X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53753
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Uczymy się poprzez działanie i technologię - rozwijanie samodzielności, koncentracji i logicznego myślenia. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem TIK
dla ucznia w klasie 2 SP z autyzmem i lekką niepełnosprawnością intelektualną
Temat: Uczymy się poprzez działanie i technologię – rozwijanie samodzielności, koncentracji i logicznego myślenia.
Czas trwania:
60 minut
Cele główne:
1. Wspieranie wszechstronnego rozwoju ucznia poprzez działania praktyczne i multimedialne.
2. Doskonalenie koncentracji uwagi i umiejętności logicznego myślenia.
3. Rozwijanie samodzielności, percepcji wzrokowo-słuchowej oraz kompetencji cyfrowych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
1. Potrafi obsługiwać proste aplikacje edukacyjne z pomocą nauczyciela.
2. Wykonuje polecenia przekazywane ustnie i wizualnie.
3. Rozróżnia kolory, kształty i dźwięki.
4. Wykonuje zadania na karcie pracy oraz w środowisku cyfrowym.
5. Samodzielnie podejmuje decyzje i dokonuje wyboru spośród kilku opcji.

Cele rewalidacyjne:
1. Usprawnianie koordynacji wzrokowo–ruchowej.
Uczeń:
o wykonuje zadania interaktywne na ekranie (np. dopasowanie elementów, przesuwanie obiektów),
o trafia piłką lub woreczkiem do celu,
o odwzorowuje kształty na tablecie graficznym lub karcie pracy.
2. Doskonalenie sprawności manualnej.
Uczeń:
o wypełnia karty pracy (rysowanie, kolorowanie, zaznaczanie odpowiedzi),
o korzysta z myszki, ekranu dotykowego lub klawiatury,
o wykonuje prace plastyczne inspirowane materiałem multimedialnym.
3. Rozwijanie samodzielności i orientacji w czasie oraz przestrzeni.
Uczeń:
o potrafi odnaleźć w planie dnia obrazek oznaczający kolejne zadanie,
o korzysta z prostych komunikatów wizualnych na ekranie,
o sprząta swoje stanowisko po zakończeniu pracy.
4. Rozwijanie logicznego myślenia i spostrzegawczości.
Uczeń:
o układa sekwencje obrazków cyfrowych i papierowych w odpowiedniej kolejności,
o rozwiązuje proste zagadki logiczne online (np. LearningApps, Wordwall),
o wyszukuje różnice na ilustracjach w karcie pracy.
5. Doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej.
Uczeń:
o rozpoznaje i nazywa dźwięki z nagrań (np. odgłosy przyrody, zwierząt, przedmiotów),
o wykonuje polecenia po wysłuchaniu nagrania lektora,
o reaguje na sygnały dźwiękowe w aplikacji multimedialnej.
6. Kształtowanie pozytywnych relacji społecznych i emocjonalnych.
Uczeń:
o współpracuje z nauczycielem,
o okazuje radość i satysfakcję z wykonanego zadania,
o akceptuje krótkie sytuacje wspólnej pracy i przerwy relaksacyjne.

Metody pracy:
• metoda praktycznego działania,
• metoda słowna i wizualna (instrukcje, film, komunikaty graficzne),
• metoda elementów integracji sensorycznej,
• metoda komputerowa (TIK),
• zabawy ruchowe i interaktywne.

Formy pracy:
• indywidualna z nauczycielem,
• elementy wspólnej aktywności (nauczyciel – uczeń).

Środki dydaktyczne:
• tablet lub komputer z dostępem do aplikacji edukacyjnych (Wordwall, LearningApps, Genially),
• monitor interaktywny lub tablica multimedialna,
• nagrania dźwiękowe (np. „Odgłosy świata przyrody”),
• karty pracy (papierowe i interaktywne),
• piłki, woreczki, pojemniki, puzzle, kredki, nożyczki, klej, kartki A4.

Karty pracy:
1. „Porządkuj obrazki” – ułóż kolejność czynności (np. mycie rąk, śniadanie, sprzątanie pokoju).
2. „Znajdź różnice” – porównaj dwa obrazki i zaznacz różnice.
3. „Kolorowe zadania” – pokoloruj przedmioty zgodnie z poleceniem (np. „Na niebiesko pokoloruj wszystkie przedmioty kuchenne”).
4. „Dźwięki wokół nas” – po wysłuchaniu nagrania dopasuj nazwę lub obrazek przedstawiający źródło dźwięku.
5. „Mój dzień” – połącz czynności z odpowiednią porą dnia (rano, południe, wieczór).

Przebieg zajęć:
1. Powitanie ucznia.
Przywitanie ustalonym gestem lub piosenką, krótkie wprowadzenie w temat zajęć (z pomocą ilustracji lub planszy interaktywnej).
2. Wprowadzenie multimedialne.
Prezentacja krótkiego filmu lub animacji wprowadzającej temat (np. „Jak wygląda mój dzień”). Omówienie treści przy wsparciu obrazków.
3. Ćwiczenia interaktywne na tablicy lub tablecie.
o Dopasowywanie obrazków do nazw,
o segregowanie elementów według koloru lub rodzaju,
o gra typu „memory” online.
4. Zabawa ruchowa – „Rzut do celu”.
Rzuty woreczkami lub piłkami do kosza, zgodnie z kolorami wskazanymi na ekranie (np. „rzuć czerwony woreczek”).
5. Praca z kartą pracy nr 1 – „Porządkuj obrazki”.
Uczeń układa kolejność zdarzeń, a następnie wykonuje analogiczne zadanie w aplikacji LearningApps.
6. Ćwiczenia słuchowe.
Odtwarzanie nagrań z odgłosami przyrody, rozpoznawanie i wskazywanie odpowiednich ilustracji na tablecie.
7. Praca plastyczna inspirowana filmem.
Uczeń tworzy pracę plastyczną (np. „Mój dzień”) – może wykorzystać zarówno materiały papierowe, jak i prosty edytor graficzny (np. Paint).
8. Ćwiczenia w samodzielności.
Mycie rąk po zajęciach, uporządkowanie materiałów, zapisanie (lub narysowanie) symbolu swojej ulubionej aktywności.
9. Zakończenie zajęć.
Krótkie podsumowanie. Uczeń wskazuje (na ekranie lub obrazku), które zadanie podobało mu się najbardziej. Nauczyciel udziela pochwały i wzmacnia pozytywne emocje.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.