X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51644
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Pluszowego Misia

Konspekt zajęć wychowawczo- dydaktycznych

Imię i nazwisko nauczyciela: Katarzyna Łukasik
Grupa: III, dzieci 3, 4, 5- letnie
Termin: 23.11.2023r.
Czas trwania zajęć: 45 minut

Temat: „Spotkanie z misiem”- zabawy dydaktyczne rozwijające kompetencje matematyczne.

CELE:
Poznawcze:
- przybliżenie dzieciom postaci „Misia Uszatka”,
- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową „Ćwicz tak jak ja”,
- zapoznanie dzieci z techniką plastyczną – orgiami płaskie z koła.

Kształcące:
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania podstawowych figur geometrycznych,
- rozwijanie umiejętności prawidłowego liczenia,
- poszerzanie zakresu dziecięcego liczenia,
- rozwijanie koncentracji uwagi,
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania,
- kształtowanie umiejętności odczytywania informacji zawartej na obrazku i przekładania jej na ruch,
- rozwijanie umiejętności poczucia rytmu,
- rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
Wychowawcze:
- rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania w parach i zespołach,
- rozwijanie samodzielności i kształtowanie poczucia sprawstwa podczas wykonywania zadań,
- rozwijanie umiejętności panowania nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub w sytuacji pogodzenia się z porażką podczas rywalizacji.

Realizowane obszary z Podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
I. 5, 7, 8, II.7, 8, III. 2, 3, 5,7, 8, 9, IV. 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 15,

METODY:
- podające: rozmowa, objaśnienia;
- poszukujące: zabawa dydaktyczna;
- ekspresyjne: zabawa ruchowa przy muzyce, improwizacja muzyczna.

FORMY PRACY:
- indywidualna,
- w parach,
- zespołowa,
- zbiorowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE
Obrazek przedstawiający Misia Uszatka, 4 koperty z instrukcjami do zadań,oznaczone podstawowymi figurami geometrycznymi (koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt), list z treścią wprowadzającą do zajęć, podkład muzyczny do zabawy ruchowej na przywitanie „Dzień doberek, witam Cię!”, 8 szaf wykonanych z kartonu, emblematy (koła w kolorach: żółtym, czerwonym, zielonym i niebieskim, kartoniki z różnymi częściami garderoby (ukryte
i odkryte) latarki, klamerki, sylwety misiów, rolki po papierze toaletowym, sznurek, karty przedstawiające różnorodne ćwiczenia gimnastyczne, instrukcja czynnościowa do pracy plastycznej, papierowe talerzyki, koła w różnych rozmiarach, kartki A4, kleje, zegar daltoński.

Zajęcia kierowane - spotkanie w kole
Przebieg zajęć:

Przed rozpoczęciem zajęć asystent nauczyciela zaznacza na tablicy planu dnia aktywność „Siadamy w kole”

1. „Dzień doberek, witam Cię!” – muzyczna powitanka z wykorzystaniem utworu EDUMUZ - sł. Maria Tomaszewska.

Dzień doberek, witam Cię!
Czy choć trochę lubisz mnie?
Dzień doberek zgadza się!
Bardzo, bardzo lubię Cię!
Ja i Ty lubimy się,
Więc przytulmy teraz swe kolana!

Dzieci wykonują ilustrację ruchową do utworu w parach, na sygnał w muzyce dzieci zmieniają pary.

2. „List od tajemniczego Misia” – wprowadzenie do tematu zajęć.
Na tablicy przywieszony jest arkusz papieru z 4 kopertami oznaczonymi figurami geometrycznymi (trójkąt, kwadrat, prostokąt, koło). Pod kopertami ukryta jest postać tajemniczego Misia, od którego dzieci dostały list.

Nauczyciel odczytuje dzieciom list:

„Drogie dzieci,
Już w sobotę będziemy obchodzić „Dzień pluszowego misia”. Ja wiem, że znacie bajki,
w których bohaterami są przeróżne misie. Ja jestem jednym z nich. Pod kopertami ukryte jest moje zdjęcie. Żeby dowiedzieć się kim jestem, musicie wykonać 4 zadania, które znajdują się w kopertach. Przesyłam Wam również pudełko, w którym jest dla Was prezent. Pani Kasia będzie mogła je otworzyć tylko wtedy, gdy wykonacie wszystkie zadania. Wiem, że jesteście już prawdziwymi przedszkolakami, dlatego na pewno sobie poradzicie.
Powodzenia!
Tajemniczy Miś.”

3. „Zadania od tajemniczego Misia” – zabawy dydaktyczne.

Nauczyciel prosi jedno dziecko aby zdjęło pierwszą kopertę, na której jest dana figura podana przez nauczyciela (po wykonaniu pierwszego zadania, odsłaniane są kolejne). Nauczyciel czyta poszczególne zadania.

Zadanie nr 1. „Zabawa klamerkowa” – zabawa dydaktyczna w parach. Przeliczanie elementów zbioru i przyczepianie odpowiedniej liczby klamerek na sylwetę misia.

Zadanie nr 1.
„Drogie dzieci,
Dobierzcie się w pary. Zadaniem każdej pary jest policzenie kropek na brzuchu misia
i przyczepienie odpowiedniej liczby klamerek. Powodzenia!”

