Scenariusz zajęcia z j. angielskiego
Temat zajęcia: Days of the week – nauka dni tygodnia.
Grupa: 5-6latki
Czas trwania: 30 min
CELE GŁÓWNE:
• Zapoznanie z nazwami dniami tygodnia;
• doskonalenie liczenia w zakresie 12;
• reagowanie na proste polecenia w języku angielskim.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• dziecko rozumie proste polecenia i reaguje na nie;
• ilustruje ruchem treść piosenki;
• powtarza wymowę nazw dni tygodnia;
• układa dni tygodnia we właściwej kolejności.
METODY: słowna, czynna, oglądowa.
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: CD z piosenkami i innymi nagraniami, karty obrazkowe "flashcards" z dniami tygodnia oraz lokomotwą, pacynka pieska Patcha, kartoniki z cyframi 1-7.
Słownictwo: days of the week, Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday, train.
Utrwalane struktury językowe: What day is today?, Give me..., Show me..., Let’s.... , What number is it?, Which day is number 7?, How many girls/boys have we today?.
Przebieg zajęcia:
1. „Daily routine” - Przywitanie piosenką “Hello song”. Policzenie ile jest dzieci na zajęciach (w tym ile jest dziewczynek, ile chłopców). Próby odpowiedzi na pytanie „What’s the weather like today” – doskonalenie odpowiedzi dotyczącej pogody (eg. It is windy/sunny.).
2. Wysłuchanie piosenki „Days of the week”, odpowiedzi dzieci na pytanie ‘How many days of the week do we have?’, ‘Let’s say it together’, ‘What day is today?’. Zabawa ruchowa przy piosence - wspólne próby zaśpiewania piosenki z użyciem odpowiednich gestów przedstawionych w filmie. (https://www.youtube.com/watch?v=36n93jvjkDs )
3. „Week’s train” – Pociąg tygodni – N. rozkłada na podłodze lokomotywę, której brakuje wagonów-dni tygodnia porozrzucanych na dywanie. Zadaniem dzieci jest ułożyć wagony w odpowiedniej kolejności a następnie umieścić pod nimi cyfry od 1-7. Próby odpowiedzi na pytania: „Which day is number 7?”, „Which day is number 1?” itp.
4. Zabawa ruchowa „Seven days a week” – siódemka dzieci dostaje przypadkowe dni tygodnia (odczytujemy ich nazwy głośno, razem z dzieckiem), jedno jest lokomotywą. Podczas trwania muzyki dzieci tańczą swobodnie w sali. Na przerwę w muzyce ustawiają się za dzieckiem-lokomotywą w odpowiedniej kolejności aby stworzyć cały tydzień (od poniedziałku do niedzieli). Po każdej rundzie następuje zmiana dzieci.
5. „Days of the week” – ponowne ilustrowanie treści piosenki ruchem. Zaśpiewanie jej na różne sposoby: wolno, cicho, głośno i szybko.
6. Zakończenie zajęć piosenką „Goodbye song”. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.