X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53924
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Sadzimy fasolę. Scenariusz zajęć

Temat kompleksowy: Roślina – od nasiona do nasiona (metoda projektu)
Temat zajęcia:Sadzimy fasolę
Grupa wiekowa: 5-latki

Cel Ogólny:
Założenie hodowli fasoli w kąciku przyrodniczym

Cele operacyjne :
Dziecko:
- potrafi przestrzegać zasad zabawy
- wyciąga wnioski
- bawi się zgodnie w grupie rówieśniczej
- wymienia rzeczy potrzebne do zasadzenia fasoli
- liczy na konkretach (nasionach fasoli) do 10
- sadzi ziarna fasoli do ziemi według instrukcji
- wzbogaca kącik przyrodniczy

Metody:
- praktyczne działania dzieci
- aktywizująca
- metoda własnych doświadczeń i przeżyć dziecka
- oglądowa
- słowna

Formy:
- grupowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
ziarna fasoli, ziemia, plastikowe butelki 0,5l, woda, podkładki, pojemniki do ziemi, chusteczki nawilżane, instrukcja sadzenia fasoli, cyfry od 1 do 12

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie –piosenka „Wszyscy są witam Was”
2. Pokazanie dzieciom nasion, próba odgadnięcia jakiej rośliny jest to
nasiono
3. Oglądanie nasion, opis (jaki kolor, tekstura, zapach, wielkość)
4. Zabawy matematyczne z nasionami fasoli – dodawanie i odejmowanie
ziaren
- Kasia miała 5 ziaren fasoli. Mama dołożyła jej 3. (pyt. Ile ziaren
fasoli ma teraz Kasia?)
- Do pokoju wszedł brat Kasi i zabrał jej 6 ziaren. (pyt. Ile ziaren
fasoli zostało Kasi?)
- Gdy tata zobaczył, że Kasi jest przykro bo ma mało ziaren, dołożył
jej 7 ziaren. (pyt. Ile ziaren ma w ręku Kasia?)
5. Zabawa ruchowo - matematyczna. Nauczyciel rozkłada tor przeszkód na
dywanie (pachołki do slalomu, koła do skakania obunóż, skakankę do
chodzenia tip topami wzdłuż), na samym końcu toru kładzie miskę z
fasolami. Zadaniem dzieci jest przejść tor i wziąć jedną fasolę i
udać się z nią do stołu na następne zadanie.
6. Praca przy stołach – sadzenie fasoli zgodnie z instrukcją obrazkową
przygotowaną wcześniej przez nauczyciela
7. Koniec zajęć – zasadzone nasiona dzieci kładą do kącika
przyrodniczego
8. Sprzątanie swojego stanowiska pracy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.