X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51414
Przesłano:

Półton i cały ton, interwał sekundy małej i wielkiej. Scenariusz lekcji kształcenia słuchu w I klasie cyklu czteroletniego Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia

Temat lekcji: Półton i cały ton, interwał sekundy małej i wielkiej

1. Cele lekcji

a. Wiadomości
Poznanie pojęcia półtonu i całego tonu.
Zapoznanie uczniów z pojęciem interwału muzycznego. Wskazanie właściwości sekundy wielkiej i małej. Na podstawie usłyszanych dźwięków omówienie brzmienia poszczególnych interwałów ( początek i koniec gamy, przykłady melodii). Ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń.

b. Umiejętności
Uczeń potrafi:
1. Wyjaśnić pojęcie interwału muzycznego.
2. Wymienić nazwy i skróty 2>/2 oraz przykłady melodii.
3. Wyjaśnić różnicę między półtonem a całym tonem.
4. Zaintonować 2> i 2 w melodiach „Mało nas” i „ Panie Janie”
5. Zapisać w zeszycie nutowym interwały i rozpoznawać je słuchowo.
2. Metoda pracy
Metoda opisu z elementami pogadanki. Forma ćwiczeniowa - zadania na tablicy, wirtualnej klawiaturze w zeszycie nutowym i zeszycie ćwiczeń.
3. Środki dydaktyczne
1. Tablica, ekran multimedialny
2. Pianino akustyczne i wirtualne ( www.musicca.com)
3. Zeszyt w pięciolinię
4. Podręcznik i ćwiczenia „ Muzyczna Pracownia cz.1”
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
1. Powitanie, czynności organizacyjno - porządkowe.
2. Powtórzenie piosenki „Polka Fasolka” poznanej na ostatniej lekcji.
3. Podanie tematu lekcji.
(10 min)

b. Faza realizacyjna
1. Zapoznanie uczniów z pojęciem półtonu i całego tonu. Wyjaśnienie zjawiska na podstawie gamy C - dur. Wskazanie miejsc występowania półtonów między 3. i 4. stopniem oraz 7. i 8. stopniem. Rozpoznanie całego tonu i półtonu na klawiaturze. Zapisanie gamy w zeszycie nutowym i zaznaczenie na niej półtonów.
2. Zapoznanie uczniów z pojęciami interwału muzycznego. Wyjaśnienie zjawiska za pomocą klawiatury. Wyjaśnienie pojęcia harmonii w muzyce. Wskazanie dwóch rodzajów interwałów i różnic występujących między nimi. Wyjaśnienie pojęcia interwału melodycznego i harmonicznego.
3. Zapisanie na tablicy i w zeszycie nutowym sekund małych i wielkich w postaci melodycznej i harmonicznej zbudowanych od białych klawiszy.
4. Zapisanie do zeszytu notatki:

Interwał - to odległość między dwoma dźwiękami. Nazwy interwałów pochodzą od liczebników
porządkowych w języku łacińskim.

Interwał między sąsiednimi stopniami nazywamy sekundą,
Sekunda mała (2>) zawiera 1 półton, a sekunda wielka (2) dwa półtony.
Interwał melodyczny - to odległość między dwoma dźwiękami, jeżeli dźwięki zostaną wykonane kolejno, jeden po drugim w obu kierunkach - do góry i na dół.

Interwał harmoniczny - to odległość między dwoma dźwiękami, jeżeli dźwięki zostaną wykonane jednocześnie.

Harmonia - jest to współbrzmienie co najmniej dwóch dźwięków.
5. Zapoznanie uczniów z piosenką „Mało nas" i kanonem „Panie Janie”. Nauczenie się ich i wspólne zaśpiewanie przy akompaniamencie nauczyciela.
(25 min)

c. Faza podsumowująca
Analiza interwałowa zapisu nutowego poznanych piosenek – oznaczanie sekund właściwymi skrótami.
(10 min)
6. Bibliografia
Tatiana Stachak – Muzyczna Pracownia cz. 1
7. Zadanie domowe
Podpisanie sekund w kolędzie „ Przybieżeli do Betlejem”
.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.