Numer: 53868
Przesłano:

Misja: Ortografia! Scenariusz lekcji w klasie 2 szkoły podstawowej

Temat: Misja: Ortografia!

Cel ogólny: Utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu ortografii dotyczącej pisowni wyrazów z „ó” oraz „u”.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wie, kiedy zapisać „ó” wymienne, a kiedy „u” w czasownikach zakończonych na „-uje”.
- zna wyjątki ortograficzne (np. żółw, góra, córka) wprowadzone w trakcie zabawy.
- rozpoznaje symbole i oznaczenia użyte w grze detektywistycznej.
- stosuje w praktyce zasadę zamiany „ó” na „o”, „e”, „a”.
- współpracuje z rówieśnikami w celu odkodowania hasła i wykonania zadań z Karty Pracy.
- wyszukuje konkretne informacje w tekście (słowa klucze do hasła „SUKCES”).
- aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach ruchowych i dydaktycznych.

Metody:
- metody aktywizujące ( metoda pracy w grupach zadaniowych)
- metody praktyczne ( ćwiczenia przedmiotowe: segregowanie, uzupełnianie luk)
- metody podające ( zagadka – samodzielne odkrywanie tematu lekcji, metoda słuchowa – wykorzystanie nagrania głosowego, pokaz i objaśnienie).

Formy:
- indywidualna
- grupowa

Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie – zagadka
"Dzień dobry, kochani Detektywi! Dzisiaj czeka nas bardzo ważna misja. Nie będziemy tylko siedzieć w ławkach i pisać w zeszytach – dzisiaj zamieniamy naszą salę w biuro śledcze! Będziemy utrwalać pisownię dwóch bardzo ważnych literek, które często płatają nam figle. Ale zanim zaczniemy naszą wielką przygodę i dowiecie się, co przygotował dla Was Strażnik Atrament, musimy rozgrzać Wasze umysły. Mam dla Was zagadkę, która zdradzi nam bohaterów dzisiejszej zabawy. Słuchajcie uważnie:
Brzmią tak samo, lecz inaczej się je pisze. Jedna ma daszek, druga uśmiech na buzi. Co to za literki? ó, u.

2. Powtórzenie zasad ortograficznych:
Ó piszemy gdy”
- wymienia się na o, a, e
- występuje w zakończeniach ów, ówka, ówna
U piszemy, gdy”
- uje się nie kreskuje – gdy występuje w zakończeniach uje,
- na początku wyrazów, wyjątek: ósemka

3. Zabawa ruchowa ó czy u?
Nauczyciel wypowiada słowo. Jeśli piszemy je przez Ó – dzieci robią nad głową daszek z rąk (jak kreska nad ó). Jeśli piszemy je przez U – dzieci robią szeroki uśmiech, rysując palcami w powietrzu literkę u.
Wyrazy: lód, góra, ulica, ósemka, maluje, Kraków, stół, ul.

4. Bilety do drużyny.
Każdy uczeń otrzymuje pasek papieru z zadaniem. Poprawne rozwiązanie pozwala „wejść do bazy”. Na każdym bilecie jest symbol jednej z 5 grup:
Lupa, Klucz, Okulary, Ślad, Teczka

M….j brat ma nowe b….ty.


5. List od Pana Atramenta.

Drodzy Detektywi z Klasy Drugiej!

Piszę do Was, bo stało się coś strasznego! Psotny Gnom wkradł się nocą do naszej Biblioteki i ukradł Złoty Klucz do Skarbca. Bez tego klucza nikt nie będzie mógł otworzyć magicznej skrzyni, w której schowane są nagrody dla najlepszych uczniów. Gnom uciekł, ale był tak niezdarny, że po drodze rozsypał mnóstwo wyrazów! Klucz ma pewną tajemnicę: zadziała tylko wtedy, gdy wypowiecie tajne hasło. To hasło Gnom rozbił na pojedyncze litery i ukrył w zadaniach, które zaraz dostaniecie. Połączcie siły w grupach! Pomagajcie sobie nawzajem, bo tylko wspólna praca pozwoli Wam zebrać wszystkie litery i odzyskać hasło. Skarbiec czeka na otwarcie!

Wasz przyjaciel, Strażnik Atrament ✒️


6. Karta pracy – praca w grupach.

ZADANIE 1 – WIELKIE SEGREGOWANIE

Dzieci wpisują do tabeli 10 wyrazów, najpierw muszą je poukładać na odpowiednie talerzyki. Wyrazy:

góra, wóz, ósemka, ogród, miód, buty, buduje, ulica, zupa, umowa


ZADANIE 2 – MAGICZNA WYMIANA

Dzieci dopisują pary, w których ó wymienia się na o.

