X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50948
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ja i moja rodzina - scenariusz zajęć rozwijający umiejętności społeczne

Temat: Ja i moja rodzina - scenariusz zajęć rozwijający umiejętności społeczne
Prowadząca: Weronika Procińska
Cele :
zrozumienie, czym jest rodzina
ćwiczenie uwagi i percepcji słuchowej
kształtowanie tożsamosci rodzinnej
ćwieczenie umiejętności motorycznych.

Cele operacyjne:
Dziecko:
określa czym jest rodzina
słucha z uwagą czytanego tekstu
odpowiada na pytania nauczyciela
ćwiczy uwagę i percepcję słuchową
wykonuje ćwiczenia usprawniające motorykę
umie wypowiedzieć się na temat członków swojej rodziny
aktywnie uczestniczy w zajęciach

Metody:
Słowna – rozmowa, instrukcja, objaśnienia, wiersz
Oglądowa – obserwacja, pokaz, przykład osobisty nauczyciela
Czynne – m. samodzielnych doświadczeń, kierowanie aktywnością dziecka, m. ćwiczeń, m. zadań

Formy pracy:

indywidualna
grupowa

Pomoce:

maskotka, woreczek, przedmioty w różnych kolorach dostępne w sali przedszkolnej, tekst wiersza Moje urodziny, tekst masażyku Tort na urodziny, instrument perkusyjny, kartki A 4, klej, kredki, teksty zagadek, karta pracy „Kolorowa gimnastyka“, wycięte obrazki „Członkowie rodziny“

Przebieg zajęć

1. Rozpoczęcie

Pomoce: maskotka

Uczestnicy siadają w kole, prowadzący trzymajac maskotkę wita wszystkich i prosi, aby każde z dzieci powiedziało, kto przyprowadził je dziś do przedszkola. Prawo głosu ma dziecko, które trzyma pluszaka. pozostałe dzieci mają za zadanie słuchać i czekać na swoją kolej.

2. Gimnastyka z pudełka- zabawa ruchowa

Pomoce: woreczek, przedmioty w różnych kolorach dostępne w sali przedszkolnej, karta pracy „Kolorowa gimnastyka“

Nauczyciel wkłada do woreczka kilka takich samych przedmiotów w różnych kolorach ( np. klocki, kredki). Każde z dzieci po kolei losuje z woreczka przedmiot, a następnie porównuje jego kolor z kartą pracy. Po wylosowaniu np. niebieskiego klocka szuka obrazka z ćwiczeniem w kolorze niebieskim.

3. Słuchanie wiersza Moje urodziny

Moje urodziny
(Dorota Bentkowska)

Dziś nareszcie jest ten dzień,
dziś są moje urodziny,
Nie zabraknie moich bliskich,
nie zabraknie mej rodziny.

Dziś od rana ciast pieczenie,
odkurzanie i sprzątanie,
ustawianie krzeseł, stołów
i na gości mych czekanie.

Przyjdzie do mnie dziadek Staszek,
babcia Zosia, ciocia Basia,
wujek Andrzej i kuzyni:
Dominika, Adam, Kasia

Razem więc przy jednym stole,
wszyscy goście razem z nami,
usiądziemy i będziemy
śmiali się i świętowali.

Będzie tort, a na nim świeczki,
będzie Sto lat zaśpiewanie
i życzenia prosto z serca
i prezenty mi wręczanie.

Lecz najlepszym dziś prezentem
danym mi na urodziny
będzie czas spędzony wspólnie
w gronie całej mej rodziny!

4. Rozmowa o treści wiersza - praca w kręgu

Dzieci siadają w kole, nauczyciel zadaje pytania do tekstu:

- Z jakiego powodu chłopca odwiedzili goście?
- Kto świętował razem z chłopcem jego urodziny?
- Jak możemy nazwać te wszystkie osoby jednym słowem?
- Jak czuł się chłopiec w otoczeniu swojej rodziny?
- Czy Wy lubicie spędzać czas ze swoją rodziną?

5. Masażyk Tort na urodziny- ćwiczenie interakcyjne

Dzieci siadają w kole jedno za drugim. Na plecach osoby przed sobą delikatnie wykonują masażyk ( autor: Joanna Węglarz), zgodnie z instrukcją nauczyciela.

Upieczemy tort dla mamy
( rysujemy na plecach okrągły kształt- jakby tortownicy)

jajka, mąkę i cukier damy.
( przesuwamy trzy razy dłonią po plecach)

Mikser wszystko nam wymiesza
(pięścią delikatnie rysujemy okręgi)

potem ciasto hyc do pieca.
(przesuwamy lekko osobę do przodu, chwytajac ją za ramiona)

Ciasto ładnie upieczone,
( głaszczemy plecy dwiema dłońmi)

musi zostać ozdobione
(stukamy opuszkami palców obu rąk)

Kremem smacznym smarujemy
( obie dłonie przesuwamy po całych plecach dziecka)

i posypką posypiemy!
(przesuwamy dłonie do góry do dołu)

6. Rodzice i dzieci- zabawa ruchowa

Pomoce: instrument perkusyjny

Nauczyciel dzieli uczestników na dwie grupy, z których jedna ma udawać rodziców, a druga dzieci. Nauczyciel gra na instrumencie. Wówczas rodzice siedzą na dywanie, a dzieci biagają. Gdy akompaniament ustanie, prowadzący wypowiada hasło: Dzieci do rodziców!. Wówczas każde dziecko szuka jednego rodzica i siada obok niego. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie, następnie zamieniamy rolami rodziców i dzieci.

7. Moja rodzina- zabawa z kartą pracy
Pomoce: wycięte obrazki „Członkowie rodziny‘, kartki A4, klej, kredki

Każde z dzieci wybiera spośród obrazków członków swojej rodziny- rodziców, siostry, braci. Następnie dzieci naklejają na kartkę obrazki, tworząc swoją rodzinę, a później kolorują ilustrację. każde dziecko prezentuje swoją pracę pozostałym i wymienia osoby, które należą do jego rodziny.

8. Zagadki o rodzinie- praca w kręgu
Pomoce: teksty zagadek

Dzieci siadają w kole. Nauczyciel czyta dzieciom treść zagadek o członkach rodziny. Zadaniem dzieci jest odpowiedzieć, o kim mowa.

Lubi z nami spędzać czas
i się opiekuje nami.
Robi wiele pysznych dań i jest mamą naszej mamy. (babcia)

Zagadkę trudną dla was mamy:
kim jest dla was brat waszej mamy? (wujek)

Łysy, siwy czy brodaty,
ale zawsze tata taty. (dziadek)

Oto niezwykle prosta zagadka,
kto to taki: syn twego dziadka? (tata)

9. Zakończenie

Dzieci siedzą w kole. nauczyciel prosi, aby każde z nich powiedziało, co najbardziej lubi robić ze swoją rodziną. Następnie nauczyciel dziękuje dzieciom za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.