X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 523
Przesłano:

Konspekt zajęć zintegrowanych kl. I "Teatrzyk jednej dłoni"

(edukacja polonistyczna)

Temat zajęć: Teatrzyk jednej dłoni. Zjawisko powstawania cienia.
Wprowadzenie spółgłoski miękkiej „ń” na podstawie wyrazu dłoń”

Cele operacyjne:
Uczeń:
- potrafi wyjaśnić zjawisko cienia i warunków niezbędnych do jego
zaistnienia
- uświadamia sobie rolę promieni słonecznych i innych źródeł
światła w powstawaniu cienia
- wie, które ciała przepuszczają światło, a które dają cień
- potrafi rozpoznać i zapisać spółgłoskę miękką „ń"
- układa i czyta wyrazy zawierające spółgłoskę „ń"
- dokonuje analizy i syntezy wyrazów z nową literą
- układa zdanie z rozsypanek wyrazowych i przepisuje je
- uzupełnia zdania z lukami
- śpiewa piosenkę „Teatrzyk cieni"
- rozwiązuje proste krzyżówki

Przebieg zajęć
1. Recytacja przez wybrane dziecko wiersza pt. „Teatrzyk cieni" jako
nawiązanie do tematu zajęć.
- Wypowiedzi na temat treści wiersza.
- Co jest potrzebne, aby można było urządzić takie
przedstawienie?
- Jak powstaje cień? - demonstracja (światło słoneczne lub sztuczne).
Wyjaśnienie zjawiska powstawania cienia. Przezroczyste obiekty przepuszczają światło, nieprzezroczyste zatrzymują światło i rzucają cień.
Ponieważ światło porusza się po liniach prostych, cień ma taki sam kształt co dany przedmiot.
- Kto jest aktorem w naszym teatrze cieni? (dłonie).
2. Zabawa z dłonią - rozpoznawanie cieni.
3. Wyodrębnienie wyrazu podstawowego „dłoń\'\' i wprowadzenie
spółgłoski miękkiej „ń".
- analiza słuchowa wyrazu „dłoń", wyodrębnienie ostatniej
głoski "ń" (stwierdzenie, że jest to spółgłoska miękka, zmiękczona przez kreskę.
- pokaz litery drukowanej „ń".
- układanie na tablicy wyrazu „dłoń" z liter alfabetu ruchomego i innych wyrazów jako podpisów do ilustracji (słońce, koń, łańcuch, jabłoń, słoń).
- pokaz pisania litery „ń" w liniaturze (na tablicy),
wyjaśnienie, dlaczego nie piszemy wielkiej litery „ń"
- pisanie litery „ń" w zeszytach.
4. Przerwa śródlekcyjna - śpiewanie piosenki „Teatrzyk cieni".
5. Uzupełnianie zdań wyrazami z tablicy. Uczniowie otrzymują kartki ze zdaniami i samodzielnie je uzupełniają.
- Podaj mi swoją ..................................(dłoń)
- Na choince wisi kolorowy ............................ (łańcuch)
- ........................... to ogromne zwierzę (słoń)
Odczytanie uzupełnionych zdań.
6. Układanie na tablicy zdania z rozsypani wyrazowej i przepisywanie do zeszytu.
7. Głośne indywidualne czytanie wiersza „Dłoń". Podkreślenie i odczytanie wyrazów z literą „ń"
8. Podsumowanie zajęć.
- Rozwiązanie krzyżówki na tablicy

1.
O W O C E
2. Z I E M I A
3. S Ł O Ń C E
4. S Ł O Ń

KRZYŻÓWKA


1. Jabłko, cytryna, śliwki to ...
2. Nasza planeta
3. Źródło światła i ciepła na ziemi Ogromne
4. Zwierzę z Afryki lub Indii


ROZWIĄZANIE ZAGADKI

„Samym środku ma mnie Słońce,
Koń, słoń, jabłoń zaś na końcu.
Na początku, chociaż chcecie,
Nigdzie mnie nie znajdziecie, (ń)
9. Praca domowa.
Nauczyć się, czytać wiersz pt. „Dłoń".
Podpisać obrazki w „Kartach pracy".

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.