Scenariusz zajęć: „Śnieżyca”
Klasa: 2 a
Czas trwania: 45 minut
Data: 15.01.2026 r.
Osoba prowadząca: Małgorzata Grzęda
Cele zajęć
Cele główne:
Zapoznanie uczniów z właściwościami śniegu oraz zimowymi zjawiskami pogodowymi.
Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i wypowiadania się.
Aktywizowanie uczniów poprzez ruch, doświadczenie i zabawę.
Cele szczegółowe – uczeń:
opisuje, jaki jest śnieg,
wie, jak powstaje śnieg,
wyjaśnia pojęcia: krupa śnieżna, zamieć śnieżna, zawieja śnieżna, burza śnieżna,
uzupełnia tekst na podstawie informacji z podręcznika,
bierze udział w zabawie ruchowej z muzyką,
obserwuje i opisuje proste doświadczenie,
wycina i koloruje edukacyjną historyjkę obrazkową.
Metody pracy
burza mózgów
pogadanka
pokaz (film edukacyjny, doświadczenie)
praca z tekstem
metoda praktyczna (doświadczenie)
zabawa ruchowa
Formy pracy
praca zbiorowa
praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne
podręcznik i zeszyt ćwiczeń
film edukacyjny „Jak powstaje śnieg?”
komputer / tablica multimedialna
słoik lub przezroczysta butelka, woda, olej, biała farba, tabletka musująca
historyjka obrazkowa.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie – burza mózgów: „Jaki jest śnieg?”
Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło ŚNIEG. Uczniowie podają skojarzenia i cechy, np.: biały, zimny, miękki, mokry, sypki, puszysty. Zostawienie śniegu do stopnienia. Krótka rozmowa podsumowująca.
2. Film edukacyjny „Jak powstaje śnieg?”
Oglądanie krótkiego filmu dostosowanego do wieku uczniów.
Pogadanka po filmie:
Skąd bierze się śnieg?
Co musi się stać, żeby padał śnieg?
Z czym kojarzy się dzieciom zima?
3. Praca z podręcznikiem (P.Z., cz.2, s. 63)
Uczniowie czytają informacje z podręcznika dotyczące pojęć: krupa śnieżna, zamieć śnieżna, zawieja śnieżna, burza śnieżna. Krótka rozmowa na temat tych zjawisk.
4. Praca w zeszycie ćwiczeń (Ć.Z., cz.2, s. 66)
Uczniowie wykonują zadanie utrwalające polegające na uzupełnieniu tekstu na podstawie informacji z podręcznika.
5. Zabawa ruchowa z muzyką – „Wirujące płatki śniegu”
Dzieci poruszają się swobodnie przy spokojnej, zimowej muzyce. Gdy muzyka gra – poruszają się jak spadające płatki śniegu, gdy muzyka cichnie – zastygają w bezruchu jak bałwanki.
6. Doświadczenie: „Burza śnieżna w słoiku”
Nauczyciel pokazuje doświadczenie. Do słoika z wodą zabarwioną na biało wlewa olej. Następnie wrzuca tabletkę musującą. Uczniowie obserwują, co dzieje się w słoiku. Nauczyciel zadaje pytania i podsumowuje doświadczenie.
7. Podsumowanie – edukacyjna historyjka obrazkowa
Uczniowie wycinają i kolorują edukacyjną historyjkę obrazkową, która utrwala i porządkuje zdobyte wiadomości.
8. Zakończenie - krótka rozmowa podsumowująca:
Czego dziś się nauczyliśmy?
Co było najciekawsze?
