X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5084
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna tuż - tuż - scenariusz zajęcia z zakresu poznawania przyrody dla dzieci sześcioletnich

TEMAT: Przygotowanie do powitania wiosny.

Cele ogólne:
- rozbudzanie gotowości do samodzielnej obserwacji,
- zapoznanie z charakterystycznymi zmianami zachodzącymi w przyrodzie w związku ze zbliżającą sianową porą roku.

Cele operacyjne:
- zna nazwę nowej pory roku: przedwiośnie,
- potrafi rozpoznać zimę i wiosnę na ilustracji,
- zna niektóre zwiastuny zbliżającej się wiosny,
- rozpoznaje pierwsze wiosenne kwiaty,
- umie odróżniać zdanie prawdziwe od fałszywego,
- umie współpracować w zespole.

Metody:
- słowna (instrukcje, polecenia, zagadki),
- oglądowa (ilustracje, pokaz),
- elementy pedagogiki zabawy,
- elementy metody Dennisona,
- metoda „ Prawda- fałsz”,
- mapa mentalna.

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające: zimę, przedwiośnie, wiosnę, znaczki dla dzieci: kropla, kwiat, słonko, ilustracje do zagadek, kolorowe serwetki, chmurki z kroplami, napisy: wiosna, kartki w trzech kolorach: żółty, niebieski, fioletowy, magnetofon, płyta CD z nagraniem wiosennej piosenki.
Przebieg

1. Zabawa integracyjna – powitanie. Dzieci stoją parami na obwodzie koła zwrócone twarzami do siebie, mówią wyliczankę i klaszczą w dłonie.
Witam - klaśnięcie w swoje dłonie
Łapki - obie dłonie uderzają w dłonie kolegi
Witam - klaśnięcie
Prawą - prawa dłoń uderza w prawą dłoń kolegi
Witam - klaśnięcie
Lewą – lewa dłoń uderza w lewą dłoń kolegi
Brawo – klaśnięcie
Brawo – obie dłonie uderzają w dłonie kolegi
Ruch jest zdrowy –
I dla ciała i dla głowy- naprzemienne uderzenia w dłonie kolegi i swoje dłonie.

2. Wybór przez dziecko znaczka- ( kropla, kwiat, słonko)i przyklejenie go na dłoń lub ubranko.

3. Słuchanie zagadki „ Przedwiośnie”.
Najpierw budzą się krokusy,
Słońce mocniej grzać zaczyna ,
Nie tak mroczne są poranki,
Znak to że odchodzi zima.

Trochę dziwna jest ta pora:
Tu śnieg a tu kwiatki rosną,
Ale taka jest jej rola,
Być przed zimą a przed ...( wiosną ).

4.Wybór odpowiedniego obrazka przedstawiającego przedwiośnie – wskazanie na obrazku zimy i wiosny w pełni. Omówienie obrazka przedwiośnia – wygląd krokusa

5.Utworzenie mapy mentalnej w grupach – „ po czym poznajemy, że wkrótce będzie wiosna”? Dzieci dzielą się na grupy wg. posiadanych znaczków. Każdy otrzymuje kolorową kartkę: grupa słonek – żółtą, krople – niebieską, kwiaty – fioletową. Zadaniem każdego dziecka jest narysowanie zwiastunów wiosny wg. własnych doświadczeń, następnie ułożyć obrazki pod napisem „wiosna”. Przedstawiciele grup omawiają swoją mapę.

6. Zabawa z wierszem L. Łącz „ Już”. Nauczyciel czyta wiersz, w trakcie czytania podnosi do góry kartonik z napisami: plum, szum, kwiat, świat, tak, które dzieci czytają chórem.

Spadła deszczu kropelka
Plum,
Zawiał ciepły wietrzyk
Szum,
Coś pachnie w powietrzu
Kwiat,
Zmienia się wkoło
Świat,
Czyżby wkrótce przyszła wiosna ?
Tak!

7. Wzmacnianie percepcji słuchowej „ Sowa” - wg. metody Dennisona.
Chwytamy prawa dłonią mięsień z lewej strony między szyją a barkiem. Zwracamy głowę tę stronę. Bierzemy głęboki wdech i kierujemy głowę w stronę przeciwległego ramienia, głośno wydychając powietrze naśladując wiosenny wiatr na zgłosce szy.. Gdy głowa znajdzie się nad prawym ramieniem, ponownie bierzemy głęboki wdech i wydychając powietrze wracamy do punktu wyjścia. Po trzech cyklach, powtarzamy ćwiczenie, zmieniając układ ręki.

8. „ Zgaduj – zgadula” – rozwiązywanie zagadek słownych, odszukiwanie odpowiedzi wśród ilustracji( bazie deszcz, paczek, kolor zielony, przebiśnieg, miś).

9. „ Marcowa pogoda” – ćwiczenia oddechowe, oddychanie przeponowe. Połowa dzieci otrzymuje kolorowe serwetki, a druga połowa staje przed zawieszoną chmurką z kropelkami- wprawianie w ruch przedmiotów poprzez dmuchanie- wiosenny wiatr i deszcz. Po chwili zmiana grup.

10. Zabawa dydaktyczna „ Prawda – fałsz” – wg. metody Kilar – Turskiej. Wskazywanie przez dzieci prawdziwych zdań poprzez podniesienie słonka na patyczku.

Już niedługo zima. Topnieją śniegi.
Słońce mocniej grzeje.
Dzień jest krótszy.
Rozkwitają bazie.
Niedźwiedzie zasypiają.
Trawa zieleni się.
Szczypie mróz
Przylatują ptaki z ciepłych krajów.
Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty.
Coraz cieplej się ubieramy.

12.Zabawa „ Wiosna budzi się”. Dzieci podzielone na zespoły wg. znaczków tańczą w kółeczkach przy muzyce. Podczas przerwy słuchają słów które głosuje nauczyciel. Na usłyszane hasło kwiat – grupa pokazuje jak kwitną kwiaty, na słowo słonko-dzieci śpiewają „ Sinko wstaje coraz wyżej , zachodzi coraz niżej”, wznosząc ręce w górę i kucają opuszczając ręce, na hasło krople – naśladują padanie deszczu.

13.Ewaluacja zajęć. Lubię wiosnę za...swobodne wypowiedzi dzieci. Na zakończenie dzieci które dobrze się bawiły dokładają do żółtego koła promyki, tworząc słonko, dzieci którym było smutno umieszczają krople pod chmurką tworząc deszcz.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.