SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU
TECHNIKA USŁUG FRYZJERSKICH- 514105
KWALIFIKACJA FRK.01. WYKONYWANIE USŁUG FRYZJERSKICH
Przedmiot: Procesy fryzjerskie i stylizacja fryzur
Czas trwania zajęć: 3 godziny lekcyjne
Dział programowy: Strzyżenie damskie i męskie włosów oraz formowanie zarostu męskiego FRK.01.6.
Temat: Strzyżnie grzywek.
Nauczyciel: Anna Kobusińska
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania zabiegu strzyżenia grzywek
do określonej linii fryzury.
Cele operacyjne: Uczeń:
- potrafi: potrafi dobrać sprzęt fryzjerski (narzędzia, przybory i aparaty fryzjerskie) do metod,
sposobów strzyżenia, rodzaju włosów i pożądanego efektu strzyżenia grzywki,
- potrafi organizować stanowisko pracy do zabiegu strzyżenia,
- potrafi dobrać metody, sposoby i techniki strzyżenia włosów do pożądanego efektu linii
strzyżenia grzywki (prosta, wklęsła, wypukła, łamana),
- potrafi podzielić włosy na sekcje i wyznaczyć separacje do określonej linii grzywki (prosta,
wklęsła, wypukła, łamana),
- umie wyznaczyć pasma pamięci, kąt strzyżenia do krzywizny głowy,
- wykonuje prawidłowo wyczesywanie pasm włosów,
- wykonuje strzyżenie grzywki na główce treningowej do określonej linii strzyżenia,
- wykonuje sprawdzenie linii strzyżenia grzywki,
- potrafi rozpoznać przyczyny popełnionych błędów w strzyżeniu grzywki,
- potrafi skorygować błędy w strzyżeniu damskim do określonej linii,
- stosuje przepisy bhp, sanitarne i zasady ergonomii podczas wykonywania strzyżenia
grzywki do określonej linii.
Metody pracy:
- pogadanka,
-pokaz instruktażowy na główce treningowej,
-praktyczne działanie.
Formy pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne:
Narzędzia fryzjerskie: nożyczki klasyczne, degażówki, brzytwa, nóż chiński, tempera, grzebień do
rozczesywania i strzyżenia włosów
Przybory: kołnierzyk do strzyżenia, spryskiwacz, karkówka, klamry/ klipsy sekcyjne, szczotka do
modelownia
Aparaty fryzjerskie: suszarka ręczna, maszynka do strzyżenia, prostownica
Bielizna zabiegowa i ochronna
Preparaty: szampon do włosów i odżywka, środki do stylizacji, preparat do dezynfekcji
Główka treningowa
Czasopisma branżowe
Zdjęcia fryzury
Karta pracy- zadanie do wykonania
Przebieg zajęć:
1. Część organizacyjna:
- przywitanie
- sprawdzenie obecności
- sprawdzenie przygotowania uczniów do zajęć
- założenie fartuchów ochronnych
2. Wprowadzenie:
- podanie tematu i przedstawienie uczniom celu zajęć
- przypomnienie regulaminu pracowni i zasad bhp obowiązujących podczas zajęć na stanowisku pracy
- sprawdzenie wiedzy nabytej na poprzednich zajęciach i mającej ścisły związek z aktualnym tematem
3. Część główna:
Instruktaż wstępny:
- omówienie przez nauczyciela poszczególnych etapów strzyżenia grzywki do określonej linii,
- zwrócenie uwagi uczniów na różnorodne techniki pracy stosowane w strzyżeniu grzywki do określonej linii,
- zademonstrowanie przez nauczyciela wykonania strzyżenia grzywki do linii: prostej, wklęsłej,
wypukłej, łamanej na główce treningowej wraz z instruktażem
- wskazanie przez nauczyciela przyczyny popełnionych błędów w strzyżeniu grzywkii sposobów ich korygowania,
- przypomnienie zasad BHP obowiązujących podczas wykonywania strzyżenia,
- omówienie wyposażenia stanowiska pracy,
- udzielenie na bieżąco odpowiedzi na pytania uczniów,
- rozdanie uczniom zadania do wykonania,
- omówienie osobno z każdym z uczniów planu pracy planowanego strzyżenia grzywki,
- omówienie kryteriów oceny zadania,
- przygotowanie stanowiska pracy do wykonywania zadania przez uczniów,
- zwrócenie uwagi na przepisy BHP i ergonomii,
- sprawdzenie wyposażenia i rozmieszczenia wyposażenia na stanowiskach przez nauczyciela.
Instruktaż bieżący:
- wykonywanie indywidualnie kolejnych czynności według planu pracy od diagnozy i mycia włosów, strzyżenia grzywki do określonej linii, modelowania włosów zgodnie zadaniem, do czynności higieniczno-porządkowych po wykonaniu zadania.
- nauczyciel cały czas nadzoruje przebieg wykonywanej pracy uczniów,
- korygowanie ewentualnych błędów popełnianych przez uczniów w czasie pracy.
Instruktaż końcowy:
- krótka prezentacja wykonanej fryzury przez każdego ucznia, dokonanie samooceny wykonanego zadania, prezentacja wszystkich główek treningowych,
- ocena prac uczniów przez nauczyciela ze wskazaniem na kryteria oceny przedstawione na początku zajęć. Podczas oceny wskazanie ewentualnych błędów a także sposobów ich zapobiegania i korygowania.
4. Podsumowanie
- podsumowanie przebiegu zajęć,
- sprzątanie stanowiska pracy,
- pożegnanie.