Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
ucznia klasy 5 z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
Opracowała: Jolanta Mikołajewska
Data: 23.05.2024 r.
Czas zajęć: 60 minut
Klasa: V b
Temat: Utrwalenie umiejętności posługiwania się zegarem.
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności posługiwania się zegarem w systemie 24 godzinnym;
- utrwalenie pojęć: doba, godzina, kwadrans;
- doskonalenie umiejętności posługiwania się cyframi rzymskimi;
- doskonalenie umiejętności wykonywania obliczeń zegarowych.
Cele szczegółowe:
- uczeń potrafi odczytać i zaznaczyć pełną godzinę na wskazówkowym modelu zegara;
- uczeń wskazuje godziny i minuty na wskazówkowym modelu zegara;
- uczeń układa godziny od rannych po wieczorne chronologicznie;
- utrwala cyfrowy zapis w systemie znaków rzymskich I – XII;
- uczeń wykonuje proste obliczenia zegarowe;
- rozumie polecenia nauczyciela;
- aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody pracy:
- słowne: rozmowa kierowana, pogadanka
- oparte na działaniu: aktywizujące
- obserwacja i pokaz
- praktycznego działania: praca na modelu zegara
- kinezjologia edukacyjna P. Dennisona
Formy pracy:
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Modele zegara wskazówkowego, cyfry rzymskie od I do XII, karta pracy z zegarami, zagadka, tablica multimedialna
Przebieg zajęć
I Faza wstępna:
1. Rozmowa o nastroju ucznia, uczeń określa swoje samopoczucie. Wytworzenie miłej atmosfery.
2. Ćwiczenia ogólnorozwojowe wg kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona:
- oddychanie przeponowe,
- krążenie szyją,
- leniwe ósemki,
- ruchy naprzemienne.
3. Wprowadzenie do tematu lekcji – Co to jest? Zagadka.
„Chodzi, ale w miejscu stoi, bije – nikt się go nie boi.
Cyfry ma na tarczy, czy to już wystarczy?”
Wisi na ścianie lub na półce stoi, tylko on jeden czasu się nie boi.
Stoi lub wisi i tak sobie tyka. Jest starszym bratem znanego budzika”.
4. Do czego służy zegar? Co możemy z niego odczytać? Co oznaczają poszczególne wskazówki? Określenie aktualnej godziny.
II Faza właściwa:
1. Ułóż cyfry rzymskie we właściwej kolejności I – XII, przypomnienie cyfr rzymskich.
2. Nazwy godzin popołudniowych w systemie 24 godzinnym. Przypomnienie pojęć: godzina, doba, kwadrans, minuta, sekunda, pół godziny.
3. Wykonywanie zadań z wykorzystaniem modelu zegara:
- ułóż wskazówki aby wskazywały godziny: 6.00, 7.30, 10.45, 3.20
- odczytaj godziny z modeli zegara
- wskaż, która to godzina po południu: 6.00, 10.00, 1.00, 4.00
- układanie zegarów od tego, który wskazuje godzinę najwcześniejszą do najpóźniejszej
4. Którą godzinę wskazuje zegar: zadanie interaktywne z wykorzystaniem tablicy multimedialnej i platformy edukacyjnej wordwall.pl
5. Karta pracy z zegarami.
Na karcie pracy opisane są czynności i trzeba dopasować zegar do czynności i godziny, która jest w opisie.
(Przeczytaj tekst i dopasuj godziny do opisywanych czynności. Połącz zdania z zegarami.
Tomek wstał o 7.00. zbierał się do szkoły.
Lekcje rozpoczął godzinę później.
O 10.30 miał przerwę śniadaniową.
Do domu wrócił o 14.00.
Godzinę później odrabiał lekcje.
Spać położył się o 21.30)
III Faza końcowa
1. Podsumowanie zajęć.
2. Wskazanie mocnych stron, sukcesów które udało mu się osiągnąć w zajęciach, pochwała za aktywny udział.