pl
Zał. 1
Drodzy uczniowie kl. I
Serdecznie Was witam w pięknym, wiosennym miesiącu - maju.
Od 21 marca jestem już u Was. Wiosna jest to pora roku, na którą wszyscy czekamy: robi się ciepło, dni są coraz dłuższe, a noce krótsze. Jednocześnie świat staje się bardzo kolorowy: drzewa i krzewy zaczynają kwitnąć, a łąki i trawniki pokrywają się kwiatami. W ogrodach kwitną: krokusy, przebiśniegi, tulipany
i żonkile. Zwierzęta, które przespały zimę, opuszczają kryjówki. W lasach możecie już spotkać niedźwiedzie, borsuki i jeże. Powracają też ptaki zimujące w ciepłych krajach: bociany, jaskółki, kukułki, skowronki i wilgi. Latają piękne kolorowe motyle, biedronki i pszczoły. Coraz więcej dzieci z rodzicami można spotkać na spacerach, placach zabaw, wyprawach rowerowych i boiskach sportowych.
Kochane dzieci przygotowałam dla Was kilka zadań, ponieważ chciałabym sprawdzić, czy potraficie odpowiadać pełnym zdaniem na pytania, czy umiecie liczyć sylaby, głoski i litery w wyrazach oraz czy potraficie czytać, liczyć, śpiewać i tańczyć.
Życzę Wam powodzenia, a Panią Dyrektor poproszę, aby oceniła Wasze wiadomości i umiejętności.
Pani Wiosna
Zał. 2
Przysłowie „ W marcu jak w garncu” dotyczy marcowej pogody. Tak
Krokusy i przebiśniegi to zwiastuny jesieni. Tak
Wiosną liście na drzewach są żółte i brązowe. Nie
Bociany i jaskółki na wiosnę wróciły do nas z ciepłych krajów. Tak
Motylek cytrynek jest żółty. Tak
W kwietniu i maju kwitną tulipany. Tak
Wiosną na łące są żabki i bociany. Tak
Marzanna to słomiana kukła, która symbolizuje zimę, choroby i zło. Tak
Tulipany, krokusy i żonkile kwitną jesienią. Nie
Gdy jest wiosna borsuki i jeże zapadają w sen zimowy. Nie
Bociany, kukułki, wilgi i dudki to owady. Nie
Motyle, biedronki i pszczoły to owady. Tak
Zał. 3
Wyraz Sylaby Głoski Litery
owoce
Wyraz Sylaby Głoski Litery
ciasto
Wyraz Sylaby Głoski Litery
krokusy
Wyraz Sylaby Głoski Litery
chomik
Wyraz Sylaby Głoski Litery
grzyb
Wyraz Sylaby Głoski Litery
koziołek
Wyraz Sylaby Głoski Litery
siatka
Wyraz Sylaby Głoski Litery
rzeka
Wyraz Sylaby Głoski Litery
chochla
Wyraz Sylaby Głoski Litery
siostry
Wyraz Sylaby Głoski Litery
kot
Wyraz Sylaby Głoski Litery
dzwonek
Wyraz Sylaby Głoski Litery
łazienka
Zał. 4
10 + 4 =
18 – 8 =
5 + 3 =
10 – 2 =
17 +2 =
16 – 3 =
15 + 2 =
17 – 3 =
19 +1 =
15 – 2 =
17 + 0 =
14 – 1 =
11 + 8 =
20 – 3 =
7 + 6 =
8 + 7 =
5 + 9 =
17 – 9 =
13 – 8 =
16 – 9 =
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 