SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA
NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA
Temat: Zabawy z chustą animacyjną
Grupa dzieci: Maluchy i starszaki
Data przeprowadzenia zajęć: 25.06.2024 r.
Prowadzący: Aleksandra Strzyż
Cel główny: Wszechstronny rozwój motoryczny i społeczny dzieci
Cele operacyjne: Dziecko
Bawi się z innymi dziećmi
Czerpie radość ze wspólnej zabawy
Uczy się współpracy w grupie
Stosuje się do zasad zabawy
Rozwija motorykę dużą
Rozwija wyobraźnię
Ćwiczy koncentrację uwagi
Doskonali umiejętność rozpoznawania i nazywania kolorów
Metody:
Słowne (instrukcja)
Czynne (zabawa)
Formy:
Zbiorowa
Zespołowa
Środki:
Chusta animacyjna
Kolorowe piłki
Woreczki gimnastyczne
Przebieg zajęć:
1.“Kto ma?” - Dzieci stoją dookoła chusty wachlując nią. Zmieniają miejsce, jeśli utożsamiają się ze zdaniem wypowiedzianym przez nauczyciela np. Kto ma siostrę? Kto ma na sobie spódniczkę? Kto ma okulary? Itp.
2.“Pod pokład” - Dzieci trzymając chustę idą po kole. Odpowiednio reagują na sygnał nauczyciela: Cisza na morzu – nie poruszają chustą, Wiatr - wachlują nią, Sztorm - chowają się pod pokład (chustę).
3.“Zamiana miejsc” - Dzieci trzymają chustę. Zamieniają się miejscami te, które trzymają kolor wymieniony przez nauczyciela.
4.“Tajemniczy posąg” - Dwoje dzieci wchodzi pod chustę, tworzą posąg, a nauczyciel zakrywa ich chustą. Reszta dzieci parami próbuje odtworzyć figurę. Następnie nauczyciel odkrywa posąg, sprawdza poprawność wykonania zadania.
5.“Złap piłkę” - Wybrane dziecko wchodzi pod chustę, wyciąga rękę przez dziurę w środku. Dzieci wachlują chustą tak, by piłka leżąca na niej cały czas się poruszała. Zadaniem dziecka pod chustą jest złapanie piłki do ręki.
6.“Deszcz piłek” - Nauczyciel wrzuca kolorowe piłki na chustę. Dzieci mocno wachlują chustą tak, by wszystkie piłki pospadały. Następnie zbierają piłki, a zabawę powtarzamy.
7.“Kto się schował?” - Dzieci trzymają chustę na wysokości bioder, zamykają oczy. Nauczyciel wskazuje dziecko, które chowa się pod chustą. Dzieci otwierają oczy, odgadują kogo brakuje.
8.“Rybak i rybka” - Jedno dziecko wchodzi pod chustę, staje się rybką, porusza się na czworakach. Drugie dziecko na chuście staje się rybakiem, stara się złapać rybkę. Zadaniem pozostałych dzieci jest poruszanie chustą w taki sposób, aby utrudnić rybakowi złapanie rybki.
9.“Kolor do koloru” - Dzieci dostają losowo woreczki gimnastyczne, ustawiają się jedno za drugim. Rzucają po kolei woreczkami, starają się trafić w taki kolor, jaki jest kolor ich woreczka.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 