X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53266
Przesłano:

Jednostki masy i pojemności - zadania praktyczne.

Scenariusz zajęć z matematyki w klasie V

Jednostki masy i pojemności – zadania praktyczne.

Temat: Jednostki masy i pojemności – zadania praktyczne.
Klasa 5B lekcja powtórzeniowa, II etap edukacyjny szkoły podstawowej
Czas realizacji: 45 minut
Podstawa programowa:
V. 3) Porównuje ułamki z wykorzystaniem ich różnicy
XI. 7) stosuje jednostki objętości i pojemności: cm3, dm3, m3, mililitr, litr
XII. 7) Zamienia i prawidłowo stosuje jednostki masy: gram, dekagram, kilogram, tona.
XIV 5) do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznaną wiedzę z zakresu arytmetyki i geometrii oraz nabyte umiejętności rachunkowe, a także własne poprawne metody

Cel ogólny:
Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o jednostkach masy i pojemności.

Cele szczegółowe: Uczeń
zna różne rodzaje wag
potrafi wykorzystywać odpowiednie rodzaje wag do ważenia przedmiotów
prawidłowo odczytuje wartości pokazane na wadze
odmierza określoną wagę
porównuje jednostki masy i objętości
szacuje wartości
porównuje ułamki i ustawia je w odpowiedniej kolejności
prawidłowo zamienia jednostki masy i objętości.

Metody pracy:
doświadczenie
burza mózgów
ćwiczenia praktyczne

Formy pracy:
praca w grupie
praca indywidualna
praca zbiorowa

Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna
zasoby internetu
wagi
karty pracy
produkty spożywcze
miarki pojemności
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca (5 minut)
Przedstawienie tematu i celów lekcji.
Przypomnienie rodzajów wag i do czego służą z pomocą zasobów internetu na tablicy interaktywnej. Praca z całą klasą – burza mózgów.

Faza realizacyjna (35 minut)
Uczniowie wykonują kolejne zadania z karty pracy.
Zad1 uczniowie wykonują wspólnie.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy.
Kolejne zadania 2-4 uczniowie wykonują w grupach.
Zadanie 5 każdy uczeń wykonuje samodzielnie.
Po każdym skończonym zadaniu nauczyciel omawia wyniki z uczniami.
Zadania 6-7 wykonują pojedyncze osoby przed całą klasą. Nauczyciel wraz z uczniami omawia wyniki i rozwiązuje problem nakierowując na właściwy wniosek.

Faza podsumowująca (5 minut)
Podsumowanie poznanych umiejętności i wiadomości przez uczniów

Opracowała mgr Agnieszka Kluczniak

Karta pracy

Zad 1. Wraz z kolegami z klasy ustawcie się w kolejności malejącej według swoich mas ciała.

Zad 2. Oszacuj jaką wagę w kilogramach lub dekagramach może mieć twój piórnik, a jaką twój plecak i zapisz wyniki w tabeli. Następnie zważ osobno swój plecak i piórnik. (Masz do dyspozycji kilka wag. Użyj właściwej.) Zapisz wyniki w tabeli i określ jak oszacowałeś wagę. (Niedoszacowana lub przeszacowana)

Przedmiot plecak piórnik

Waga szacunkowa
Waga właściwa
Rodzaj oszacowania

Zad 3. Wybierzcie 6 różnych podręczników. Zważcie je i ułóżcie warstwami od najcięższego do najlżejszego.

Zad 4. Obliczcie różnicę wag między najcięższym i najlżejszym podręcznikiem wybranych do zadania 3. Wynik podajcie w gramach i dekagramach.

Podręcznik najcięższy Podręcznik najlżejszy Różnica wag

Zad 5. Zważ samodzielnie 5 przedmiotów ze swojego piórnika. Ustaw je wg wagi w kolejności rosnącej.

Przedmiot 1 Przedmiot 2 Przedmiot 3 Przedmiot 4 Przedmiot5

Zad 6. (Nauczyciel wskaże osobę wykonującą zadanie. Wyniki zapisujcie na swojej karcie pracy)
Sprawdź:
a) Ile waży 1,5 litra wody gazowanej i niegazowanej?
b) Ile waży niecała szklanka (200 ml) podanej substancji?

Substancja 200ml wody 200ml mleka 200ml oleju 200ml mąki 200ml ryżu

waga

c) Czy szklanka dowolnej substancji zawsze waży tyle samo, dlaczego?

........................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.