X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53231
Przesłano:

Scenariusz zajęć praktycznej nauki zawodu Technika Usług Fryzjerskich, Techniki rozjaśniania włosów. Rozjaśnianie odrostu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU
TECHNIKA USŁUG FRYZJERSKICH- 514105
KWALIFIKACJA FRK.01. WYKONYWANIE USŁUG FRYZJERSKICH

Przedmiot: Procesy fryzjerskie i stylizacja fryzur
Czas trwania zajęć: 3 godziny lekcyjne
Dział programowy: FRK.01.7. Zmiana koloru włosów
Temat: Techniki rozjaśniania włosów. Rozjaśnianie odrostów.
Nauczyciel: Anna Kobusińska

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania zabiegu rozjaśniania odrostów.

Cele operacyjne: Uczeń:
- potrafi dobrać sprzęt fryzjerski (narzędzia, przybory i aparaty fryzjerskie), odzież
zabiegową i ochronną oraz preparaty do zabiegu rozjaśnianie odrostów,
- potrafi organizować stanowisko pracy do zabiegu rozjaśnianie odrostów zgodnie z
ergonomią i procedurami bezpieczeństwa i higieny pracy do zabiegu zmiany koloru włosów,
- wykonuje diagnozę włosów i skóry głowy przed zabiegiem rozjaśniania odrostów,
- dokonuje analizy wyglądu i oczekiwań klienta przed zabiegiem rozjaśniania odrostów,
- dobiera preparaty fryzjerskie stosowane do zabiegów rozjaśniania odrostów i potrafi
oszacować ich ilość,
- przygotowuje mieszaninę do zabiegu rozjaśniania odrostu, odmierza preparaty przy użyciu
specjalistycznej aparatury i przyborów,
- potrafi podzielić włosy na sekcje, wyznaczyć separacje oraz wskazać kierunek nakładania
mieszanki rozjaśniającej,
- wykonuje prawidłowo nakładanie mieszanki rozjaśniającej na odrost,
- określa czas działania mieszanki rozjaśniającej na odrost, dokonuje kontroli rozjaśnienia
odrostu,
- wykonuje mycie i neutralizację włosów po zabiegów rozjaśniania odrostów,
- potrafi rozpoznać przyczyny popełnionych błędów w rozjaśnianiu odrostów,
- suszy włosy i układa fryzurę zgodnie z życzeniem klienta (instrukcją do zadania),
- oczyszcza sprzęt i stanowisko pracy z włosów i zanieczyszczeń preparatami po zabiegu
rozjaśniania odrostów,
- dezynfekuje miseczki, pędzle i grzebienie po rozjaśniania odrostów oraz segreguje odpady
chemiczne i ogólne,
- stosuje przepisy bhp, sanitarne i zasady ergonomii podczas wykonywania zabiegu
rozjaśniania odrostów.

Metody pracy:
- pogadanka,
-pokaz instruktażowy na główce treningowej,
-praktyczne działanie.
Formy pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne:
Narzędzia fryzjerskie: grzebień do rozczesywania, plastikowy szpikulec
Przybory: miseczki, pędzelki, waga fryzjerska, menzurka, klamry/ klipsy sekcyjne, szczotka
do modelownia
Aparaty fryzjerskie: suszarka ręczna
Bielizna zabiegowa i ochronna: rękawiczki, serwetki papierowe, peleryna foliowa, krem
ochronny, fartuch, okulary ochronne
Preparaty: rozjaśniacz, emulsja utleniająca (od 1,5% do 12 %), szampon do włosów i
odżywka, środki do stylizacji, preparat do dezynfekcji
Główka treningowa
Czasopisma branżowe
Zdjęcia fryzur

Przebieg zajęć:
1. Część organizacyjna:
- przywitanie
- sprawdzenie obecności
- sprawdzenie przygotowania uczniów do zajęć
- założenie fartuchów ochronnych
2. Wprowadzenie:
- podanie tematu i przedstawienie uczniom celu zajęć
- przypomnienie regulaminu pracowni i zasad bhp obowiązujących podczas zajęć na
stanowisku pracy
- sprawdzenie wiedzy nabytej na poprzednich zajęciach i mającej ścisły związek z aktualnym
tematem
3. Część główna:
Instruktaż wstępny:
- omówienie przez nauczyciela poszczególnych etapów rozjaśniania odrostów,
- omówienie przygotowania mieszanki rozjaśniającej,
- zwrócenie uwagi uczniów na długość odrostu i zastosowanie odpowiedniej techniki
nakładania mieszanki rozjaśniającej,
- zademonstrowanie przez nauczyciela wykonania rozjaśniania odrostu na główce treningowej
wraz z instruktażem,
- wskazanie przez nauczyciela przyczyny popełnionych błędów przy rozjaśnianiu odrostu i
sposobów ich korygowania,
- przypomnienie zasad BHP obowiązujących podczas wykonywania zabiegów chemicznych,
- omówienie wyposażenia stanowiska pracy,
- udzielenie na bieżąco odpowiedzi na pytania uczniów,
- omówienie planu pracy rozjaśniania odrostów na główce treningowej (zadanie do
wykonania przez uczniów),
- omówienie kryteriów oceny zadania,
- przygotowanie stanowiska pracy do wykonywania zadania,
- wykonanie zadania przez uczniów,
- zwrócenie uwagi na przepisy BHP i ergonomii,
- sprawdzenie wyposażenia i rozmieszczenia wyposażenia na stanowiskach przez
nauczyciela.
Instruktaż bieżący:
- wykonywanie indywidualnie kolejnych czynności według planu pracy od diagnozy,
przygotowania mieszaniny rozjaśniającej, rozjaśnienia odrostu, mycia, neutralizacji,
modelowania włosów zgodnie zadaniem, do czynności higieniczno-porządkowych po
wykonaniu zadania.
- nauczyciel cały czas nadzoruje przebieg wykonywanej pracy uczniów,
- korygowanie ewentualnych błędów popełnianych przez uczniów w czasie pracy.
Instruktaż końcowy:
- krótka prezentacja wykonanego zabiegu, dokonanie samooceny wykonanego zadania,
prezentacja wszystkich główek treningowych,
- ocena prac uczniów przez nauczyciela ze wskazaniem na kryteria oceny przedstawione na
początku zajęć. Podczas oceny wskazanie ewentualnych błędów, a także sposobów ich
zapobiegania i korygowania.
4. Podsumowanie
- podsumowanie przebiegu zajęć,
- sprzątanie stanowiska pracy,
- pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.