Po przeczytaniu zadania nauczyciel prosi dzieci, aby dobrały się w pary zgodnie z tablicą współpracy, według założeń koncepcji planu daltońskiego. Jedna osoba z pary jest odpowiedzialna za przyniesienie materiałów potrzebnych do wykonania zadania.
Nauczyciel zaznacza na zegarze czas wykonania zadania – 5 minut.

Każda para otrzymuje po 5 sylwet misia, na których są umieszczone kropki. Zadaniem dzieci jest ich przeliczenie i przyczepienie do misia odpowiedniej liczby klamerek.

Zadanie nr 2. „Ubrania na ciepłe i chłodne dni” – klasyfikowanie ubrań ze względu na porę roku – praca w zespołach.

Zadanie nr 2.
„Kochane zuchy!
Wiecie już co trzeba robić, aby dbać o zdrowie. Więc na pewno poradzicie sobie z tym zadaniem! Musicie dobrać się w zespoły. Dla każdego zespołu przygotowane są 2 szafy
i pudełko z pomieszanymi ubraniami, które są widoczne i zakryte. Waszym zadaniem jest przy pomocy latarki odnaleźć te ubrania, dopasować je parami i włożyć do odpowiedniej szafy. Jedna szafa jest na ubrania, które nosimy latem i jak jest ciepło, a druga na ubrania, które musimy zakładać gdy jest jesień lub zima.

Po przeczytaniu zadania nauczyciel prosi dzieci, aby dobrały się w zespoły zgodnie z tablicą współpracy, według założeń koncepcji planu daltońskiego. Jedna osoba lider zespołu jest odpowiedzialna za przyniesienie materiałów potrzebnych do wykonania zadania.
Nauczyciel zaznacza na zegarze czas wykonania zadania – 10 minut.
Dzieci w zespołach wykonują zadanie: podświetlają latarkami kartoniki, na których ukryte są różne elementy garderoby na ciepłe i zimne dni, muszą znaleźć taki sam obrazek, który jest odkryty. Klasyfikują dane ubrania do odpowiedniej szafy.

Zadanie nr 3. „Ruch to zdrowie – każdy miś to powie!” – zabawa muzyczno – ruchowa.

Zadanie nr 3.
„Kochane dzieci,
Wiecie też, że aby być zdrowym potrzebny jest każdemu ruch. Waszym przedostatnim zadaniem jest świetnie bawić się przy muzyce, maszerując wokół krzesełek. Na każdym
z nich umieszczone są ćwiczenia. Gdy muzyka przestanie grać, zatrzymujecie się przy jednym krześle i odczytujecie jakie ćwiczenie musicie wykonać.
Dobrej zabawy!

Nauczyciel ustawia krzesła w kole, na których przyczepione są różne ćwiczenia. Gdy muzyka gra dzieci maszerują po kole w jej rytm. Na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się przy jednym krześle, odczytują swoje ćwiczenie i wykonują je. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Zadanie nr 4. „Misie lubią miodek” – zabawa z elementami rywalizacji.

Zadanie nr 4.
„Wasze ostatnie zadanie!
Podzielcie się na dwie drużyny. Każdy z Was dostanie rolkę z misiem, do której przyczepiony jest sznurek, na którego końcu jest słoiczek z miodem. Zadaniem każdej drużyny jest jak najszybsze zwinięcie sznurka. Zadanie wykonujecie pojedynczo. To znaczy, że każda następna osoba może zacząć zwijać sznurek tylko wtedy, kiedy poprzednia skończy.
Gotowi? Do startu! Start!”

Nauczyciel dzieli dzieci na dwie drużyny. Każdy zawodnik otrzymuje rolkę
z rozwiniętym sznurkiem. Zawody zaczyna kapitan drużyny. Na sygnał nauczyciela kapitan, czyli osoba która siedzi jako pierwsza zaczyna zwijać sznurek na rolkę. Gdy skończy, tę czynność rozpoczyna kolejna osoba z drużyny. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza zawinie sznurek na wszystkich rolkach.

Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci odgadują kto jest tajemniczym Misiem – Miś Uszatek.
Po wykonaniu wszystkich zadań nauczyciel otwiera pudełko, w którym znajduje się list
i prezent.

Nauczyciel odczytuje list:
„Drogie dzieci,
Czy już wiecie kim jestem? Tak, to ja Miś Uszatek. Na pewno mnie znacie z bajek oraz książek. Mam dla Was prezent. To książka, którą zostawiam Wam w Waszej sali. Będziecie mogli czytać ją z panią i poznawać moje przygody.
Acha! Mam dla Was jeszcze jedną niespodziankę. Na stolikach przygotowane są dla Was materiały plastyczne, z których wyczarujecie misia takiego jak ja!”
Nauczyciel zaprasza dzieci do stolika. Zadaniem dzieci jest wykonanie pracy plastycznej według instrukcji czynnościowej. Dla dzieci wykazujących uzdolnienia plastyczne przygotowana jest trudniejsza wersja zadania – wykonanie misia techniką orgiami płaskie
z koła.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.