Scenariusz lekcji matematyki
„Zastosowanie matematyki w praktyce- pole, obwód i prędkość”
Temat lekcji: Zastosowanie matematyki w praktyce – pole i obwód prostokąta, prędkość.
Klasa: 6B lekcja powtórzeniowa w terenie, II etap edukacyjny szkoły podstawowej
Czas trwania: 45 minut
Cele kształcenia – wymagania ogólne:
I . Sprawność rachunkowa
1.Wykonywanie nieskomplikowanych obliczeń w pamięci lub pisemnie oraz wykorzystanie tych umiejętności w sytuacjach praktycznych.
2.Weryfikowanie i interpretowanie otrzymanych wyników oraz ocena sensowności rozwiązania.
II. Wykorzystanie i tworzenie informacji.
3.Używanie języka matematycznego do opisu rozumowania i uzyskanych wyników.
III. Wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji.
1. Używanie prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych, interpretowanie pojęć matematycznych i operowanie obiektami matematycznymi.
2. Dobieranie modelu matematycznego do prostej sytuacji oraz budowanie go w różnych kontekstach, także w kontekście praktycznym.
IV. Rozumowanie i argumentacja.
3. Stosowanie strategii wynikającej z treści zadania, tworzenie strategii rozwiązania problemu, również w rozwiązaniach wieloetapowych oraz w takich, które wymagają umiejętności łączenia wiedzy z różnych działów matematyki.
Treści nauczania – wymagania szczegółowe:
II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:
1). dodaje i odejmuje w pamięci liczby naturalne dwucyfrowe lub większe, liczbę jednocyfrową dodaje do dowolnej liczby naturalnej i odejmuje od dowolnej liczby naturalnej;
2). dodaje i odejmuje liczby naturalne wielocyfrowe sposobem pisemnym i za pomocą kalkulatora;
3). mnoży i dzieli liczbę naturalną przez liczbę naturalną jednocyfrową, dwucyfrową lub trzycyfrową sposobem pisemnym, w pamięci (w najprostszych przykładach) i za pomocą kalkulatora (w trudniejszych przykładach);
IV. Ułamki zwykłe i dziesiętne. Uczeń:
11). w sytuacjach praktycznych zaokrągla ułamki dziesiętne do co najwyżej drugiego miejsca po przecinku (zł, gr, m, cm, mm itp.);
V. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Uczeń:
2). dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli ułamki dziesiętne w pamięci (w przykładach najprostszych), pisemnie (w przypadku gdy ułamki mają razem co najwyżej 6 cyfr różnych od zera) i za pomocą kalkulatora (w przykładach trudniejszych);
6). wykonuje działania na ułamkach dziesiętnych, używając własnych, poprawnych strategii lub za pomocą kalkulatora;
XI. Obliczenia w geometrii. Uczeń:
2). oblicza obwód wielokąta o danych długościach boków;
3). oblicza pola: trójkąta, kwadratu, prostokąta, rombu, równoległoboku, trapezu, przedstawionych na rysunku oraz w sytuacjach praktycznych, w tym także dla danych wymagających zamiany jednostek;
4). stosuje jednostki pola: mm2, cm2, dm2, m2, km2, ar, hektar (bez zamiany jednostek w trakcie obliczeń);
XII. Obliczenia praktyczne. Uczeń:
6). zamienia i prawidłowo stosuje jednostki długości: milimetr, centymetr, decymetr, metr, kilometr;
9). w sytuacji praktycznej oblicza: drogę przy danej prędkości i czasie, prędkość przy danej drodze i czasie, czas przy danej drodze i prędkości oraz stosuje jednostki prędkości km/h i m/s.
