X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51724
Przesłano:

Rozszerzanie i skracanie ułamków zwykłych. Scenariusz lekcji matematyki dla klasy V

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V

Temat: Rozszerzanie i skracanie ułamków zwykłych.

Cele ogólne:
poznanie sposobu rozszerzania i skracania ułamków zwykłych,
kształcenie umiejętności rozszerzanie i skracania ułamków zwykłych,
kształcenie umiejętności logicznego myślenia i analizowania uzyskanych rozwiązań,

Cele operacyjne
uczeń:
rozszerza ułamki zwykłe do podanego licznika lub mianownika,
wie co to jest ułamek nieskracalny,
skraca ułamki zwykłe do postaci nieskracalnej,
rozumie dlaczego różnie wyglądające ułamki przedstawiają tę samą liczbę,
rozumie, że każdy ułamek można rozszerzyć, ale nie każdy skrócić,
sprawnie posługuję się środkami i narzędziami TIK.

Metody pracy:
pogadanka,
pokaz,
 ćwiczeniowa
praca z komputerem
 gra dydaktyczna

Formy pracy:
praca indywidualna,
praca grupowa.

Pomoce dydaktyczne:
tablica interaktywna,
multibook (elektroniczny podręcznik z matematyki do kl. V)
karta pracy

Przebieg lekcji:
Część wstępna
Sprawy organizacyjno -porządkowe:
sprawdzenie listy obecności, pracy domowej,
zapoznanie uczniów z tematem, celami i formami pracy,
zapisanie tematu lekcji na tablicy i w dzienniku.

Część właściwa
1. Nauczyciel przeprowadza z uczniami krótką pogadankę na temat wiadomości o rozszerzaniu i skracaniu ułamków:
co znaczy rozszerzyć ułamek?
co znaczy skrócić ułamek?
jaki ułamek nazywamy nieskracalnym?

2. Nauczyciel wyświetla krótką animacje, z multibooka Nowa era, o rozszerzaniu i skracaniu ułamków zwykłych .
3. W następnej kolejności uczniowie rozwiązują zadania dotyczące rozszerzania i skracania ułamków ze strony Skracanie ułamków zwykłych (matzoo.pl) Rozszerzanie ułamków (matzoo.pl)
Nauczyciel nadzoruje ich pracę , udzielając pomocy jeśli jest taka potrzeba.

Część końcowa
Uczniowie w ramach utrwalenia i podsumowania lekcji rozwiązują w grupach zadania z karty pracy

Zadanie pracy domowej – zad. 3, 4 s. 157 (podręcznik).

Opracowała: B. Dąbrowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.