X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53930
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna na majowej łące. Scenariusz zajęć z zakresu edukacji przyrodniczej i językowo-matematycznej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ
I JĘZYKOWO-MATEMATYCZNEJ (edukacja z elementami wdrożenie planu daltońskiego)
DLA GRUPY 4–5–6 LATKÓW

Temat: Wiosna na majowej łące.
Cele ogólne:
• poznawanie majowej łąki poprzez działania sensoryczne, językowe i matematyczne
• kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
• rozwijanie aktywności twórczej
Cele szczegółowe:
• dziecko uważnie słucha utworu i odpowiada na pytania,
• rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta żyjące na łące,
• przelicza elementy i dopasowuje ilość do liczby,
• dopasowuje sylaby i proste wyrazy,
• wykonuje zadania według instrukcji,
• współpracuje w grupie i pełni określoną rolę,
• rozwija sprawność manualną i sensoryczną.
Metody pracy:
• czynna – wykonywanie zadań,
• słowna – rozmowa, opowiadanie, instrukcje,
• oglądowa – pokaz, prezentacja pacynek
Formy pracy:
• z całą grupą,
• w małych zespołach
Środki dydaktyczne: pacynka żaby i doktora, tekst wiersza, galaretka, kamienie/żetony, liście z cyframi, figurki żab, mąka, kakao, olej (ziemia), doniczki, kwiaty z sylabami, instrukcje obrazkowe, materiały plastyczne, plastelina, kostka do gry, plansze, wycięte koła z kolorowego papieru.

Przebieg:
1. Wprowadzenie do zajęć
Powitanie dzieci z wykorzystaniem piosenki: Hej, witam Was.
Wprowadzenie do tematu – rozmowa o majowej łące. Zagadka o żabie. Prezentacja pacynki.

2. Wysłuchanie wiersza
Ilustrowanie wiersza „Pewna żaba była słaba” z wykorzystaniem pacynek.
Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego wiersza.
3. Praca w zespołach – zadania.
Podział na grupy, przydział ról. Rotacja między stolikami.

1. Zadanie matematyczno-sensoryczne – dzieci wyjmują elementy (figurki żaby) z galaretki i układają na liściach zgodnie z liczbą.

2. Zadanie językowe – sadzenie kwiatów – dzieci „sadzą” kwiaty, dopasowując sylaby/wyrazy do doniczek.
(potrzebna ziemia z mąki, kakao oraz oleju, zalaminowane kwiaty z papieru z sylabą na patyczku oraz małe doniczki z sylabami. Dzieci wsypują małą łyżeczką ziemię i sadzą kwiatki dopasowując kwiaty na doniczce)

3. Zadanie plastyczne – wykonanie pszczoły według instrukcji obrazkowej, przyklejenie gotowej pracy na przygotowany ul.
(potrzebny gotowy ul, dzieci tworzą pszczoły z gotowych kół, dorysowują oczy i buzię- wg instrukcji daltońskiej)

4. Zadanie matematyczne – rzut kostką i zalepienie odpowiedniej liczby „much” dla żaby.

4. Podsumowanie i omówienie wspólnej pracy plastycznej – ula z pszczołami.
Podkreślenie znaczenia współpracy.
5. Zabawa muzyczna.
Piosenka „Nasza wiosna”.
6. Podsumowanie zajęć.

Zakończenie – symboliczny „żabi skok”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.