SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH
Prowadząca: Paulina Szor
Temat lekcji: Robot Photon w labiryncie.
Czas: 60 minut
Klasa: II b
Cele główny: Doskonalenie umiejętności programowania robota Photon.
Cele szczegółowe:
Uczeń/uczennica
• Rozwija umiejętności planowania.
• Kształtuje orientację przestrzenną.
• Doskonalenie umiejętności kodowania, logicznego myślenia.
• Promowanie czytelnictwa poprzez wprowadzenie literatury dziecięcej. Zachęcanie do odwiedzin biblioteki i korzystania z dostępnych książek, w tym cyklu „Muminki”.
Metody pracy:
• Metoda aktywizująca poprzez symulację programowania robota.
• Metoda problemowa, polegająca na rozwiązywaniu zadań wymagających logicznego myślenia i planowania.
Formy pracy:
Praca indywidualna
• tworzą sekwencje działań dla "robota".
Materiały:
• Mata do kodowania Photon
• Fragment opowiadania z książki „Muminki” autorstwa Tove Jansson
• Urządzenia do programowania robota, robot Photon
• Karta zadań – wykonana samodzielnie.
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie – 5 minut
Wprowadzenie dzieci do świata Muminków, wyjaśniając, kim są główni bohaterowie oraz w jakiej scenerii toczy się akcja. Następnie przeczytanie fragment książki.
Fragment do przeczytania (z książki „W dolinie Muminków” – Tove Jansson):
„Muminek obudził się wcześnie rano. Przez chwilę leżał nieruchomo i wsłuchiwał się w dźwięki, które niosły się z lasu. Szumiał wiatr, a w oddali słyszał ciche szmeranie rzeki. Po dłuższej chwili zrozumiał, że czeka go dziś wielka przygoda – musiał odnaleźć małą rzecz, którą kiedyś zgubił w głębi lasu, a która teraz okazała się bardzo ważna. Ruszył w drogę przez las, wędrując pośród drzew, rzek i dziwnych kształtów, które stawały mu na drodze.”
Nauczyciel informuje, że zadaniem robota, który wcieli się w postać Muminka, będzie przejście przez las i odnalezienie zaginionego przedmiotu.
2. Wprowadzenie do zadania – 5 minut
• Nauczyciel pokazuje matę z kratownicą 6x4 i wyjaśnia, że każda kratka to jeden krok robota.
• Uczeń otrzymuje robota oraz kartę z zadaniem, w którym znajdują się przeszkody (drzewa, rzeka) oraz cel – zaginiony przedmiot (np. klucz, który Muminek musi znaleźć).
• Nauczyciel demonstruje, jak programować robota, aby wykonywał podstawowe ruchy (do przodu, skręt w lewo/prawo, do tyłu).
3. Rozwiązywanie zadania – 40 minut
Uczeń umieszcza robota na macie i programuje jego trasę, tak aby Muminek mógł:
• Ominąć przeszkody: drzewa na kratkach, rzekę na kratkach.
• Zbierać przedmioty: klucz na kratce
• Dotrzeć do mety, gdzie znajduje się zaginiony przedmiot
Uczeń programuje trasę robota i obserwuje, jak przechodzi on przez poszczególne etapy, omija przeszkody i osiąga cel. Zaprojektowany labirynt na kartce, programuje w Photon Badge i przenosi na matę.
4. Podsumowanie – 10 minut
Uczeń przedstawia wyniki swojej pracy, opowiadając, jak robot pokonał trasę i co udało się odnaleźć.
Nauczyciel nawiązuje do książki „Muminki”, zachęcając dzieci do wypożyczenia książki z biblioteki, dowiedzenia się czym był ten tajemniczy przedmiot i poznania innych przygód bohaterów. Zajęcia kończą się zachętą do samodzielnego odkrywania przygód z literatury i korzystania z zasobów biblioteki.
Dodatkowe uwagi:
Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie trzeciego silnika Photon Block. Uczeń może próbować tworzyć własne opowiadania, które będą scenariuszem do dalszych zajęć z robotem. Zajęcia nie tylko uczą podstaw programowania, ale także promują czytelnictwo, łącząc elementy literatury z kreatywną zabawą.
