X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53869
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Europejski Dzień Języków Obcych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć:
Różnorodność językowa Europy – poznajemy języki i kultury
Czas trwania:
2 jednostki dydaktyczne po 30 minut (łącznie 60 minut)
Grupa wiekowa:
Dzieci 6-letnie (grupa przedszkolna)
Cele zajęć:
Cele ogólne:
kształtowanie otwartości na różnorodność językową i kulturową
rozwijanie zainteresowania językami obcymi
budowanie świadomości wspólnoty europejskiej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
rozpoznaje wybrane kraje europejskie i ich flagi
potrafi dopasować flagę do miejsca na mapie
zna i powtarza proste zwroty powitalne w różnych językach (m.in. z krajów: Polska, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Dania, Szwecja, Czechy, Węgry, Rumunia, Ukraina)
rozpoznaje, że ta sama piosenka może występować w różnych językach
dostrzega podobieństwa i różnice między kulturami
Metody prowadzenia zajęć:
metoda słowna (rozmowa, objaśnienia)
metoda oglądowa (mapa, flagi, ilustracje)
metoda praktyczna (działanie na mapie, śpiew, ćwiczenia językowe)
metoda aktywizująca (zabawy dydaktyczne, zgadywanki)
Formy prowadzenia zajęć:
praca z całą grupą
praca w małych zespołach
praca kierowana przez nauczyciela
Środki dydaktyczne:
duża mapa Europy z rzepami
flagi państw: Polska, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Dania, Szwecja, Czechy, Węgry, Rumunia, Ukraina
nagrania lub tekst piosenki „Panie Janie” w różnych językach
flashcardy przedstawiające osoby z różnych krajów europejskich
Opis / przebieg zajęć:
I jednostka dydaktyczna (30 minut)
1. Wprowadzenie do tematu (5 min)
Rozmowa z dziećmi:
Czy wiecie, co to jest Europa?
Czy ludzie w różnych krajach mówią tym samym językiem?
2. Zabawa z mapą Europy (15 min)
Dzieci wspólnie dopasowują flagi do odpowiednich miejsc na mapie.
Nauczyciel nazywa kraje i pokazuje ich położenie.
3. Wprowadzenie piosenki (10 min)
Prezentacja piosenki „Panie Janie” w różnych językach (np. angielskim, francuskim, hiszpańskim).
Dzieci śpiewają i zauważają, że melodia pozostaje taka sama.
II jednostka dydaktyczna (30 minut)
1. Powtórzenie wiadomości (5 min)
2. Krótkie przypomnienie nazw krajów i flag.
3. Zabawa „Skąd pochodzę?” (10 min)
Dzieci rozpoznają pochodzenie postaci na podstawie poznanych wcześniej flag.
4. Nauka powitań (10 min)
Nauka i ćwiczenie przywitań w językach krajów przedstawionych na flagach:
Polska – „cześć”
Niemcy – „hallo”
Francja – „bonjour”
Hiszpania – „hola”
Włochy – „ciao”
Czechy – „ahoj”
Szwecja – „hej”
Dania – „hej”
Węgry – „szia”
Rumunia – „salut”
Ukraina – „pryvit”
4. Podsumowanie zajęć (5 min)
5. Rozmowa:
Czym różnią się języki?
Co było takie samo?
Podkreślenie, że mimo różnic językowych możemy się porozumiewać i robić podobne rzeczy (np. śpiewać tę samą piosenkę).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.