XIV. Zadania tekstowe. Uczeń:
1). czyta ze zrozumieniem tekst zawierający informacje liczbowe;
2). wykonuje wstępne czynności ułatwiające rozwiązanie zadania, w tym rysunek pomocniczy lub wygodne dla niego zapisanie informacji i danych z treści zadania;
3). dostrzega zależności między podanymi informacjami;
4). dzieli rozwiązanie zadania na etapy, stosując własne, poprawne, wygodne dla niego strategie rozwiązania;
5). do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznaną wiedzę z zakresu arytmetyki i geometrii oraz nabyte umiejętności rachunkowe, a także własne poprawne metody;
6). weryfikuje wynik zadania tekstowego, oceniając sensowność rozwiązania, np. poprzez szacowanie, sprawdzanie wszystkich warunków zadania, ocenianie rzędu wielkości otrzymanego wyniku;
Cele lekcji:
Uczeń:
-potrafi obliczyć pole i obwód prostokąta
-stosuje prawidłowo przyrządy pomiarowe
-potrafi zastosować zamianę jednostek długości i powierzchni
-oblicza prędkość przy podanej drodze i czasie
-stosuje zdobytą wiedzę do rozwiązania zadań praktycznych
Cele w języku ucznia:
Na dzisiejszych zajęciach nauczysz się obliczać własną prędkość biegania oraz stosować zdobytą wiedzę do obliczenia pola i obwodu prostokąta w sytuacjach z życia codziennego.
Formy pracy:
-praca indywidualna
-praca w grupie
Metody pracy:
-wykład
-dyskusja
-praca z przyrządami pomiarowymi
-praca z kartą pracy
Środki dydaktyczne:
Karta pracy, miarka metrówka, taśma miernicza, stoper, kalkulator.
Przebieg lekcji:
Wprowadzenie. Wyjście na boisko sportowe z uczniami. Podanie tematu lekcji. Przedstawienie celów lekcji w języku ucznia. Podzielenie klasy na grupy 3-4 osobowe. Rozdanie kart pracy i przyrządów mierniczych. Przekazanie zasad oceniania grup za wykonaną pracę.
Część właściwa. Omówienie przez nauczyciela na czym ma polegać praca uczniów. Dyskusja z uczniami na temat każdego zadania z uczniami i sposobów ich wykonania. Udzielenie wskazówek uczniom jak można przydzielić pracę osobom w grupie.
Nadzorowanie pracy w grupach i udzielanie wskazówek w trakcie pracy. Kontrola wyników uczniów.
Zakończenie. Zebranie kart pracy od uczniów do ocenienia. Runda podsumowująca pytań. Dzisiaj nauczyłem się....., Najbardziej podobało mi się....., Największą trudność sprawiło mi........., Chciałbym jeszcze poćwiczyć ..............
Literatura:
Podręcznik do matematyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej „Matematyka z kluczem” część 2, Nowa Era, 2024
Karta pracy
Zad 1. Zmierz długość i szerokość boiska do gry w piłkę nożną. Wynik podaj w metrach.
........................................
Zad 2. Oblicz pole powierzchni boiska do piłki nożnej. Wynik podaj w arach.
........................................
Zad 3. Puszka farby wystarcza na pomalowanie 10 m2 powierzchni i kosztuje 57 zł. Ile co najmniej puszek farby należy zakupić, aby pomalować boisko do piłki nożnej? Czy kwota 450 zł wystarczy na zakup farby do pomalowania boiska?
........................................
........................................
........................................
........................................
Zad 4. Zmierz długość i szerokość ogrodzenia boiska sportowego.
........................................
Zad 5. Ile kosztowałaby siatka na ogrodzenie boiska jeśli 1m bieżący siatki kosztuje 160zł?
........................................
........................................
........................................
Zad 6. Wyznacz start. Odmierz odległość 20 metrów. Wyznacz metę. Zmierz czas w jakim przebiegniesz ten odcinek drogi. Oblicz prędkość z jaką przebiegłeś ten odcinek drogi. Podaj wynik w m/s. Możesz skorzystać ze stopera i kalkulatora.
........................................
........................................
........................................
........................................