X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51450
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z woreczkami - ćwiczenia gimnastyczne. Scenariusz zajęć otwartych

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli przeprowadzonych przez w dniu
18. 09. 2023 r. w grupie dzieci 5 letnich,

Treści podstawy programowej, dziecko:

I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:

4) komunikuje potrzebę ruchu, odpoczynku itp.;

5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych,

naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne,

skoczne, z czworakowaniem, rzutne;

8) wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała;

9) wykazuje sprawność ciała i koordynację w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych, takich jak czytanie i pisanie.

2. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
4) przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka

form wyrazu;

3. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
2) odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np. grupy teatralnej, grupy sportowej;
5) ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zdań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku;

8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;

4. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:

1) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;

14) określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą;

Temat: “Zabawy z woreczkami” ćwiczenia gimnastyczne, zestaw nr 2, wg K. Wlaźnik
z wykorzystaniem woreczków gimnastycznych - ćwiczenia koordynacji ruchowej

Cel ogólny:

Rozwijanie sprawności ruchowej

Cele szczegółowe, dziecko:

Odczuwa przynależności do grupy

Wykonuje ćwiczenia gimnastyczne zgodnie z instrukcją (na miarę swoich możliwości)

Rozróżnia prawą i lewą stronę

Reaguje na sygnały werbalne i niewerbalne

Bierze udziału w zabawach ruchowych

Wyraża swoje uczucia, przeżycia

Formy pracy:

Indywidualna

Zbiorowa

Metody wg M. Kwiatkowskiej:

praktyczne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń

słowne: instrukcja

oglądowe: pokaz

Pomoce dydaktyczne:

Woreczki, tamburyno, szarfy, krążek, głośnik

Przebieg zajęcia:

Przygotowanie: woreczki rozłożone po całej sali (tyle ile dzieci). Woreczki rozłożone przez dyżurnych. Na polecenie każde dziecko staje przy woreczku.

“Kto umie słuchać” zabawa orientacyjno - porządkowa - dzieci chodzą po sali, rzucają woreczki w górę i łapią. Na sygnał zatrzymują się i stoją bez ruchu. Woreczki mogą spaść na podłogę, a dzieci czekają, aż sygnał pozwoli im na ruch.

“Skłony w przód” ćwiczenia tułowia, ustawienie parami, plecami w rozkroku - skłon w przód i przesunięcie woreczka pomiędzy nogami, następnie wyprost i krótki odpoczynek.

“Skłony boczne” ćwiczenie tułowia - skłon tułowia w lewo – woreczek spada na podłogę. Podniesienie, ułożenie na prawym barku i wykonanie skłonu w prawą stronę.

“Przenieś woreczek za głowę” ćwiczenie mięśni brzucha – siad skulny, woreczek między stopami i przejście do leżenia tyłem, przenieść woreczek za głowę i podać do wyciągniętych rąk.

“Kto szybciej” bieg – na sygnał bieg w kierunku linii, położenie woreczka i powrót na swoje miejsce.

“Do celu” rzuty – dzieci stoją w kole, obręcz na środku, na sygnał rzut woreczkiem do celu. Rzuty na przemian prawą i lewą ręką.

“Podskoki” ćwiczenia skoku obunóż - dzieci ustawione w kole, woreczki leżą w odstępie jednego kroku. Kolejne przeskoki obunóż przez woreczki.

“Oddechy” słuchanie muzyki relaksacyjnej – wykonanie oddechów usta – nos.

Ewaluacja. Nauczycielka prosi dzieci, żeby stanęły przy uśmiechniętej buzi jeżeli zajęcie im się podobało, przy smutnej jeżeli było coś trudnego, z czym nie mogły sobie poradzić. Prośba o podanie uzasadnienia swojego wyboru.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.