X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53209
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Figury wokół nas. Utrwalanie kształtu i nazw figur geometrycznych. Doskonalenie orientacji przestrzennej

Scenariusz zajęć otwartych –
Zajęcia rewalidacyjne (autyzm i niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim)

Data: 26.03.2025
Godzina : 12.15 -13.15
Prowadząca: Jolanta Baranowska
Uczestnik zajęć: uczeń klasa II

Temat:Figury wokół nas . Utrwalanie kształtu i nazw figur geometrycznych. Doskonalenie orientacji przestrzennej.

Cel ogólny:
- rozpoznawanie figur geometrycznych i prawidłowe nazywanie ich,

Cele szczegółowe:

- utrwalanie kształtu i nazw figur geometrycznych
- orientowanie się w kierunkach przestrzennych,
- utrwalanie pojęć prawo lewo,
- doskonalenie umiejętności: odwzorowywania, rysowania po śladzie,
- utrwalanie kolorów,
- ćwiczenia orientacji w schemacie w schemacie ciała i przestrzeni,
- ćwiczenia koncentracji uwagi.

Metody pracy:
• słowne (rozmowa, objaśnienia i instrukcje, wiersz, piosenka)
• pokazu ( obserwacja, pokaz, demonstrowanie przykładów)
• praktycznego działania (ćwiczenia do samodzielnego wykonania),
• elementy terapii ręki,
• opowiadanie ruchowe.

Formy pracy :
• indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:

• układanka figury geometryczne,
• zegar z emocjami,
• karty przedstawiające ćwiczenia paluszkowe,
• kolorowe figury geometryczne,
• literki z imieniem,
• kartonik z napisem imienia nauczyciela,
• papier A4,
• klej,
• nożyczki,
• pisaki, kredki, ołówek,
• piosenka o figurach Nutko Sfera
• komputer
• karty pracy zaszyfrowane działania,
• karta pracy sudoku,
• kolorowanka figury geometryczne,
• układanka - orientacja przestrzenna,
• karty pracy „Gimnastyka mózgu – Spirala kolorów”,
• wiersz „ Witają się rączki”,
• piosenka „Głowa, ramiona, kolana, pięty ...”,
• opowiadanie ruchowe „Pokaż o czym mówię”,
• tabliczka w formacie A3 z kształtami figur,
• kolorowy papier,
• karty pracy z szablonami figur,
• kartonik z emotkami.

Przebieg zajęć:

I. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE ( 5 minut)
1. Zaznaczenie obecności w dzienniku

2. Powitanie (wierszyk „Witają się rączki”)

Nauczyciel mówi wierszyk na powitanie i demonstruje do niego słowa i gesty. Uczeń powtarza słowa i gesty wypowiedziane przez nauczyciela.

Dwie rączki się spotkały/ ręce stulone
Więc się przywitały.
Najpierw zaklaskały /klaszczą
później się pogłaskały / głaszczą
Mocno się ściskały / ściskają
bo się dawno nie widziały
Jak się przywitały
No to pogadały / ruszają palcami
Gdy się pogłaskały / głaszczą
To się żegnać zaczynały
Znowu zaklaskały / klaszczą
Mocno się ściskały/ ściskają
A na koniec pomachały / machają

II. WSTĘP (10 minut)

3. Jak masz na imię? (układanie z liter swojego imienia)

Nauczyciel pyta ucznia jak ma na imię. Następnie prosi, aby uczeń ułożył z liter swoje imię. Uczeń mówi jak ma na imię i układa z liter swoje imię. Następnie nauczyciel zadaje pytanie: A czy pamiętasz jak ja mam na imię? Uczeń odpowiada. W razie trudności czyta imię nauczyciela zapisane na kartoniku.

4. Wskazanie na kole z symbolami emocji jak się dzisiaj czuję?

Uczeń wskazuje na zegarze przedstawiającym emocje, jak się dzisiaj czuje.

5. Ustalenie nazwy dnia tygodnia, miesiąca, pory roku.

Nauczyciel czyta globalnie nazwy dni tygodnia, miesięcy i pór roku. Uczeń wskazuje właściwe, udzielając odpowiedzi na pytanie: Jaki mamy dziś dzień tygodnia, miesiąc i porę roku?

6. Gimnastyka mózgu – ćwiczenia paluszkowe

Nauczyciel demonstruje karty przedstawiające poszczególne układ dłoni.
Uczeń wykonuje ćwiczenie zgodnie z przestawioną kartą.

7. Gimnastyka mózgu – spirala

Uczeń, w tym czasie, kiedy nauczyciel wypowie wybrany kolor, palcem wskazującym prawej ręki i palcem wskazującym lewej reki dotyka kropek w tym kolorze.

8. Opowiadanie ruchowe : „Pokaż o czym mówię”
Nauczyciel czyta opowiadanie „Pokaż o czym mówię” .Uczeń wykonuje ruchy zgodne ze słowami opowiadania.