Stół bo …………………………….(wymiana na o)

Szóstka bo…………………………(wymiana na e)

Lód bo …………………………….(wymiana na o)

Wrócić bo………………………….(wymiana na a)


ZADANIE 3 – ZAGADKI STRAŻNIKA

Zagadka 1

Ma twardą skorupę i nigdzie się nie spieszy – Żółw

Zagadka 2

Ma rudy ogon, skacze po drzewach i lubi orzechy – Wiewiórka

Zagadka 3

Używasz go pisząc w ćwiczeniach, łatwo go zmazać gumką – Ołówek

Zagadka 4

Masz je po obu stronach głowy, dzięki niemu słyszysz każde słowo – Ucho.


ZADANIE 4 – KOŃCÓWKOWE PUZZLE

Dzieci dostają rozsypankę sylabową i muszą złożyć z nich wyrazy kończące się na -ów, -ówka lub -uje.

KLAS – ÓWKA

MAL -UJE

ZESZYT-ÓW

BUD-UJE


FINAŁ – HASŁO TAJNEGO AGENTA

Wpisz wskazane litery z Waszych odpowiedzi, aby odkryć hasło!

1. Pierwsza litera z zadania 2 (pierwszy wyraz): [ S ]

2. Pierwsza litera z zadania 4 (rozwiązanie zagadki 4): [ U ]

3. Pierwsza litera z wyrazu klasówka [ K]

4. Czwarta litera wyrazu ulica: [ C]

5. Trzecia litera z zadania 3 (rozwiązanie zagadki 2): [E]

6. Pierwsza litera z zadania 2 (przykład 2): [ S]

HASŁO: SUKCES

7. Po Podsumowanie pracy w grupie, rozdanie nagród.

„Agenci, melduję, że system przyjął hasło! Kod S-U-K-C-E-S jest poprawny. Skarbiec Pana Atramenta stoi otworem!”

„Udało się Wam, bo pracowaliście jako jedna wielka drużyna. Gnom Ortografik myślał, że Was oszuka, ale nie wiedział jednego: że klasa druga to najlepsi eksperci od Ó i U w całym kraju! Udowodniliście, że żadna kreska ani żaden uśmiech nie są Wam straszne.”

„Zanim rozdam Wam zasłużone nagrody, spójrzcie na swoje karty pracy. To, co tam zapisaliście, to Wasza tajna broń. Od dzisiaj każdy z Was nosi tytuł Mistrza Ortograficznego Wyścigu! Zapraszam liderów grup po odbiór zawartości skarbca dla swoich zespołów.”

8. Ewaluacja zajęć - Walizka

Narysuj na tablicy Walizkę.

Do walizki: Dzieci mówią jedno słowo z ó lub u, które dzisiaj zapamiętały i zabierają ze sobą do domu (np. "Zabieram słowo żółw, bo już wiem, że ma ó!").



KARTA PRACY: MISJA ORTOGRAFICZNA

GRUPA (NAZWA): _________________________________________________

CZŁONKOWIE: ___________________________________________________


ZADANIE 1: WIELKIE SEGREGOWANIE

Wypisz wyrazy, które otrzymaliście w kopercie, do odpowiednich kolumn.


WYRAZY Z Ó | WYRAZY Z U


ZADANIE 2: MAGICZNA WYMIANA

Dopisz wyraz pomocniczy, w którym ó zamienia się na inną literę.


Stół bo …………………………….(wymiana na o)

Szóstka bo…………………………(wymiana na e)

Lód bo …………………………….(wymiana na o)

Wrócić bo………………………….(wymiana na a)

ZADANIE 3: ZAGADKI STRAŻNIKA

Wpisz rozwiązania zagadek, które przeczyta nauczyciel.


· ZAGADKA 1: ________________________________________

· ZAGADKA 2: ________________________________________

· ZAGADKA 3: ________________________________________

· ZAGADKA 4: ……………………………………………………

ZADANIE 4: PUZZLE KOŃCÓWKOWE

Złóżcie rozsypane wyrazy.

· KLAS + ÓWKA= ________________________________

· MAL + UJE= _______________________________

· ZESZYT + ÓW = __________________________________

· BUDU +JE=………………………………………………………


FINAŁ – HASŁO TAJNEGO AGENTA


Wpisz wskazane litery z Waszych odpowiedzi, aby odkryć hasło!

1. Pierwsza litera z zadania 2 (pierwszy wyraz): [ …. ]

2. Pierwsza litera z zadania 3 (rozwiązanie zagadki 4): [ …. ]

3. Pierwsza litera z wyrazu klasówka [ ….]

4. Czwarta litera wyrazu ulica: [ ….]

5. Trzecia litera z zadania 3 (rozwiązanie zagadki 2): [….]

6. Pierwsza litera z zadania 2 (przykład 2): [ ….]

HASŁO: __ __ __ __ __ __ !

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.