X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51415
Przesłano:

Trójdźwięk majorowy i minorowy. Scenariusz lekcji kształcenia słuchu w I klasie cyklu czteroletniego PSM I st.

Scenariusz lekcji kształcenia słuchu w I klasie cyklu czteroletniego Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia

Temat lekcji: Trójdźwięk majorowy i minorowy

1. Cele lekcji

a. Wiadomości.
Zapoznanie uczniów z pojęciem trójdźwięku. Wskazanie właściwości trójdźwięku majorowego i minorowego. Na podstawie usłyszanych dźwięków omówienie brzmienia trójdźwięków , ustalenie przykładów melodii. Ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń.

b. Umiejętności
Uczeń potrafi:
1. Wyjaśnić pojęcie trójdźwięku.
2. Wymienić nazwy i skróty + i O oraz przykłady melodii.
3. Wyjaśnić różnicę w budowie i brzmieniu obu trójdźwięków.
4. Zaintonować + i O w melodiach „Kukułeczka kuka” i „ Czerwone jabłuszko”
5. Zapisać w zeszycie nutowym trójdźwięki i rozpoznawać je słuchowo.
2. Metoda pracy
Metoda opisu z elementami pogadanki. Forma ćwiczeniowa - zadania na tablicy, wirtualnej klawiaturze w zeszycie nutowym i zeszycie ćwiczeń.
3. Środki dydaktyczne
1. Tablica, ekran multimedialny
2. Pianino akustyczne i wirtualne ( www.musicca.com)
3. Zeszyt w pięciolinię
4. Podręcznik i ćwiczenia „ Muzyczna Pracownia cz.1”
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
1. Powitanie, czynności organizacyjno - porządkowe.
2. Powtórzenie piosenki poznanej na ostatniej lekcji.
3. Podanie tematu lekcji.
(10 min)

b. Faza realizacyjna
1. Zapoznanie uczniów z pojęciem trójdźwięku majorowego ( dur) i minorowego (moll) oraz ich budowy tercjowej. Śpiewanie, zapisywanie i określanie trójdźwięków od dźwięku c1.
2. Utrwalenie pojęcia harmonii w muzyce. Wskazanie dwóch rodzajów trójdźwięków i różnic występujących między nimi. Omówienie pojęcia trójdźwięku melodycznego i harmonicznego.
3. Zapisanie na tablicy i w zeszycie nutowym trójdźwięków gamowłaściwych w tonacji C-dur.
4. Zapisanie do zeszytu notatki:

Trójdźwięk - to współbrzmienie trzech dźwięków ułożonych tercjowo.
Trójdźwięk majorowy (+) składa się z tercji wielkiej i małej (3+3>)
Trójdźwięk minorowy (O) składa się z tercji małej i wielkiej (3>+3)
Trójdźwięk melodyczny - to trzy dźwięki wykonane kolejno, jeden po drugim do góry lub na dół.
Trójdźwięk harmoniczny - to trzy dźwięki wykonane jednocześnie.

Harmonia - jest to współbrzmienie co najmniej dwóch dźwięków.
5. Zapoznanie uczniów z piosenką „Kukułeczka kuka" i „Czerwone jabłuszko”. Nauczenie się ich i wspólne zaśpiewanie przy akompaniamencie nauczyciela.
(25 min)

c. Faza podsumowująca
Analiza trójdźwięków w zapisie nutowym poznanych piosenek – oznaczanie ich właściwymi skrótami.
(10 min)
6. Bibliografia
Tatiana Stachak – Muzyczna Pracownia cz. 1
7. Zadanie domowe
Podpisanie trójdźwięków we fragmentach melodii.
.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.