X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51576
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zaczarowane bajki - rozwiązywanie zagadek słowno-obrazkowych

Temat: „Zaczarowane bajki” – rozwiązywanie zagadek słowno – obrazkowych.
Cel ogólny:
- Rozbudzanie zainteresowania pięknem i bogactwem literatury dziecięcej w trakcie aktywnych działań opartych na treści znanych i lubianych bajek.

Środki dydaktyczne:
kolorowa plansze z krainami bajek: „Królewna Śnieżka”, „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, balony, zagadki, sylwety pajacyków, samochodów, zajączków, niedźwiadków; makiety półek na zabawki; ozdobne kamienie; szczypce; kosz z naturalnymi produktami żywnościowymi (zdrowymi i niezdrowymi); papierowe talerzyki z wizerunkami uśmiechniętej i smutnej „minki”; opaski ptaszków.

Przebieg:
1. Zabawa na powitanie: „To taka gra” – zabawa integracyjna przy muzyce wg Pedagogiki Zabawy.
2. Nauczycielka wyjaśnia wszystkim dzieciom, że dzisiaj wybiorą się do „Krainy Bajek”. Jednak „Kraina Bajek” jest zaczarowana, ponieważ zła wróżka przemieniła wszystkie bajki w skały. Aby odczarować bajki, należy rozwiązać zagadki i zadania ukryte w balonach.
N-ka: Mam nadzieję, że wspólnymi siłami pomożemy bajkom wrócić do ich krain. Zapraszam was w podróż do pierwszej krainy, a pojedziemy tam pociągiem (zabawa muzyczno –ruchowa).
3. I Kraina - Dzieci rozwiązują pierwszą zagadkę ukrytą w balonie:
„W chatce krasnoludków mieszka,
A nazywa się królewna...(Śnieżka)
(Chętne dziecko przebija balon z zagadką. Po rozwiązaniu zagadki, nauczycielka odkrywa I Krainę)
N-ka: Czy wiecie, kto mieszkał ze Śnieżką w lesie?(...) Muszę wam powiedzieć w sekrecie, że te krasnoludki to straszni bałaganiarze. Zobaczcie jak są porozrzucane zabawki. Musimy je posegregować.
(N-ka rozdaje chętnym dzieciom czapeczki krasnoludków i zaprasza do posegregowania wszystkich zabawek według określonej cechy jakościowej – kształtu. Po posegregowaniu wszystkich zabawek na półki – wybrane dzieci przeliczają ich ilość. Wskazują, których jest najwięcej a których najmniej.)
N-ka: Pierwsza bajka odczarowana, możemy jechać dalej. Ale tym razem nie pojedziemy pociągiem, tylko polecimy samolotem (zabawa muzyczno – ruchowa).
4. II Kraina – Dzieci rozwiązują drugą zagadkę ukrytą w balonie:
„Jaka dziewczynka ma
roboty wiele?
A na balu u księcia
Gubi pantofelek?” (Kopciuszek)
N-ka: Kopciuszek bardzo chce pojechać na bal, jednak zła macocha kazała jej przebrać mak z piasku, a nie jest to łatwa sprawa. Pamiętam, że w bajce pomogły jej ptaszki.”
(N-ka rozdaje chętnym dzieciom opaski ptaszków i zaprasza do wykonania zadania. Dzieci za pomocą specjalnych szczypców muszą przenieść „ozdobne kamienie” z jednej miseczki do drugiej).
N-ka: Druga bajka odczarowana, zapraszam was w dalszą podróż. Tym razem pojedziemy w zaprzęgach (zabawa muzyczno – ruchowa) .
5. Kraina III – Dzieci rozwiązują trzecią zagadkę ukrytą w balonie:
„Chociaż, kłopoty z wilkiem miała,
wyszła z jego brzucha zdrowa i cała.
Z koszyczkiem po lesie chodziła
i na głowie czerwony kapturek nosiła” (Czerwony Kapturek)

N-ka odsłania planszę z „Czerwonym Kapturkiem” i zadaje pytanie: „Co dziewczynka przyniosła w koszyczku swojej babci?”
Dzieci wyjmują z koszyczka różne naturalne produkty i układają je na właściwe talerzyki (produkty zdrowe – na talerzyki z uśmiechniętą miną, a produkty niezdrowe - na talerzyki ze smutną miną). Przeliczają ilość poszczególnych produktów i wskazują, których jest więcej.
6. N – ka: „Wszystkie bajki zostały odczarowane. Czas na odpoczynek po długiej podroży” – zabawa relaksacyjna.
Wszystkie dzieci kładą się na dywan i zamykają oczy. Nauczycielka przy przyciemnionym oświetleniu i dźwiękach relaksacyjnej muzyki wypowiada tekst:
„Pewnego razu zła wróżka zaczarowała wszystkie bajki. Od tej pory każde dziecko na świecie było bardzo smutne i przygnębione. Wielu śmiałków próbowało uwolnić zaczarowane bajki ale nikomu się nie udało. Dopiero starszakom z PS nr ....... udało się pokonać złą moc wróżki i odczarować bajki. Od tej pory wszystko się zmieniło, znowu na świeci było miło, wesoło i przyjemnie. Nawet zła wróżka stała się dobra i życzliwa. Rozdała wszystkim dzieciom kolorowe baloniki, aby każdy był uśmiechnięty i wesoły, i z nikim się nie kłócił. A na każdym balonie napisała jedno czarodziejskie słowo, które nic nie kosztuje, a otwiera drzwi do każdego serduszka!”(na każdym balonie jest napis „Kocham Cię”).
7. Zakończenie: N-ka: Czy podobała się wam podróż do „Krainy Bajek”? Jeżeli tak – to połóżcie swoją piłeczkę do pojemnika z uśmiechniętą buzią, a jeżeli nie – to ze smutną buzią.
(Nauczycielka wszystkim dziękuje za wspólną zabawę.)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.