Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
Temat: Ćwiczenie funkcji grafomotorycznych, koncentracji uwagi i spostrzegawczości
Czas trwania: 120 minut
Liczba uczniów: 1
Cele zajęć:
Grafomotoryczne: Usprawnienie precyzji ruchów ręki, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz umiejętności pisania.
Koncentracja uwagi: Zwiększenie zdolności skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu.
Spostrzegawczość: Rozwijanie umiejętności dostrzegania szczegółów i różnic.
Materiały:
Kartki papieru, zeszyt
Ołówki, kredki, długopisy
Karty pracy z zadaniami grafomotorycznymi (labirynty, łączenie kropek, wzory do odwzorowania)
Puzzle
Karty z obrazkami do wyszukiwania różnic
Stoper
Plan zajęć:
1. Część wstępna (20 minut)
Powitanie i wprowadzenie do tematu zajęć (5 minut)
Krótkie omówienie celu zajęć.
Zapewnienie ucznia o indywidualnym podejściu i wsparciu.
Rozgrzewka grafomotoryczna (15 minut)
Proste ćwiczenia rozgrzewające ręce i palce (krążenia nadgarstków, zaciskanie i rozluźnianie pięści, rozciąganie palców).
Rysowanie prostych wzorów na dużych kartkach papieru (koła, linie faliste, zygzaki).
2. Część główna (80 minut)
Ćwiczenia grafomotoryczne (40 minut)
Wykonywanie zadań z kart pracy:
Labirynty – prowadzenie ołówka od startu do mety.
Łączenie kropek – tworzenie obrazków poprzez łączenie numerowanych kropek.
Odwzorowywanie wzorów – przerysowywanie prostych wzorów i kształtów z jednej strony kartki na drugą.
Ćwiczenia na koncentrację uwagi (20 minut)
Rozwiązywanie prostych łamigłówek i zagadek logicznych.
Puzzle – układanie obrazków z kilku elementów, stopniowo zwiększając liczbę elementów.
Gra w pamięć (memory) – wyszukiwanie par obrazków spośród rozłożonych kart.
Ćwiczenia na spostrzegawczość (20 minut)
Wyszukiwanie różnic – porównywanie dwóch pozornie identycznych obrazków i wskazywanie różnic.
Znajdowanie ukrytych przedmiotów na obrazkach.
Zadania typu „co nie pasuje” – wskazywanie elementów, które nie pasują do reszty.
3. Część końcowa (20 minut)
Podsumowanie zajęć (10 minut)
Omówienie wykonanych zadań.
Pochwała za wysiłek i zaangażowanie.
Dyskusja na temat trudności i sukcesów podczas zajęć.
Relaksacja i wyciszenie (10 minut)
Proste ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.
Krótkie opowiadanie lub czytanie fragmentu książki dla wyciszenia i odprężenia.
Uwagi dla nauczyciela:
Indywidualne podejście do ucznia, dostosowywanie tempa pracy do jego potrzeb.
Częste chwalenie i motywowanie ucznia.
Zwracanie uwagi na sygnały zmęczenia i w razie potrzeby robienie krótkich przerw.
Monitorowanie postępów i trudności ucznia, notowanie obserwacji w celu planowania kolejnych zajęć.