Budzimy się, siadamy, przecieramy oczy, wyciągamy prawa rękę w górę, wyciągamy lewą rękę w górę, pochylamy głowę w prawa stronę, pochylamy głowę w lewą stronę, wstajemy, rysujemy na dywanie koło prawa nogą, rysujemy na dywanie koło lewą nogą, kucamy, obejmujemy rękami kolana, rysujemy prawa ręką koło na dywanie, rysujemy lewą ręką koło na dywanie, wstajemy, wznosimy się na palcach, wyciągamy ręce w górę, a na koniec pięknie się kłaniamy,

9. Poranna gimnastyka do piosenki „Głowa, ramiona, kolana, pięty...”

Nauczyciel włącza na komputerze piosenkę „Głowa, ramiona, kolana, pięty ...” .Uczeń wykonuje ruchy zgodne ze słowami piosenki.
Tekst piosenki:
Głowa, ramiona, kolana pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos...

Głowa, ramiona, kolana pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos...

Głowa, ramiona, kolana pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos...

Głowa, ramiona, kolana pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos...

Głowa, ramiona, kolana pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos...

III. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA (40 minut)

10. Odsłuchanie piosenki o figurach geometrycznych (Nutko Sfera)

Nauczyciel włącza na komputerze piosenkę o figurach geometrycznych. Po wysłuchaniu piosenki przez ucznia nauczyciel zadaje pytania:
*O czym jest piosenka?
Następnie nauczyciel mówi, co będzie tematem dzisiejszych zajęć,
Uczeń słucha i odpowiada na pytanie.

11. Rozpoznawanie figur geometrycznych i nazywanie wspólnie z prowadzącym

Nauczyciel demonstruje figury geometryczne (kwadrat, trójkąt, prostokąt, koło) i prosi ucznia o ich nazwanie. Uczeń przygląda się figurom i nazywa je.

12. Dopasowywanie kształtów do tabliczki z kształtami.

Uczeń dopasowuje figury geometryczne (kwadrat, trójkąt, prostokąt, koło) do tabliczki z kształtami wykonanej z wykorzystaniem kartki z bloku A3 i kolorowego papieru.

13. Wspólne kreślenie figur w powietrzu naprzemiennie ręką prawą i lewą.

Nauczyciel kreśli w powietrzu figury geometryczne naprzemiennie ręką prawą i lewą. Uczeń powtarza ruch za nauczycielem.

14. Układanie figur po stronie prawej i lewej zgodnie z poleceniami osoby prowadzącej

Nauczyciel prosi, aby uczeń ułożył figur wykonane z kolorowego papieru po stronie prawej i lewej. Uczeń słucha uważnie poleceń nauczyciela i wykonuje zadanie.

15. Obrysowywanie szablonów zewnętrznych figur i wyklejanie kolorowym papierem wybranych figur

Uczeń na polecenie nauczyciela obrysowuje szablony zewnętrzne figur. Następnie wybiera jedną i wykleja kolorowym papierem.

16. Odnajdywanie figur ukrytych w sali

Uczeń na polecenie nauczyciela szuka ukrytych w sali figur.

17. Układanie według wzoru figur geometrycznych

Uczeń na polecenie nauczyciela losuje kartę z wzorem z figur geometrycznych i układa figury według wybranego wzoru.

18. Zaprojektowanie własnego obrazka z gotowych elementów figur geometrycznych i przyklejenie go na kartce papieru

Uczeń na prośbę nauczyciela układa z figur geometrycznych wyciętych z kolorowego papieru obrazek według własnego pomysłu. Nauczycie nadzoruje pracę ucznia. W razie trudności pomaga.

19. Rozpoznawanie figur geometrycznych – kolorowanka

Uczeń rozpoznaje figury na karcie pracy i koloruje te figury według podanego kodu.

20. Ćwiczenie w orientacji przestrzennej na kartce – układanka.

Uczeń losuje kartę z poleceniami. Nauczyciel czyta polecenia umieszczone na karcie. Uczeń układa na przygotowanej kartce A4 poszczególne elementy zgodnie z poleceniem.

21. Sudoku z figurami geometrycznymi.
Nauczyciel demonstruje gotowe sudoku. Następnie prosi, aby uczeń ułożył brakujące elementy sudoku.

22. Zaszyfrowane figury – dodawanie.

Uczeń z pomocą nauczyciela dodaje i odejmuje zaszyfrowane działania matematyczne.

IV. PODSUMOWANIE (5 minut)

23. Kodowanie emocje

Uczeń nazywa emocje umieszczone na kartonikach. Następnie układa je według kodu podanego przez nauczyciela. Na końcu wybiera minkę, odpowiednią do tego jak się czuje po zajęciach

24. Odpowiedź na pytanie : Co zapamiętałeś z dzisiejszych zajęć?

Nauczyciel zadaje pytanie: Co zapamiętałeś z dzisiejszych zajęć? Uczeń udziela własnej odpowiedzi.

25. Ocena pracy ucznia

Nauczyciel chwali ucznia za pracę na lekcji . W nagrodę uczeń otrzymuje nagrodę w postaci ulubionej naklejki.

26. Pożegnanie

Nauczyciel dziękuje za zajęcia i żegna się z uczniem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.